Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Sobotkovi vyjádření Babiše nestačí. Ohledně dluhopisů se obrátí přímo na daňovou správu

Česko

  11:15aktualizováno  12:03
PRAHA - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) bude požadovat vysvětlení otázek kolem zdanění korunových dluhopisů po daňové správě. Novinářům v úterý řekl, že odpověď, kterou dostal od ministra financí Andreje Babiše (ANO) formou dopisu, má za nedostatečnou. O schůzce s vedením daňové správy hovořit nechtěl, její vyjádření se zjišťuje. Babiš nakoupil v roce 2013 dluhopisy své tehdejší společnosti Agrofert za 1,482 miliardy korun.

Bohuslav Sobotka (vlevo) a Andrej Babiš na tiskové konferenci po jednání vlády. foto: MAFRA - Dan Materna

„Ty informace mi nedávají dostatečnou záruku, že daňová správa k té věci skutečně přistupovala odpovědným způsobem,“ uvedl Sobotka. Dodal, že v dopise Babiš mimo jiné kritizuje svou bývalou náměstkyni odpovědnou za daňovou oblast, což nastoluje otázku, jakým způsobem daňová správa funguje a fungovala.

Sobotka zopakoval, že není jasné, zda prostřednictvím korunovým dluhopisů nebyly kráceny daně a zda firmy si nepůjčovaly u vlastníků za nevýhodných podmínek. „Chci jasný signál, jestli to bylo v pořádku, nebo jestli to v pořádku nebylo. Pokud to v pořádku nebylo, tak jak daňová správa bude postupovat,“ uvedl premiér. Jedině daňová správa se podle něj může autoritativně vyjádřit. Dalším důvodem, proč by měla daňová správa historii dluhopisů zkontrolovat, podle Sobotky je, že Babiš nyní navrhuje dluhopisy zdanit. „Musí se říct, jestli to dříve bylo legální,“ konstatoval.

Babiš premiéra v listu informoval, že finanční úřady nebudou plošně provádět daňové kontroly kvůli nezdanění výnosů z korunových dluhopisů. Reagoval tak na dřívější Sobotkův dopis, v němž premiér Babiše minulý týden vyzval, aby uvedl, zda dluhopisy prověřila Finanční správa.

Ministr financí čelí kvůli nákupu trestnímu oznámení pro krácení daně a porušení povinnosti při správě cizího majetku. To, že jeho postup měl směřovat k daňové optimalizaci, mu vyčítá i premiér Sobotka.

Babiš v pondělí ve Sněmovně podal pozměňovací návrh, podle něhož by byly zdaněny korunové dluhopisy, které nakoupili od firem jejich majitelé a lidé ekonomicky propojení s firmou. Opatření se podle něj dotkne desítek lidí, nevztahuje se na státní dluhopisy. Bude se týkat i Babiše. Změna by mohla platit v průběhu tohoto roku. Babiš koupil desetileté dluhopisy se šestiprocentním úrokem, které Agrofert vydal v prosinci 2012.

Finanční správa v souvislosti s korunovými dluhopisy zatím žádné daňové úniky neodhalila. „Zatím jsem nezaznamenal, že by v souvislosti s tímto tématem u některého daňového subjektu k tomuto došlo,“ řekl již dříve generální ředitel Finanční správy Martin Janeček. Prohlásil také, že neví, podle jakých zákonných norem by měla správa postupovat v problematice možných úniků u korunových dluhopisů.

KORUNOVÉ DLUHOPISY

  • Výhoda korunových dluhopisů vydaných do konce roku 2012 spočívá v tom, že jejich držitel v podstatě neplatí ze získaných úroků daň z příjmu. Podle tehdy platné úpravy se daň u těchto dluhopisů v případě držitelů fyzických osob zaokrouhluje na celé koruny dolů. Při šestiprocentním ročním úroku, jako je tomu u dluhopisů Agrofertu, činí roční příjem z jednoho dluhopisu šest haléřů a daň tedy 0,9 haléře. Nezáleží přitom na tom, kolik dluhopisů jedinec vlastní.
  • Možnost vydávat dluhopisy v korunové hodnotě existovala již od 90. let, firmy tak ale běžně nepostupovaly. Praxe se změnila poté, co v roce 2011 vydal spořicí dluhopisy v hodnotě jedné koruny stát. Nejmenší objednávka činila 1000 korun a dluhopisů se splatností jeden rok a pět let se prodalo za 20 miliard korun (znovu tak stát učinil o rok později v objemu 31 miliard korun). Ministerstvo financí vedené Miroslavem Kalouskem (TOP 09) tehdy uvádělo, že vzhledem k nominální ceně jedné koruny "je efektivní daň nulová".
  • Kvůli daňovému zvýhodnění začaly po státu vydávat dluhopisy v nominální hodnotě jedné koruny stále častěji firmy. Rozpočet tím začal přicházet o příjmy, odhadované na desítky milionů korun. Na jaře 2012 proto Parlament přijal novelu zákona o daních z příjmů, podle které se začaly danit i úroky z takzvaných korunových dluhopisů. U cenných papírů, které již byly vydány (a také těch vydaných do konce roku 2012, kdy ještě platila stará úprava), ale platí původní pravidla.
  • Po přijetí novely MF tvrdilo, že korunová hodnota nebyla motivována tím, aby lidé neplatili daň z příjmu, ale potřebou jednoduchého způsobu reinvestování výnosu u dluhopisů, které tento mechanismus obsahovaly. „Nejednalo se tedy o žádný 'Kalouskův trik', ale nutný krok, aby nebyli diskriminováni někteří vlastníci spořicích dluhopisů," uvedlo v létě 2012 ministerstvo financí.
  • Mezi schválením novely a začátkem platnosti uplynulo přes půl roku, během kterého ještě firmy i stát vydaly další dluhopisy. Mezi společnostmi (mj. Komerční banka, Raiffeisenbank nebo Ravak) byl Agrofert, který neveřejnou emisi desetiletých dluhopisů s výnosem šest procent v celkovém objemu tří miliard korun vydal koncem prosince 2012. Jediným, kdo tyto cenné papíry koupil, byl tehdejší majitel společnosti Babiš, který v letech 2013 a 2014 získal dluhopisy za téměř 1,5 miliardy.
  • Poté, co se objevily informace o jím vlastněných korunových dluhopisech, některá média zpochybňovala, zda měl Babiš v době nákupu dost peněz. Ministr financí podobné spekulace odmítl s tím, že během své podnikatelské kariéry vydělal dostatek peněz. Tento týden to doložil potvrzením od banky, ze kterého podle Babiše vyplývá, že zhruba 1,5 miliardy korun na nákup korunových dluhopisů odešlo z jeho účtu.
Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...