Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Seriály

Daně přehledně. Kdy musíte podat přiznání, koho se to týká a co vždy zkontrolovat


Jak zaplatit daně online? | foto: Shutterstock

Premium Seriál
Každoroční povinnost v podobě daňového přiznání se netýká jen živnostníků. Nevyhnou se jí ani někteří zaměstnanci, penzisté, studenti nebo ti, kteří jsou na rodičovské dovolené. Termíny se liší podle způsobu, jakým daňové přiznání poplatník podá.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit se slevou až 45 %

Daňové přiznání se běžně podává do tří měsíců od skončení zdaňovacího období. Někdy se ale může stát, že tato lhůta připadne na víkend nebo svátek. Na takové dny pamatuje ustanovení v daňovém řádu, díky němuž platí, že v takovém případě je posledním dnem lhůty nejbližší pracovní den. Letos je to pondělí 3. dubna.

DANĚ 2023

Daňové poplatníky čeká opět roční zúčtování daně z příjmu. V seriálu Daně 2023 se dozvíte, jak správně vyplnit daňové přiznání řádek po řádku a jaké změny si letos ohlídat.

Daně 2023 (666x363)

„Poměrně nově je v daňovém řádu ustanovení pro situace, kdy je daňové přiznání podáváno elektronicky. V takovém případě se lhůta prodlužuje na dobu čtyř měsíců po uplynutí zdaňovacího období,“ říká Michal Jelínek, partner poradenské společnosti V4 Group. Tímto dnem je pro letošní rok 2. květen.

Poslední možností, do kdy zákon umožňuje podat daňové přiznání, je šestiměsíční lhůta po uplynutí zdaňovacího období. Ta se však vztahuje na osoby, které mají ze zákona povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem. A využít ji mohou také ti, jimž přiznání podává daňový poradce či advokát. Pro tyto poplatníky je pak nejzazším termínem pro podání daňového přiznání 3. červenec. Od loňska přitom již není třeba finančnímu úřadu předložit plnou moc pro daňového poradce či advokáta do 3. dubna, ale stačí ji podat spolu s daňovým přiznáním.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

490
890 Kč
Předplatit
Ušetříte 400 Kč
Následně 890 Kč/rok
+ 2 měsíce zdarma na Canal+
Premier League WTA

Dvouleté

990
1 690 Kč
Předplatit
Ušetříte 700 Kč
Následně 1690 Kč/2 roky
+ 2 měsíce zdarma na Canal+
Premier League WTA

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se