Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Projekt restart

Online prohlídky nejsou správný směr, říká karlštejnský kastelán. Hrad chystá okruh o legendárním podvodníkovi

Lukáš Kunst | foto:  Petr Topič, MAFRA

Premium Rozhovor
Je jednou z nejnavštěvovanějších památek v Česku. Nyní však zůstává Karlštejn stále zavřený. Pauza ovšem přispěla k novým prohlídkám, na kterých se snad už brzy budou moci návštěvníci zúčastnit. Jedna z nich se věnuje i známému podvodníkovi Harrymu Jelínkovi, který slavný hrad ve třicátých letech minulého století prodal. Vidět ji bude možné jedině naživo. „Na některé věci je zkrátka dobré si počkat a pak si je vychutnat naplno,“ říká kastelán hradu Karlštejn Lukáš Kunst.

Lidovky.cz: Hrady a zámky většinou už otevřely venkovní expozice. Vy máte ještě zavřeno, jak to?
Nemáme v tuto chvíli co zpřístupnit. Žádnou venkovní expozici totiž nemáme. Na hradě probíhá rekonstrukce Císařského paláce a budování návštěvnického centra, takže se snažíme využít čas a otevřít až s možností interiérů.

Jaké bude Česko po covidu?

Restart.
  • Rozhovory s osobnostmi
  • Nové příběhy
  • Nové vize

DALŠÍ DÍLY SERIÁLU NAJDETE ZDE

Lidovky.cz: Mluvil s vámi někdo o tom, kdy by se mohly otevřít i interiéry?
Nějaká předběžná data již jsou. Doufáme, že prvního června je reálný termín. Karlštejn má obrovské sály, je možné tam dodržovat klidně i desetimetrový rozestup. Jsem za to, aby prohlídky byly možné i s průvodcem, protože by to bylo daleko bezpečnější, než aby se lidé uvnitř procházeli sami a někde se pak shlukovali.

Lidovky.cz: Omezený režim znáte už z loňského roku. Jaká je to zkušenost?
Je to samozřejmě zvláštní. Úplně jiné, než jsme byli zvyklí. Ale vůbec to není nereálné. Naši průvodci i návštěvníci si užívali, že byly skupinky malé. Bylo to takové intimní, komorní, až rodinné povídání. V minulosti bylo ve skupině i šedesát pět lidí, ale ty doby už jsou naštěstí dávno pryč. Dnes za běžného režimu oscilujeme návštěvnost kolem 235 tisíci lidí ročně, což třeba v létě znamená i patnáct set osob denně.

Loňský provoz jsme zvládali bez problémů, měli jsme covidovou hlídku, u první brány informovala, že lidé musí mít roušku a dezinfikovat si ruce. Narazili jsme i na návštěvníky, kteří nebyli příjemní, ale naprostá většina pravidla respektovala. Předpokládám, že letos to bude jednodušší, protože se ukázalo, že covid není taková legrace.

Přečtěte si celý článek a veškerý další obsah na Lidovky.cz s iDNES Premium

Akční nabídka první měsíc za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně. Členství je možné kdykoliv zrušit a je bez závazků.

Již máte předplatné? Přihlaste se a čtěte dál.

Autor:
Témata: Projekt Restart

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!