Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Seriály

Legenda o zrcátku a kličkující Gabčík před vozem. Mýty, které provází útok na Heydricha

To, že Gabčík běhá jako zajíc před rozjetým Heydrichovým vozem, je filmový nápad režiséra Sequense z roku 1964. Zdálo se mu to akčnější. foto: FSB

Seriál
Ačkoliv zájem české veřejnosti o svou národní historii není příliš velký, průběh útoku Gabčíka a Kubiše na Reinharda Heydricha zná patrně každý Čech.
  13:00

„Živě“ před 80 lety. Sledujte atentát na Reinharda Heydricha minutu po minutě

Problémem je, že zdrojem všeobecných znalostí jsou v drtivé většině akčními nápady obdaření filmaři, komunističtí historici typu Čestmíra Amorta a nesmysly a lži, kterými historiky i autory literatury faktu řadu let zásoboval problematický odbojář Ladislav Vaněk – velice ochotný vypravěč na gestapu a poválečný agent StB.

Proč selhal samopal?

Nejčastěji se debatuje o tom, proč Gabčíkovi selhal samopal. Zbraň se prý zasekla, protože se do ní dostala tráva pro králíky, nebyla dotažena hlaveň, Gabčík nechtěl střílet, aby neohrozil civilisty v blízké tramvaji atd.

Málo známá fakta o atentátu. Čtěte velký seriál Bestie Heydrich

Bestie Heydrich

Pravda je však patrně mnohem prostší: samopaly Sten-gun měly v zásobníku 32 nábojů, to vyvolávalo příliš velký tlak na pružinu, což občas vedlo ke vzpříčení náboje. Proto od jara 1942 u Britů platil rozkaz nedávat do zásobníku tohoto samopalu více než 28 nábojů.

Gabčík potom již vůbec neběhal nesmyslně jako zajíc se samopalem před rozjetým Heydrichovým vozem! To je totiž filmový nápad režiséra Jiřího Sequense z roku 1964, protože se mu to zdálo filmařsky akčnější!

Jenomže od té doby si takto útok na Heydricha u nás vybavuje skoro každý, i když jde o hloupost. A to proto, že řidiči by stačilo pouze přidat plyn a postavou malého Gabčíka (164 cm), který by už tak měl špatný výhled pro střelbu, jednoduše srazit.

Legenda o Valčíkovi se zrcátkem

Po podrobném pátrání řady historiků bychom se měli také rozloučit s tím, že o blížícím se vozu SS-3 dával signál odrazem slunečních paprsků v zrcátku Josef Valčík z paraskupiny Silver A nebo že Rela Fafková měla projet kolem „atentátníků“ buď v klobouku, nebo prostovlasá a dát tak znamení, že Heydrich jede sám, či s doprovodem.

Na vozíku s pistolí pod dekou?

Mýtem je i to, že útok na zastupujícího říšského protektora byl prakticky poslední příležitostí, protože měl být záhy převelen do Francie. Nesmyslné jsou i teze, že útok na něj si přes Brity vyžádal jeho úhlavní rival, šéf abwehru admirál Wilhelm Canaris.

Útok na Heydricha podrobně: vteřiny, které významně zasáhly do českých dějin

Pravdou už vůbec není, že Ladislav Vaněk sledoval atentát na invalidním vozíku s pistolí pod dekou a že celý útok na Heydricha filmoval na svou kameru plukovník Jaroslav Plass.

Bojovat proti mýtům a nepřesnostem je vždy těžké a často málokdy úspěšné. Důkazem toho je například i film režiséra Seana Ellise Anthropoid z roku 2016, kde režisér spolu se scenáristou Anthony Frewinem také převzali nejednu Vaňkovu bajku a jeho osobu opět zcela zbytečně glorifikovali.

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat