Daňové přiznání se běžně podává do tří měsíců od skončení zdaňovacího období. Někdy se ale může stát, že tato lhůta připadne na víkend nebo svátek. Na takové dny pamatuje ustanovení v daňovém řádu, díky němuž platí, že v takovém případě je posledním dnem lhůty nejbližší pracovní den. Letos je to pondělí 3. dubna.
DANĚ 2023Daňové poplatníky čeká opět roční zúčtování daně z příjmu. V seriálu Daně 2023 se dozvíte, jak správně vyplnit daňové přiznání řádek po řádku a jaké změny si letos ohlídat. |
„Poměrně nově je v daňovém řádu ustanovení pro situace, kdy je daňové přiznání podáváno elektronicky. V takovém případě se lhůta prodlužuje na dobu čtyř měsíců po uplynutí zdaňovacího období,“ říká Michal Jelínek, partner poradenské společnosti V4 Group. Tímto dnem je pro letošní rok 2. květen.
Poslední možností, do kdy zákon umožňuje podat daňové přiznání, je šestiměsíční lhůta po uplynutí zdaňovacího období. Ta se však vztahuje na osoby, které mají ze zákona povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem. A využít ji mohou také ti, jimž přiznání podává daňový poradce či advokát. Pro tyto poplatníky je pak nejzazším termínem pro podání daňového přiznání 3. červenec. Od loňska přitom již není třeba finančnímu úřadu předložit plnou moc pro daňového poradce či advokáta do 3. dubna, ale stačí ji podat spolu s daňovým přiznáním.