29. června 2014 12:30 Lidovky.cz > Sport > MS fotbal 2014

Brazilský kouč Scolari: Hráči jdou za titulem, jsme tři kroky od nebe

Luiz Felipe Scolari se raduje z postupu do čtvrtfinále. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Luiz Felipe Scolari se raduje z postupu do čtvrtfinále. | foto: Reuters

BELO HORIZONTE/PRAHA Má před sebou velmi těžký úkol - musí brazilské fotbalisty dovést na domácím šampionátu k vysněnému cíli: k šestému titulu mistrů světa. Jejich trenér Luiz Felipe Scolari je v nezáviděníhodné pozici, zatím se ale drží statečně. A po vyhrané osmifinálové bitvě proti Chile neskrýval nadšení.

„Před mistrovstvím jsme si řekli, že budeme šampiony. A za tím mí hráči jdou. Ještě máme před sebou tři utkání, které rozhodnou o tom, zda se dostaneme do nebe,“ říkal Scolari, jehož mužstvo vyřadilo chilský tým, který byl považován za jedno z možných překvapení celého mistrovství.

Brazilský kouč, který byl strůjcem triumfu před dvanácti lety, musel přiznat, že jeho svěřenci byli před osmifinále nervózní a vystrašení.

„Nikdy jsem neviděl tolik emocí. Před výkopem Brazilci plakali, brečeli i před penaltovým rozstřelem,“ všiml si bývalý anglický obránce Phil Neville pro bbc.com.

„Mistrovství světa dokazuje, že týmy jsou vyrovnané. Když nedokážete využít šance, které si vypracujete, můžete za to zaplatit,“ varoval Scolari.

Brazilský trenér Luiz Felipe Scolari.

Brazilský trenér Luiz Felipe Scolari.

Brazílie se sice dostala do vedení, jenže když Alexis Sánchez srovnal skóre na 1:1, domácí reprezentace už několik dalších slibných příležitostí nedovedla do konce.

A málem se jí to stalo osudným.

Neymarovu hlavičku nešťastně tečoval bek Francisco Silva pár centimetrů vedle tyče, Fred překvapivý odraz míče poslal levačkou nad břevno, Alvés z dálky nemířil přesně a když Hulk už slavil vedoucí trefu, zchladil ho i celou Brazílii rozhodčí Webb.

Ten útočníkovi ukázal žlutou kartu za to, že si při zpracování míče v šestnáctce pomohl rukou.

Brazilci nenašli recept na gólmana Brava, jenž držel naděje Chilanů na úspěch. Ten nebyl nereálný.

Kdyby náhradník Pinilla poslal v poslední minutě nastavení míč o pár centimetrů níže místo do břevna...

Kdyby Gonzalo Jara nenapálil v páté sérii penalt tyč...

„Svým hráčům jsem říkal, aby bojovali, aby byli stateční. Byli jsme blízko, ale nedopadlo to,“ vrátil se chilský kouč Jorge Sampaoli k penaltovému rozstřelu, který nakonec jeho svěřenci nezvládli.

Chile končí, Brazílie dál žije svůj sen. Už v pátek 4. července změří síly s Kolumbií. Výkop: 22 hodin, stadion ve Fortaleze.

Tomáš Franěk

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz