Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

ANKETA: Největší trest pro Chovance? Veřejná ostuda

Sport

  19:00
PRAHA - Kauza kolem podvodného nasazení "nemocných" hráčů Sparty do přípravného úterního zápasu se Zenitem Petrohrad hýbe i po třech dnech fotbalovým prostředím. Ve čtvrtek se omluvil a přiznal generální sportovní manažer a kouč v jedné osobě Jozef Chovanec, že celý postup vymyslel sám. Čeká jej tak stejně jako hráče návštěva na disciplinárce ČMFS. Od klubu navíc dostal podle zákulisních spekulací pokutu 200 tisíc korun.

Josef Chovanec, trenér Sparty. foto: ČTK

Lidovky.cz pro vás připravily krátkou anketu se čtyřmi osobnostmi z fotbalového prostředí. Otázky byly následující:
1. Koho by měla disciplinární komise svazu - manažera Chovance či hráče Václava Kadlece, Tomáše Pekharta a Manuela Pamiče, nebo všechny čtyři?
2. Je finanční postih 200 tisíc od vedení Sparty pro Jozefa Chovance za vymyšlení podfuku, navíc bez vědomí představenstva klubu, dostatečný?

Jaromír Bosák (fotbalový komentátor a expert):

1. Potrestat pana Chovance musí, to bez diskuze. Každopádně, pokud by se mělo jednat jen o finanční trest, tak se to klubu příliš nedotkne, čímž by mohl vzniknout nebezpečný precendens. Takže nějaké potrestání hráče asi bude muset také nastat. A je tam i další faktor, že pokud se podepíše pod špatný zápis kapitán, tak je potrestán. Z toho vyplývá, že to nejspíše dopadne i na Tomáše Řepku, který je v tom nevinně.

VÍCE ČTĚTE

2. Myslím, že ve Spartě se celý případ ještě bude řešit. Myslím si, že největším trestem pro pana Chovance není finanční stránka, ale ta veřejná ostuda, když se to celé provalilo. 200 nebo 400 tisíc je sice hodně peněz, ale tohle je podle mě pro Chovance horší.

Milan Luhový (bývalý fotbalový reprezentant):

1. Celá kauza poškodila český fotbal. Trest záleží na tom, co řekne Sparta a hráči před disciplinární komisí. Nic takového by se ale stávat nemělo, je to smutné a komické, že něco takového může v dnešní společnosti stát. Pokud dostali hráči od vedení nařízeno hrát, tak trestat by bylo asi nefér. Hráči si tohle nevymysleli, takže si myslím, že by měl být potrestán jen klub.

Stránka Sparty k zápasu v Petrohradu. U gólů je stále uveden Kadeřábek.

2. Tohle mě vůbec nezajímá. Jediné co k tomu mohu říct je to, že si udělali velkou ostudu. Ta veřejná ostuda je pro Spartu, potažmo pro Chovance, tím největším trestem.

Ladislav Vízek (fotbalový kritik a bývalý reprezentant):

1. Musí se potrestat ten, kdo to vymyslel. Já vím na 99%, že to vymyslel Pepa Chovanec, takže trest by měl dostat on. Už jen za to, jak to udělali diletansky. Stačilo zavolat jen na svaz a určitě by se domluvili, vždyť jedenadvacítka tentokrát není tak důležitá jako osmifinále Evropské ligy mezi Spartou a Liverpoolem. Trestat hráče je hrozně těžké, i když tyto názory také chápu. Je pravdou, že pokud potrestají jen Chovance, může nastat precendenc. Když už potrestají klub, tak pořádně, klidně v řádech milionů korun.

SPARŤANSKÝ PODVOD

V minulém týdnu byli do reprezentačních výběrů ČR "21" a Chorvatska povolání Václav Kadlec, Tomáš Pekhart a Manuel Pamič. Trojlístek však o víkendu Sparta omluvila kvůli zdravotním problémům a že kvůli viróze (čeští hráči) a pochroumanému kolenu nebudou schopni ve středečních přátelských duelech nastoupit.

V úterý se ovšem všichni tři objevili v základní sestavě Spartě na přípravném turnaji ve Španělsku proti Zenitu Petrohrad. Na případ se přišlo až díky fotografiím na stránkách ruského mistra, které prokázali, že všichni tři nastoupili v cizích dresech a ani nefigurovali v zápise o utkání.

2. Myslím, že to mohl vedět i pan Křetínský, i když jsem slyšel, že to nevěděl. Pokud Chovanec dostal 200 tisíc a potom by na něj padla i pokuta od disciplinárky, tak už je to dostatečné. Ale nechápu, jak něco takového mohl vymyslet. Musel si nalít hodně těžkého španělského vína, jinak nevím. Uříznul si pořádnou ostudu.

Horst Siegl (bývalý kanonýr Sparty):

1. Došlo ke zkratu, řešil by to jednozačný telefonát od Sparty na svaz, udělali to nevhodně. Myslím, že svaz by vyšel klubu vstříc. Ty výmluvy byly hodně zvláštní a kdyby byl pan Chovanec v opačné situaci, asi by také nebyl nadšený. Každopádně uvidíme, jak se k tomu postaví svaz, já bych asi nepotrestal nikoho (úsměv), ale disciplinární řády dovolují potrestání hráčů i pana Chovance. Ale nechal bych to na nich.

2. Pepa Chovanec to vzal na sebe a trest je podle mě dostatečný, určitě i on takovou částku pocítí. Určitě je to ale pro něj to nejmenší zlo, mohl z toho vyjít asi i hůře.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!