24. května 2012 11:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sexuální šikana v hradecké školce. Radní odvolali ředitelku

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Školka - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Školka - ilustrační foto | foto: ArchivLidové noviny

HRADEC KRÁLOVÉ Policie vyšetřuje sexuální šikanu v mateřské škole v Hradci Králové. Sedmiletý chlapec údajně obtěžoval své spolužáky. Kvůli nezvládnutí situace radní odvolali ředitelku školy Libuši Friedlovou.

Rodiče si opakovaně stěžovali, že spolužáky již delší dobu terorizuje jeden z žáků školy. Podle radnice ředitelka na situaci dostatečně nezareagovala. O případu informuje regionální MF Dnes a iDNES.cz.

Sedmiletý chlapec ze sociálně slabé rodiny se měl chovat agresivně a také měl své spolužáky obtěžovat  sexuálně. Měl zneužít holčičku strkáním prstů do intimních míst a přimět tři spolužáky, aby si stáhli kalhoty a navzájem se uspokojovali ústy. Pod pohrůžkou prý následně museli to samé dělat i jemu.

Ředitelka situaci nezvládla

"Chodí k nám do školky už čtvrtý rok. Byl vždy takový živější, ale to je normální. První vážnější problém měl loni v červnu. Jedna holčička si doma stěžovala, že ji na toaletě povalil na záchod a nějak si na ni lehal. To se s rodiči nějak vyřešilo a dávali jsme na něho pozor. Když šel na toaletu, šly jsme se tam kouknout. Ale je těžké to uhlídat," citoval server učitelku, která si nepřála zveřejnit jméno.

"Doma to prasklo, až když se můj syn začal bát chodit do školky," řekla jedna z maminek. Rodiče šikanovaných dětí se nejprve obrátili na ředitelku mateřské školky, aby zakročila.

Ředitelka školy Libuše Friedlová nechtěla, aby se informace o případu šířily a podle rodičů učitelkám dokonce přikázala mlčet. Rodiče šikanovaných dětí se obrátili na hradecký magistrát a ten ředitelku odvolal.

Friedlová své odvolání označila za hon na čarodějnice, pochybení odmítla.

Otec chlapce vyhrožuje rodičům smrtí

Do celé kauzy také zasahuje předškolákův otec, který vyhrožuje některým rodičům šikanovaných dětí smrtí. "Rodiče se proto obrátili na policii. Jsme s nimi v kontaktu a případ šetříme," řekla mluvčí krajské policie Ivana Ježková.

"Přeháněl to. Minulý pátek byl agresivní i na paní ředitelku. Měla zápis a on tam přišel a nevybíravě ji napadal před rodiči dětí. Měla prý pak strach jít domů, aby si na ni někde za rohem nepočkal," líčila výpady otce další z učitelek školky.

Policisté chlapce vyslechli a případ šetří. "Jednak, zda spáchalo něco dítě, a jednak zjišťujeme, proč byla škola k šikaně nečinná. A zkoumáme, zda někde neselhala samotná výchova dítěte," vysvětlila policejní mluvčí.   

asaAnna Sedláková, ČTK
Najdete na Lidovky.cz