24. listopadu 2012 13:19 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sarkozy u výslechu popřel, že ho podpořila dědička firmy L'Oreal

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy, který prohrál v nedělním druhém kole voleb a kterému za týden končí jeho mandát, se prý vrátí k advokátní praxi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzský prezident Nicolas Sarkozy, který prohrál v nedělním druhém kole voleb a kterému za týden končí jeho mandát, se prý vrátí k advokátní praxi. | foto: Reuters

PAŘÍŽ Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy při svém čtvrtečním výslechu odmítl, že by od nejbohatší ženy Francie Liliane Bettencourtové, dědičky kosmetické firmy L'Oreal, přijal jakoukoli finanční částku na podporu své volební kampaně v roce 2007. Podrobnosti o Sarkozyho výpovědi, které vyšetřovatelé novinářům nesdělili, v sobotu publikoval regionální list Sud Ouest.

"Nedali mi ani haléř a nikdy jsem je o peníze ani nepožádal," řekl podle deníku vyšetřovatelům exprezident během dvanáctihodinového výslechu, jehož zápis má 32 stran. Sarkozy uvedl, že se financováním kampaně vůbec nezabýval.

Informaci popřel i pokladník
"Kandidáta a peněžní otázky odděluje hluboká propast. Žádné šeky jsem nepodepisoval, výdaje jsem nehradil a žádné finanční prostředky jsem nedostával," konstatoval exprezident. I jeho volební pokladník prý rozhodně popřel, že by od kohokoli přijímal hotové peníze.

V sídle rodiny Bettencourtových byl Sarkozy údajně jen jednou - 24. února 2007. Ve svém sídle se s Liliane Bettencourtovou osobně setkal v listopadu 2008 "v rámci plnění prezidentských pravomocí". Tvrzení některých svědků, že majitelka firmy L'Oreal ho při této schůzce ujistila svou volební podporou, Sarkozy rozhodně odmítl. Řekl, že činit taková prohlášení při přijetí u prezidenta by bylo "krajně nezdvořilé".

ČTĚTE TAKÉ

Bývalá účetní Bettencourtové podle dřívějších zpráv francouzských médií řekla policii, že začátkem roku 2007 požádal o 150 000 eur (3,8 milionu korun) v hotovosti tehdejší přítel a důvěrník miliardářky Patrice de Maistre, a to s tvrzením, že peníze jsou určeny pokladníkovi Sarkozyho kampaně.

Razie u Sarkozyho
Francouzská policie začátkem července na příkaz vyšetřujícího soudce Jean-Michela Gentila podnikla razii v Sarkozyho domě a kanceláři, kde zabavila jeho diáře.

Sarkozy během čtvrtečního výslechu popřel, že by se s Bettencourtovou setkal ještě i v létě roku 2007, jak tvrdí vyšetřovatelé. Podle Sarkozyho obhájců jde o záměnu s příbuznými francouzské občanky Ingrid Betancourtové, bývalé rukojmí levicových povstalců z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC).

Lidovky.cz, ČTK
  • 0Diskuse