Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Online reportáž

13:55
Gestapo pomocí výslechů skládá popis atentátníků. Pachatel č. 1: přibližně 30letý, vysoký 1,65 – 1,70 m, širokých ramenou, dosněda opáleného obličeje, tmavých hustých vlasů; oblečen byl v tmavém obleku s úzkými světlými proužky, bez pokrývky hlavy. Pachatel č. 2: věk 30 až 35 roků, vysoký 1,70 m, slabší postavy, oblečen byl do černého obnošeného obleku a na hlavě měl černý klobouk.
14:22
Gestapo posílá spěšný spis Hlavnímu úřadu říšské bezpečnosti v Berlíně. "Dne 27. 5. 1942 dopoledne, když obergruppenführer SS Heydrich projížděl se svým automobilem SS 3 ostrou zatáčkou v okrajové části Prahy, byl na něho spáchán atentát trhavou bombou a palbou ze samopalu. Přitom byl obergruppenführer SS Heydrich těžce zraněn. Jeden z pachatelů uprchl na jízdním kole, které měl s sebou. Druhý pachatel se nemohl ke svému jízdnímu kolu dostat, kryl ale svůj útěk bezohlednou střelbou na pronásledovatele."
14:31
Gabčík je stále u Fafkových a vypráví o průběhu celého útoku. Paní Fafková si vše dobře zapamatuje, aby mohla zprávy předat dalším odbojářům, třeba jejich vedoucímu Janu Zelenkovi-Hajskému.
14:45
Gestapáci chodí po celé Praze, prohledávají byty, domy, vlaky i tramvaje a podle popisů hledají atentátníky. Je zakázáno překročit hranice. Němci se také rozhodují vypsat odměnu 1 milion říšských marek za objasnění atentátu. Informaci ale zatím nedají do tisku.
15:00
"Proč se mu to stalo? Vždyť pro Čechy dělal to nejlepší, co mohl. Přišel přece do Prahy s čistými úmysly. Chtěl z Čech udělat součást Říše," říká Lina Heydrichová mladé paní Frankové. Stále jsou všichni v nemocnici, dorazil i Himmler.
15:17
Po celé Praze jsou vojáci a hledají atentátníky. Přišli i do Panenských Břežan. Na zámečku se pracuje dál. K české zahradnici Heleně, která na zámku slouží, přichází podkoní Hans. "Co se stalo?" ptá se Helena. "Byl atentát na šéfa," odpovídá. "Je mrtvý?" "Ještě ne."
15:30
"Jan Zelenka Hajský začíná plánovat, jak přemístí parašutisty do krypty kostela Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Už včera domluvil s místním kaplanem Petřekem, že se tam mohou ukrýt. Přečtěte si celý příběh Jana Zelenky a kaplana Petřeka"
15:45
Kubišovo zranění vypadá špatně. „Nemohl bys dojít pro doktora Lyčku, prosím?“ ptá se parašutista Jarky Piskáčka.
15:55
Piskáček odchází pro doktora Lyčku.
16:06
Jarka Piskáček náhodou potkává dalšího sokola a odbojáře, Antonína Oktábce.
16:07
„Slyšel jsi už o atentátu?“ ptá se Oktábec. „Jednoho atentátníka mám doma…“ odpovídá na to Piskáček. „Nemohl bys zajít k doktoru Lyčkovi a poslat ho k nám, prosím tě? Honza má hodně poraněný oko,“ dodává Jarka Piskáček. Ještě chvilku rozmlouvají. Padne řeč i na Zelenku-Hajského, který má prý pro parašutisty připraven úkryt.
16:13
Rozcházejí se. Piskáček se vrací do bytu za Kubišem, Oktábec se vydává pro doktora Lyčku.
16:20
„Potřebujeme pomoct s ošetřením jednoho atentátníka,“ říká Oktábec doktoru Lyčkovi. „To se mi moc nelíbí. Ale dobře,“ praví Lyčka. „Přijďte nejdřív ke mně do bytu,“ říká Oktábec, „mám pro vás krytí.“
16:40
Doktor Lyčka zvoní u Oktábce. Ten mu otevírá a jdou spolu do bytu.
16:45
Oktábec dává doktorovi uniformu zřízence elektrických drah, aby byl nenápadný. Lyčka se převléká a odchází do Rustonky, továrny na okraji Libně. Tam se má sejít s Kubišem.
17:02
Doktor Lyčka se schází v Rustonce s Janem Kubišem. Ošetřuje mu oko.
17:15
Kubiš se zafačovanou hlavou odchází zpátky k Piskáčkům, kde také přespí. Doktor Lyčka se vrací domů.
17:22
Gestapáci prohledávají byty a čtou lidem novou vyhlášku. Je vyhlášeno stanné právo.
17:29
K Piskáčkům do Vysočan přicházejí Václav a Marie Novákovi. „U nás na dvoře pořád stojí to Honzovo kolo,“ říká Nováková. „Nemohl bys pro něj někoho poslat a odstranit ho?“ prosí Novák Piskáčka.
17:38
Piskáček posílá pro kolo syna Miroslava. „Dovez ho rovnou Jardovi Smržovi, to kolo je jeho,“ nabádá Piskáček Mirka.