Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Online reportáž

06:55

Vážení čtenáři. Dnes uplynulo 80 let od jedné z nejdůležitějších události československého odboje během 2. světové války - atentátu na Říšského protektora Reinharda Heydricha. Pokusili jsme se pro vás co nejpodrobněji zrekonstruovat události tohoto dne minutu po minutě, byť některé části nemusí být zcela přesné. Snad se nám tak podaří připomenout událost, která vrátila čest československému státu a poznamenala vývoj dějin nejen pro nás, ale celou Evropu.

07:00
Je 27. května 1942. Slunce už vyšlo a bude krásný den.
07:01
Parašutisté Josef Gabčík a Jan Kubiš vstávají u rodiny Ogounových v Dejvicích. Bydleli tu několik posledních dní (přečtěte si jejich příběh zde)
07:05

Rodina i s dočasně ubytovanými hosty zasedá k snídani.

 • Parašutisté Jan Kubiš a Josef Gabčík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

  Parašutisté Jan Kubiš a Josef Gabčík / Autor: Nakladatelství Prostor

07:06
Kvůli nedostatku jídla, oblečení a veškerého zboží v období okupace pomohli Ogounovým s nákupem jejich přátelé. Poskytli i oblečení pro parašutisty.
07:10
Během snídaně se baví se starším synem Lubošem o maturitě. Říkají mu, že ji určitě zvládne a večer to společně oslaví.
07:12
Gabčík s Kubišem si povídají s otcem rodiny Josefem Ogounem a připomínají mu slova ze včerejšího večera: “Pokud se dnes večer domů nevrátíme v obvyklou hodinu, nepátrejte po nás.”
07:18
Josef Ogoun odchází do práce. Vyučuje na prvním dívčím gymnáziu ve střední Evropě, které sídlí v ulici Magdaleny Rettigové.
07:23

Luboš Ogoun spěchá do školy na gymnázium Jana Nerudy na Malé Straně. Parašutisté, kterým Luboš říká krycími jmény Zdeněk a Jarka, ho naposledy povzbuzují a přejí mu hodně štěstí k maturitě.

 • Luboš Ogoun se stal uznávaným tanečníkem, choreografem, režisérem a šéfem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

  Luboš Ogoun se stal uznávaným tanečníkem, choreografem, režisérem a šéfem baletu. / Autor: ČTK

07:30
Na stole leží noviny. Titulky hlásají: "Značné zjednodušení protektorátní správy" nebo "Ůkoly ministra Emanuela Moravce rozšířeny".
07:32

Na Východní frontě se odehrává střet mezi sovětskou Rudou armádou a německým Wehrmachtem nazývaný druhá bitva o Charkov.

 • Titulní strana odpoledních Lidových novin z 29. května 1942. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

  Titulní strana odpoledních Lidových novin z 29. května 1942. / Autor: Lidové noviny

07:36
Parašutisté se začínají připravovat na cestu. Berou si aktovky od synů Milana a Luboše, do kterých ukrývají bomby.
07:45
Po kontrole všech zbraní a munice se Kubiš a Gabčík začínají oblékat.
07:46
Gabčík nechal svůj svrchník s několika náboji v kapse ve skříni u Ogounových. Místo toho si vzal Lubošův kabát a jeho čepici.
07:50
Gabčík a Kubiš pěšky vyráží na tramvaj..
07:54
Parašutisté dorazili na zastávku tramvají a nastupují do jedné z nich. Jedou do Biskupcovy ulice, kde bydlí spřízněná rodina Moravcova.
08:15

Na zámku v Panenských Břežanech právě snídá pětičlenná rodina. V čele stolu sedí zastupující říšský protektor, prominentní nacista, blízký přítele Adolfa Hitlera, jeden z autorů holocaustu, SS-Obergruppenführer a generál policie Reinhard Heydrich. Vedle něj se usadila těhotná manželka Lina a jejich děti, chlapci Klaus a Heider a děvče Silke.

 • Reinhard Heydrich | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

  Reinhard Heydrich

08:29
Gabčík s Kubišem dorazili na Žižkov k Moravcovým. Tady si půjčují dámské jízdní kolo od paní Moravcové a vyrážejí směrem k plánovanému místu útoku.
08:40
Heydrich jde do své kanceláře v Panenských Břežanech a plánuje, co bude dělat. Měl by se v dohledné době sejít s Hitlerem a projednat další kroky ohledně Protektorátu.
08:56
Parašutisté na kolech dorazili na křižovatku ulic Zenklova a V Holešovičkách. O tom, že právě tudy Heydrich jezdí, už vědí od svých spolupracovníků. Právě tady musí řidič zpomalit.