130 let

Diskuze

Špidla: Minimální mzda jako ochrana před chudobou

Motivovat lidi k práci nelze škrtáním sociální podpory, ale zvyšováním mzdy u nejhůře placených míst, píše bývalý eurokomisař.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
SM

S. Marková

28. 8. 2013 12:49
Vážený pane Špidlo,
problém nízkých mezd tkví v jediném - přebyrokratizovaném státě, který čím dál tím hůře zvládají uživit lidé, kteří vytvářejí hodnoty, tj. vytvářejí PENÍZE.Doporučovala bych všem, kteří tady pláčou nad nízkými mzdami, aby si uvědomili, že zhruba to, co zaměstnanec obdrží v čistém, za něj firma odvede na daních a odvodech(taky daně). Tj.když dostanu 15-ku čistého, zhruba tolik za mě odejde eráru.Takže dokážete si představit, že by se vám z měsíce na měsíc zdvojnásobila mzda? Krásná představa , viďte? To byste ale nesměli živit hromady úředníků a jiných parazitů, kteří nevytvářejí nic.Ano pane Špidlo i vy jste jedním z oněch parazitů, kteří žádné hodnoty nevytvářejí, ale pouze a jen konzumují to, co vytvořil někdo jiný.A zatímco těm, kteří ty hodnoty tvoří zbývá často k živobytí ona pověstná minimální mzda, vy si necháváte v Bruselu vyplácet měsíčně statisíce.
0 0
možnosti
JT

28. 8. 2013 7:42
Cena práce
Problémem není ani tak minimální mzda, jako cena práce vůbec. Dokud tato úroveň nedosáhne tam, kam Česká republika jako vyspělá země patří, bude se životní úroveň vždy dohánět zaručeným příjmem. Každý politik, nebo státní úředník dobře ví kolik co stojí, kolik vydá ze svého příjmu občan za bydlení, potraviny, energie, školné a dobře ví, jaké procento to je z průměrného příjmu. Mnoho pracujicích občanů se potýká hlavně z problémem jak tyto položky pokrýt, aby ještě něco zbylo na zajištění slušné životní úrovně. Do této pasti se Česko dostalo samo, protože už konečně dosáhlo kýžené svobody a suverenity. Jenže na to právě čekali jako supi všichni investoři a podnikatelé západní Evropy, aby z nás vytvořili zem s lacinou pracovní sílou, se kterou lze manipulovat tak, jak bude třeba. Dosavadní vlády tomu tleskali, protože to snižovalo procento nezaměstnanosti, se kterým si dodnes neví rady. Změnit to lze jen a jen podporou podnikatelů z České republiky a živnostníků. Na to ovšem nejsou peníze a ani chuť, protože nikdo neví jak do toho. Politika se potácí ve skandálech, v populistickém žvanění a venkoncem nyní i v předvolebním boji. Pravice už neexistuje, je to jen rozehnaná tlupa karieristů, hledající doupě, kde by mohla znuvu začít. Levice je na koni, jenže už jde do tuhého a nastává předvolební boj o nová koryta. V tomto marasmu můžeme čekat jen prohloubení hospodářské krize bez jakéhokoliv výhledu na lepší časy. Nejsem skeptik, ale rád se dovím, že jsem neměl pravdu.
0 0
možnosti
PM
Osmitisícový pensista je v rejži, odkázaný na pomoc již dnes
nezaplatí nejen firmu, ale už ani brikádníka. Soc dem jej tedy posílají do krematoria? Nebo mají vyklidit své bydlení a nastěhovat se do Lidového domu? Tam je servisováno všechno fajnově jak v Hofburgu. Ovšemže pensista by rád připojil ruku k dílu, třeba pronájem nepotřebné části. Ale kdo by mu platil?He,he? Na soud nedoleze! Ani vodu! Dva pracující vlastenci na známém pronajatém domku za polovinu obvyklého  tržního nájmu v kraji (krise)  nezaplatili vodu ještě ani za květen!  Mají rekordní spotřebu a telefonní seznam nároků očekávání a přání, mají auta, mají co je napadne. Muž dokonce práci řidiče, vozí si zadek, s lopatou by si jinak peněz vážil. Vodu ale musí platit majitel, může ji, fakturovat dál. V tom je problém, ne lít další prachy stejně na dluh, ale narovnání podmínek. Když jsou tisíce volných bytů, stovky ubytoven, proč lhůta pro neplatiče?  V čem je produktivita USA, je to sociální země, kdo dluží, je na parkovišti až ráno, ne o půlnoci, kdy dluh vznikl. A je tam rád, za blokování cizího majetku by mohl dopadnout mnohem méně vesele,( třeba i za nezvanou přítomnost!) než jen bydlet pod širákem. Předvolební lži kazí děti, lžou potom i po volbách. Pokles pracovních kompetencí je tragický, už dnes výkon za minimální mzdu neodvede každý, třeba jen civěl do televize a je unavený. Evropě chybí miliony lidí na práci, snížit třeba, ne zvýšit, a přirozeně polívku hustou, komu to tak stačí.
0 0
možnosti
MK

