8. prosince 2008 8:31 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Sbohem pana profesora

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 9Diskuse
Václav Klaus na kongresu ODS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus na kongresu ODS | foto: Jakub HněvkovskýLidové noviny

Václav Klaus se v sobotu rozžehnal se stranou, již založil. Nebylo to pro něj jistě lehké, protože takový odchod je přiznáním porážky. Otec zakladatel pochopil, že své favority na vedoucí posty nejenže neprosadí, ale naopak jim svou podporou spíš uškodí. Vyhodnotil situaci tak, že odchodem prospěje sobě i straně nejlépe.

 Při posuzování toho, zda se Klaus rozloučil korektně, či nekorektně, je třeba kromě jistě nevděčnického očerňování ODS (bez ní by na Hradě neseděl) jako lobbistické party brát v úvahu i to, co prezident udělat mohl, a neudělal.
 
Například na kongresu nepronesl sžíravý projev, ze kterého by vyplývalo, že se stávajícím předsedou strana u voličů narazí. Nezasekl se coby neodvolatelný čestný předseda, který soustavně intrikuje, aby stranu, kterou vybudoval, snaživě rozložil, a to udělat také mohl.

Nemůžeme si samozřejmě myslet, že poté, co se prezident stal takříkajíc bezpartajním, přestane do politiky intervenovat. Oblíbenci z ODS budou chodit na hradní návštěvy a konzultace a těžko jim to zazlívat. Na druhou stranu ho jako nestraníka nemusejí ostatní „nezávislí“ straníci ani veřejně respektovat. Klausovo nestranictví může přinést výhodu třeba pro všechny další příští volby: prezident nebude agitovat za toho či onoho straníka ve volební kampani.

Nabízejí se také spekulace, zda se prezident „zblázní“ podobně jako Miloš Zeman a začne s bývalými spolustraníky válčit. Na zemanovské úlety to rozhodně nevypadá, protože je Václav Klaus za prvé v úplně jiné situaci s úplně jinou mocenskou základnou. Dobře ví, že kdyby začal s touhle vládou válčit, dostalo by se mu nepochybně odezvy v podobě například seškrtaného rozpočtu prezidentské kanceláře či nějaké té šikany v oblasti zahraniční politiky. 

Jenže po prohraných volbách může být vše jinak. Straníci sice Topolánkovi zvolili mužstvo podle jeho gusta, ovšem na druhé straně v tom nebylo žádné nadšení, spíš jakási pohrůžka. Příští volební nezdar strany nutně tohle vedení zlikviduje. Otázkou je pouze to, zda bude alternativa opět tak slabá, že se za ni nebude moci postavit ani bývalý čestný předseda.

  • 9Diskuse


Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky


Najdete na Lidovky.cz