Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sparta už má viníka. Chovanec dostal pokutu, o kamufláži rozhodl sám

Sport

  13:00
PRAHA - Fotbalová Sparta potrestala za "černé" nasazení Václava Kadlece, Tomáše Pekharta a Manuela Pamiče do úterního přípravného duelu ve Španělsku proti Zenitu Petrohrad, svého generálního manažera a trenéra v jedné osobě Jozefa Chovance. Ten podle prohlášení klubu jednal na vlastní pěst. O celém případu jako první informoval server lidovky.cz.

Jozef Chovanec. foto: ČTK

Již druhé oficiální prohlášení během dvou dnů vydalo vedení fotbalové Sparty. Po prvním - omluvném (???) - ve čtvrtek přidal letenský klub na své stránky druhé - informující o trestu. V něm se píše, že za nasazení hráčů, které Sparta předtím omluvila z reprezentačních povinností (Tomáš Pekhart, Václav Kadlec a Manuel Pamič) nese odpovědnost generální sportovní manažer a trenér Josef Chovanec.

VÍCE O KAUZE "ZRANĚNÝCH" HRÁČŮ

Ten se v úterý těsně před zápasem se Zenitem údajně bez další konzultace s vedením rozhodl nasadit načerno a pod jinými jmenovkami na dresech do zápasu s ruským mistrem trojlístek Václav Kadlec, Tomáš Pekhart a Manuel Pamič. Tyto tři hráče přitom Sparta o víkendu omluvila z plnění reprezentačních povinností.

PROHLÁŠENÍ SPARTY

AC Sparta Praha ve druhé polovině minulého týdne řádně omluvila z reprezentačních srazů hráče Manuela Pamiče (dodatečná nominace k utkání Chorvatsko "A"-ČR "A"), Tomáše Pekharta a Václava Kadlece (nominace k přátelskému utkání ČR U21). Zdravotní stav zmíněných fotbalistů AC Sparta Praha byl v době jejich omluvení nezpůsobilý k účasti v tréninkovém a zápasovém procesu, neúčastnili se ani tréninkových jednotek klubu na soustředění ve Španělsku. Jejich zdravotní stav by se navíc objektivně zhoršil, pokud by museli o víkendu absolvovat náročnou cestu do České republiky, resp. do Chorvatska.

Díky tomu, že měli hráči možnost léčit se pod dohledem klubového lékaře, se jejich stav zlepšil natolik, že se generální sportovní manažer Jozef Chovanec bezprostředně před výkopem utkání o třetí místo se Zenitem Petrohrad rozhodl nasadit je do zápasu. Důvodem pro takový krok byl fakt, že se jednalo o poslední (a u hráče Pekharta v dresu Sparty zároveň také první) možnost vyzkoušet fotbalisty před střetnutím Sparty s Liverpoolem v Evropské lize. Jejich zdravotní stav byl před výkopem zápasu Sparta-Zenit na rozdíl od druhé poloviny minulého týdne, kdy je klub omlouval z reprezentačních srazů, způsobilý k absolvování přátelského střetnutí.

Protože se jednalo o rozhodnutí učiněné bezprostředně před výkopem duelu, neměl realizační tým pro hráče Pamiče, Pekharta a Kadlece připravené dresy. Vzhledem k tomu, že se turnaj hrál v areálu Marbella football centre, vzdáleném od místa pobytu Sparty v resortu La Cala zhruba 40 kilometrů, nebyla šance dresy se správnými jmény a čísly včas zajistit.

Jozef Chovanec toto rozhodnutí učinil bez konzultace s vedením AC Sparta Praha. "Jednalo se o nešťastnou komunikaci směrem k reprezentaci i k vedení klubu. Toto rozhodnutí jsem učinil spontánně před začátkem utkání v přímé souvislosti s blížícím se zápasem s Liverpoolem," vysvětluje situaci generální sportovní manažer. "V daný moment mi nedošlo, jaké může mít moje rozhodnutí důsledky, nasazením dříve omluvených hráčů jsem v žádném případě nechtěl poškodit dobré jméno českého fotbalu ani Sparty. V konečném důsledku je z toho ostuda, což mě velmi mrzí a omlouvám se za to. Pokud za to má někdo nést následky, pak jsem to já, nikoli hráči." Sportovní vedení klubu dnes rovněž zaslalo omluvné dopisy na ČMFS a Chorvatský fotbalový svaz.

Za nedostatečnou komunikaci směrem k vedení klubu byla Jozefu Chovancovi udělena vysoká finanční sankce.

Prohlášení AC Sparta Praha k utkání Sparta-Zenit (Marbella Cup, 8. 2. 2011)

Autor:

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...