Marek Kyncl

27. 8. 2013 16:54
Pan Špidla je dobrý jako
Pan Špidla je dobrý jako levicový intelektuál, takže co se týče jeho názorů, v mnohém s ním souhlasím. Jako politik představuje katastrofu. Rád bych viděl Sociální demokracii, která bude mít odvahu a sílu prosadit skutečně levicovou politiku, například zvýšení minimální zdy na úroveň, která bude odpovídat pojmu spravedlivé odměny za práci, jež je zakotven v Listině základních práv a svobod. Obávám se však, že podobného zázraku se nedočkáme a Špidlové zůstanou pouze u žvanění.
0 0
možnosti
V

V.Hricák

27. 8. 2013 12:06
Snad každý podnikate vám
Snad každý podnikate vám řekne,že základním kamenem,na kterém se dá stavět,je dostatek zakázek.Pokud bude dost práce,dokáže vyjít i s menším ziskem.Pokud se ale nízký zisk,neřkuli ztráta,střídá s obdobím,kdy se vyrábí na sklad,nedá se to utáhnout.Začne propouštět lidi,rozprodávat technologii a nakonec to zařízne.Státy nemají dost peněz,protože se vybírá málo daní a vyplácejí velké sociály.Peníze pak chybějí na veřejné zakázky.Lidi málo utrácejí,protože málo vydělávají a navíc jich je mnoho bez práce.Fabriky rušejí výrobu a přesouvají jí k levnější prac. síle.Prostě je to bludný kruh,který začíná a končí na levném dovozu a téměř nulové ochraně proti němu.Evropský parlament ovládá managment nadnárodních firem,kterým plynou z levné výroby pohádkové zisky.Zbytky evropských výrobců jsou drceni levnými dovozy na straně jedné a často nesmyslnými a ruce svazujícími nařízeními na straně druhé.Výsledkem je boj,který nejde vyhrát.Samostatnou kapitolou jsou pak evropské dotace,které dílo zkázy na ekonomice dokončují.
0 0
možnosti
MVM

Marian Velas Ml

27. 8. 2013 9:45
Lžete!!!
Sociální dávky se vyplácejí z vybraných daní, a vlastně tím nahrazují nízké mzdy. Takže každý podnikatel který platí nízké mzdy nutí ostatní přispívat na jeho mzdy přes system sociálních dávek. Mě totiž na rozdíl od Vás nepřijde normální, že 70% obyvatel potřebuje nějakou sociální dávu. Chyba není v systému, ale ve výšce mezd. Mzda by měla být tak vysoká, aby ten kdo jí bere pokud možno nepotřeboval ŽÁDNÉ sociální dávky. Což není ani 8500,- ale ani těch 12000,- Minimální mzda by mohla být klidně i 14 - 15 tisíc aby to korespondovalo s cenami služeb a produktů u nás. Na vině je také to, že u nás je levnější někoho zaměstnat, než inovovat. Vozí se 20 let staré stroje z Německa odjinud místo nových technologii a EU fondy jsou jen drze rozkrádány na pochybné projekty.To co nutí k inovacím podnikatele v Německu je právě vysoká cena práce!!!
0 0
možnosti
PZ

Pavel Zemen

27. 8. 2013 11:43
Lhát Vám,
to bych si nedovolil. Ale třeba Vám zatajili, že cena práce se odvíjí od ceny produkce tou prací vytvořené. Pokud cena práce befelem vzroste, kapitalista její vzrůst promítne do cen, trh vyšší cenu neakceptuje, kapitalista prodá méně, ergo propustí část zaměstnanců (zabalí krám, přestěhuje výrobu do zahraničí). Mě stejně jako Vám zatraceně nepřijde normální, kolik lidí je závislých na dávkách od státu. Zvýšení minimální mzdy je ale jen úskok, jak část těch dávek mimofiskálně přehodit na zaměstnavatele. Se zbytkem Vašeho příspěvku víceméně souhlas, až na to, že pan Špidla (nebo Vy) by měl určovat firmám, kolik tisíc Kč koresponduje s cenami služeb a produktů u nás, to opravdu ne.
0 0
možnosti
PZ

