Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Americké fotbalistky nechtějí jít k Trumpovi. Ten je zve bez ohledu na výsledek

Sport

  10:34
PRAHA - Při otázce, jak se těší na recepci u Donalda Trumpa, pokud s americkým týmem obhájí vítězství na mistrovství světa, se ušklíbla. „Nepůjdu do zas..nýho Bílýho domu,“ prohodila fotbalistka Megan Rapinoeová, známá bojovnice za rovnoprávnost žen a mužů ve sportu. Prezident ji zkritizoval.

Američanka Megan Rapioneová slaví branku do sítě Španělska. foto: Reuters

VIDEO: Spravedlnost dostala na frak. Rozhodčí chtěl, aby vyhrála Anglie, vztekají se fotbalistky Kamerunu

„Megan by se měla nejdřív soustředit na vítězství, než začne takhle mluvit. Měla by respektovat svou zem, Bílý dům a americkou vlajku,“ napsal Trump na Twitter.

Zároveň doplnil, že celý ženský tým hodlá přijmout bez ohledu na výsledek. Jenže: dorazí vůbec někdo?

„Stojím za Megan,“ prohlásila spoluhráčka Ali Kriegerová. A že případné pozvání do Bílého domu odmítne, avizovala ještě před turnajem i největší americká hvězda Alex Morganová.

26.června 2019 v 16:42, příspěvek archivován: 28.června 2019 v 10:31

Women’s soccer player, @mPinoe, just stated that she is “not going to the F...ing White House if we win.” Other than the NBA, which now refuses to call owners, owners (please explain that I just got Criminal Justice Reform passed, Black unemployment is at the lowest level...

Fotbalistky spojených států postoupily na probíhajícím světovém šampionátu ve Francii do čtvrtfinále, do kterého v pátek večer nastoupí proti domácí reprezentaci.

„Jsem velkým fanouškem amerického týmu a ženského fotbalu,“ pokračoval Trump a Rapinoeové navíc vzkázal: „Buď hrdá na barvy, které nosíš. Americe se daří SKVĚLE!“

Odchod za manželkou. Kapitánka české fotbalové reprezentace Voňková kvůli ní opustila Bayern Mnichov

Není to poprvé, co sportovci návštěvu u současného amerického prezidenta odmítají. Přitom to dlouhé roky býval rituál pro reprezentace i vítěze tamních profesionálních i vysokoškolských soutěží.

Například loni odmítli dorazit šampioni basketbalové NBA z týmu Golden State Warriors, nedorazili ani hráči Philadelphia Eagles, vítězové Super Bowlu, jejichž pozvání zrušila sama hlava státu.

Megan Rapinoe gestikuluje na fanoušky během zápasu se Španělskem.

Megan Rapinoe gestikuluje na fanoušky během zápasu se Španělskem.

Trumpovi vadilo symbolické pokleknutí fotbalistů při hymně, kterým protestovali proti rasismu, sociální nerovnosti a policejnímu násilí ve Spojených státech a které ze solidarity v minulosti zopakovala i Rapinoeová.

Výstřední třiatřicetiletá fotbalistka se dlouhodobě nebojí mluvit o společenských tématech a (nejen) kroky současného prezidenta zpochybňuje.

Patří také mezi osmadvacet hráček, které soudí Americkou fotbalovou federaci kvůli tomu, že mužské týmy vydělávají mnohonásobně víc peněz než ženské, byť hrají méně zápasů a jsou méně úspěšné.

Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!
Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!

Hledáme maminky, které s námi otestují oblíbené batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced. Obsahuje důležité vitamíny a minerály, včetně vitamínů A, C a...