Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Škola zakázala pokrývku hlavy. Ať si studenti demonstrují víru jinde, říká ředitelka

Česko

  6:00
PRAHA - Na Střední zdravotnické škole v Ruské ulici v pražských Vršovicích se opět nesmí nosit pokrývky hlavy. Vedení školy nechalo zákaz do školního řádu vrátit měsíc poté, co pravomocně vyhrála spor se studentkou somálského původu Ayan Jamaal Ahmednuurovou. Dívka školu žalovala poté, co jí podle její verze ředitelka nedovolila nosit muslimský šátek hidžáb. Ředitelka Ivanka Kohoutová v rozhovoru pro Lidovky.cz ujišťuje, že obnovený zákaz pokrývek hlavy proti muslimkám nemíří. Zdůrazňuje však sekulární povahu českého školství.

Změna školního řádu se týkala sporu se studentkou kvůli nošení hidžábu (ilustrační snímek). foto: Shutterstock

Do školního řádu vršovické zdravotnické školy promluvila v roce 2014 veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Na podnět studentky Ahmednuurové došla k závěru, že zakazovat studentům jakékoliv pokrývky hlavy je diskriminační. Škola tímto omezením prý dívku odstavila od možnosti studia. Vedení tak, i po doporučení České školní inspekce, řád upravilo. Školní rada ředitelce dovolila udělovat ze zmíněného zákazu kvůli náboženským důvodům výjimku.

Soud zamítl odvolání somálské dívky, která chtěla omluvu za údajný zákaz nošení hidžábu

Ahmednuurová mezitím na školu podala žalobu, jenže soudy se jí přesvědčit nepodařilo. V září pražský městský soud pravomocně potvrdil, že neexistuje zákonná povinnost tolerovat náboženské symboly. Reakce školy na sebe nenechala dlouho čekat, školská rada uplynulý týden znovu zavedla plošný zákaz nošení pokrývky hlavy bez výjimek.

„Pokud někdo v něco věří, nemusí to demonstrovat navenek. Ať si to demonstruje třeba mimo školu,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz ředitelka Kohoutová. V odpovědích ji doplňoval advokát Radek Suchý, který školu ve sporu se somálskou studentkou zastupoval před soudem.  

Lidovky.cz: Školská rada schválila opětovný zákaz nošení pokrývek hlavy. Dřívější argument paní ombudsmanky Anny Šabatové, že takový předpis je diskriminační, už tedy neuznáváte?
Ivanka Kohoutová: Nikdy jsem ho neuznávala.
Radek Suchý: Nesouhlasili jsme s názorem paní ombudsmanky, že by paní ředitelka někoho diskriminovala, nebo že by měla ve školním řádu ustanovení, které by někoho diskriminovalo. Paní ombudsmanka využila tuto kauzu k protežování některých svých názorů.

České školství je sekulární

Podle názoru odvolacího soudu na užívání šátku jako projevu náboženského přesvědčení navenek bez jakéhokoliv omezení na půdě veřejné školy, která musí zůstat neutrálním prostředím, žalobkyně právo nemá. Povinná tolerance náboženských symbolů nemá zákonný podklad, u nás je daná pouze opakem práva na náboženskou svobodu. Proti právu žalobkyně projevovat své náboženství navenek stojí právo být svobodně bez vyznání, náboženské symboly nemít a také je v ničem nevidět. Neexistuje ani právo projevovat své náboženství kdykoliv a kdekoliv. Česká republika je ve své podstatě státem sekulárním.“
z odůvodnění rozsudku soudce pražského městského soudu Jana Klášterky

Lidovky.cz: Kdo inicioval návrat tohoto příkazu do školního řádu?
I.K.: Školská rada rozhodla na můj návrh po konzultaci s právním zástupcem školy Mgr. Radkem Suchým.
R.S.: Vysvětlil jsem paní ředitelce obsah rozsudku. Na základě toho jsme se shodli, že když nikoho nediskriminovala, není důvod, proč by se nevrátila k původnímu znění školního řádu (celý školní řád zde).

Lidovky.cz: Z toho vyplývá má další otázka. Jakou roli v tomto sehrálo pravomocné rozhodnutí soudu, jímž škola vyhrála spor se somálskou studentkou Ayan Jamaal Ahmednuurovou?
I.K.: Zásadní a zcela určující. Soud jasně řekl, že jsem nikoho nediskriminovala, že dotyčné dívky nebyly žákyněmi školy (spolu s Ahmednuurovou chtěla nastoupit do školy ještě jedna dívka za zahraničí, ta pak po dvou měsících studium sama ukončila; Lidovky.cz původně mylně informovaly, že ke studiu nenastoupila, pozn. aut.) a že české školství je sekulární.
R.S.: Soudem bylo jednoznačně řečeno, že znění školního řádu tak, jak bylo formulované před zásahem ombudsmanky, nebylo diskriminační. 

Lidovky.cz: Když odhlédneme od rozhodnutí soudu, proč by vlastně studenti nemohli nosit pokrývku hlavy, dejme tomu o přestávkách? Zajímá mě teď váš názor.
R.S.: Náš názor zcela koresponduje s názorem odvolacího soudu, který nám dal ve všem za pravdu.

‚Doufám, že ombudsmanka soudy respektuje‘

 Lidovky.cz: Už máte na návrat tohoto zákazu do školního řádu nějakou zpětnou vazbu od rodičů či studentů?
I.K.: Dostala jsem pozitivní reakce. Všechny reakce včetně učitelů vždycky, když kauza začala až doteď, jsou jedině pozitivní. Bylo to vidět i z účastí bývalých i současných studentů na soudních stáních. I školská rada mě v tom podporovala. Já mám čisté svědomí, podle mého očekávání to dopadlo dobře. Jsem ráda a rodiče a studenti jsou také rádi. 

Lidovky.cz: Počítá školní řád s nějakou sankcí, pokud se nějaký student objeví ve škole s pokrývkou hlavy?
I.K.: Jsou to standardní výchovná opatření. Školní řád se musí dodržovat. V případě, že se nedodržují i jiné věci ve školním řádu, jsou tam sankce. Proto ten školní řád. Když student například nemá přezůvky, dostane napomenutí třídního učitele. Když má tři zápisy, dostane důtku třídního učitele. Dále je tam jasně stanoveno, kdy je dvojka z chování, trojka z chování nebo podmínečné vyloučení.

Ředitelka pražské Střední zdravotnické školy Ivanka Kohoutová.
Soudní jednání chodí sledovat řada odpůrců islámu, kteří přišli i na vyhlášení...

Lidovky.cz: Lze toto nařízení chápat jako opatření, aby se ke studiu na škole nehlásily studentky muslimského vyznání? Nemíří tento zákaz primárně proti nim?
I.K.: Nemíří. Jak můžu vědět, že někdo věří v nějaké náboženství? Já to vůbec nezjišťuji. Striktně zachováváme rovnost všech žáků, školní řád platí pro všechny. A pokud někdo v něco věří, nemusí to demonstrovat navenek. Ať si to demonstruje třeba mimo školu.
R.S.: U soudu bylo jasně řečeno, že je to neutrální ustanovení školního řádu a že nikoho neomezuje. Zvlášť ve státe, v kterém máme sekulární školství.

Lidovky.cz: Pokud by se znovu ozvala veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová, že obnovený předpis školního řádu je diskriminační, tak pravomocné rozhodnutí soudu bude proti tomu váš hlavní argument, je to tak?
R.S.: Já doufám, že veřejná ochránkyně práv respektuje české soudy.
I.K.: Toto ustanovení jsme ze školního řádu vypustili na nátlak právě veřejné ochránkyně práv a České školní inspekce.

Lidovky.cz: V čem tento nátlak spočíval?
R.S.: Paní ombudsmanka vyhotovila zprávu, která zjevně podle rozhodnutí soudu neodpovídala realitě. Byl tam nátlak na Českou školní inspekci, která změnila své rozhodnutí. Na paní ředitelku pak mířily samé kontroly a šetření. Nedobrovolně se díky tomu stala populární, byla osočována ze strany různých neziskovek, paní Šabatové, a to samozřejmě není nikomu příjemné.
I.K.: Byla jsem vláčena po soudech a v médiích. To přece není možné. 

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...