Pavel Zemen

27. 8. 2013 9:18
Pane Špidlo, nezklamal jste,
opět slibujete voličům Sociální demokracie zvýšení příjmů z peněz někoho jiného. A nově propuštěným se Váš sociální stát postará o dávky - ne vydělá na ně, ale postará se z peněz těch, co vydělali. Zase někdo "ochraňuje před chudobou" regulací přerozdělení vytvořeného bohatství. Napadlo Vás někdy, třeba jen v koutku duše, pane Špidlo, že přerozdělením bohatství nevzniká? Nebo stále jen - zdroje jsou?
0 0
možnosti
P

Pocono

27. 8. 2013 9:02
Jsou prostě věci, které lidi
Jsou prostě věci, které lidi s platem 30+, kteří se nikdy nedostali do situace, že pro ně práce prostě nebyla, nepochopí. Tak pane Špidlo, buďte k jejich občas dost hloupým reakcím pod článkem shovívavý :-)
0 0
možnosti
K

Kruton

27. 8. 2013 16:49
Nevím proč by to mel zrovna
Nevím proč by to mel zrovna Špidla se svým bezpracnym balikem z Bruselu chápat. Není otázka, jestli je těm lidem vyšší plat dopřát, ale jestli to není obyčejné kupování hlasů. Vysoká minimální mzda přináší velkou radu problémů, které neodnaseji ti 30+,ale ti nejslabsi - zdražování a vyssi nezaměstnanost, to uznává i Spidla. Těžko popírat základní učebnice ekonomie.
0 0
možnosti
V

V.Hricák

27. 8. 2013 8:50
Než vznikla EU,měl každý stát
Než vznikla EU,měl každý stát svůj vlastní trh,který si chránil právě zaváděním dovozních přirážek.Dnes máme jednotný trh EU a ten musí být chráněn jednotně z Bruselu.Zajímalo by mne,kdo v EU na Čínské výrobě bohatne?Ty armády nezaměstnaných ve Španělsku,Řecku,nebo Itálii?Kdysi se u nás šili boty,šaty,vyrábělo sklo i porcelán.Při jejich výrobě pracovalo tisíce lidí.Netvrdím,že musím chránit vlastní výrobce za každou cenu.Clo by ale mělo přinejmenším vyvážit ty ztěžující faktory,kterými Brusel evropské výrobce zatěžuje.Navíc,okamžitý zisk může být pouze relativní.Může ho vystřídat zátěž v podobě soc. dávek a následně ztráta kvalifikované pracovní síly.Za pár let si nemusíme dokázat ušít boty.Za několik desetiletí ani sami vyrobit auto.Jednoduše to už nikdo nebude umět.
0 0
možnosti
K

Kruton

27. 8. 2013 16:46
Na výrobě v Číně logicky
Na výrobě v Číně logicky bohatne zákazník, protože kupuje levně. Pokud bychom měli platit výrobu v Evropě, pak bychom se řádně prohli při šátrání v peněžence.
0 0
možnosti
M

Marmej

27. 8. 2013 8:37
Pohled z druhé strany
Jsme malá firmička o 4 lidech. Loni nás bylo 6, ale díky krizi jsme dva pracovníky museli propustit a jejich práci přidat k té své. Pracujeme 12 hodin denně, ale ještě i tak to jde. Nicméně je výhled, že do roka bychom mohli získat další zakázky a firmu takto udržet.Všichni už nemáme daleko do důchodu. Já jako majitel pracuji stejně, jako všichni-nesedím v kanceláři a beru 15000 hrubého. Jeden z nás je tzv.pomocná síla na ty nejobyčejnější činnosti. Nemá ani dnes minimálku, ale je těsně nad ní.Pokud zvednou minimálku pro tu pomocnou sílu o 3000, pro mne, jako zaměstnavatele to s odvody znamená 5000, což znamená, že jej budu muset propustit.A zůstaneme jen 3, čímž už ale nedosáhneme na ty vytoužené zakázky a firmu zabalím. Protože v 58 letech v našem regionu těžko seženeme práci, půjdeme všichni na pracák.Tohle bude výsledek totoho kroku v reálu :(
0 0
možnosti