Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Projekt restart

Knižní byznys stojí na ženách, tvrdí marketér Pýcha. Češi jako čtenáři jsou prý ‚hraboši a závisláci‘

Adam Pýcha | foto: Jakub StadlerMAFRA

Premium Rozhovor
Co se knih týče, Češi jsou hraboši a závisláci, tvrdí Adam Pýcha, marketingový ředitel společnosti Knihy Dobrovský. Jsme podle něj národ čtenářů, který si chce na knihu sáhnout a přivonět si. „Pozice tištěné knihy ke čtečce je proto stále velmi silná, protože si ji kupujeme zároveň jako doplněk do bytu,“ říká Pýcha. A dodává, že zákazníky knihkupectví tvoří téměř ze tří čtvrtin ženy.

V Česku každoročně vyjde kolem 15 000 knižních titulů, takže konkurence je na zdejší relativně malý trh až vražedná. Marketingový ředitel Knihy Dobrovský Adam Pýcha si myslí, že je proto nutné se určitým způsobem odlišovat. Jenom slevami si věrné zákazníky nikdo nezíská ani neudrží. Na sociální síti Facebook se mu proto podařilo vytvořit pod značkou knihkupectví komunitu Knižní závisláci, která čítá více než 30 tisíc členů. Čtení je podle něj do jisté míry trendovou záležitostí a knihy jsou často brány za bytový doplněk.

Jaké bude Česko po covidu?

Restart.
  • Rozhovory s osobnostmi
  • Nové příběhy
  • Nové vize

DALŠÍ DÍLY SERIÁLU NAJDETE ZDE

Lidovky.cz: Po téměř pěti měsících jste v pondělí mohli znovu otevřít kamenné prodejny. Přišlo hodně lidí?
Návštěvnost byla velmi pěkná, ale žádné velké fronty se nekonaly. Mile nás překvapilo, jak dobrá nálada mezi zákazníky panovala. Vše probíhalo v naprostém klidu.

Velmi nás potěšili zákazníci v naší prodejně Brno Joštova. Je to naše největší knihkupectví, které má v Brně doslova legendární status. Zde bylo vidět, jak se zákazníci těší, až znovu uvidí své knihkupkyně a knihkupce. A samozřejmě i oni se těšili na setkání se zákazníky.

Lidovky.cz: Jaká byla návštěvnost ve srovnání s běžným obdobím?
Je těžké definovat, co to vlastně nyní je běžné období. Pokud bychom srovnali návštěvnost s rokem 2019, tak byla značně nadprůměrná, ale očekáváme, že bude již v příštím týdnu klesat.

Předplatné nyní 3 měsíce jen za 1 Kč
Akční nabídka první 3 měsíce za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně. Členství je možné kdykoliv zrušit a je bez závazků. *Platí jen pro nové uživatele.
Již máte předplatné? Přihlaste se a čtěte dál.

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury
Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury

Podpořte krásný vzhled své pleti a pokožky nejen zvenku, ale také zevnitř. Objevte nutrikosmetiku značky Manufaktura. Hledáme 30 uživatelů, kteří s...