20. července 2015 16:49 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruský miliardář touží najít UFO. Do pátrání vyráží s desítkami milionů dolarů a Hawkingovým jménem

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Mimozemšťan (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mimozemšťan (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

LONDÝN Ruský miliardář Jurij Milner v pondělí ohlásil, že v příštích deseti letech vloží 100 milionů dolarů (asi 2,5 miliardy Kč) do projektu, jehož cílem je hledání mimozemšťanů. Za „duchovního otce“ projektu Breakthrough Initiatives označil Milner známého fyzika Stephena Hawkinga.

„Rozsah našich výzkumů bude bezprecedentní,“ uvedl Milner na tiskové konferenci v Londýně o projektu, který počítá s využitím nejvýkonnějších radioteleskopů (směrových antén) propojených s počítačovým systémem, pátrajících po signálech od mimozemských civilizací. Až systém spustí, shromáždí za jediný den více údajů, než kolik se při použití dosavadních metod podařilo získat za celý rok.

Výsledkem by měla být odpověď na otázku, zda ve vesmíru existuje inteligentní život i mimo Zemi. „Neexistuje žádná větší otázka a nastal čas zkusit najít odpověď hledáním života mimo Zemi,“ řekl Hawking na tiskové konferenci s Milnerem.

Z vlastní kapsy

Milner se rozhodl celý projekt financovat z vlastní kapsy, protože státy nejsou do podobného výzkumu ochotny investovat. Podnikatel především zaplatí pronájem teleskopů a počítačových sítí a zaměstná 25 pracovníků, kteří se za pomoci obřích radioteleskopů v Západní Virginii, Kalifornii a Austrálii budou snažit zachytit jednak radiové vlny, jednak laserové paprsky z těch částí vesmíru, které se podle vědců jeví z hlediska výskytu mimozemšťanů jako nejslibnější. 

Podle Milnera se bude propátrávat desetkrát větší kus vesmíru, než dosud: zhruba milion hvězd, centrální část Mléčné dráhy a asi stovka dalších galaxií.

Údaje a počítačové programy mají být k dispozici i amatérům, kteří se na výzkumu mohou podílet.

Na počest Gagarina

Milner je zakladatelem úspěšné internetové firmy Mail.ru Group, o vesmír se však zajímá od dětství. Ostatně mu rodiče vybrali jméno na počest prvního kosmonauta Jurije Gagarina, který letěl do vesmíru v roce 1961, kdy se budoucí miliardář narodil.

Sám Milner prý od svého projektu moc nečeká, nicméně doufá, že svým příkladem strhne další investory.

ČTK
  • 2Diskuse
Štědrý dárce spermatu má 100 dětí. Geny daruje přes Facebook
Štědrý dárce spermatu má 100 dětí. Geny daruje přes Facebook

S kontroverzním způsobem, jak pomoci především homosexuálním a neplodným párům, přišel 38letý Američan.