Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sparta se brání: Neměli jsme připravené správné dresy hráčů

Sport

  13:37aktualizováno  14:49
PRAHA - Fotbalová Sparta se dostala do velkých problémů. V úterním duelu na španělském soustředění vyběhli na trávník ve vítězném zápase proti Zenitu Petrohrad její tři hráči omluvení hráčí z reprezentačních povinností Tomáš Pekhart, Václav Kadlec a Chorvat Manuel Pamič v dresech s cizí jmenovkou na zádech. Letenský klub nyní vydal oficiální prohlášení.

Václav Kadlec alias Pavel Kadeřábek - oficiální stránky Zenitu Petrohrad. foto: www.fc-zenit.ru.

Podle všeho se jedná o prvotřídní podvod. V úterý 1. února reprezentační kouč jedenadvacítky Jakub Dovalil nominoval své vyvolené na přípravný duel proti Nizozemsku. V pátek se poté dozvěděl sparťanský bek Manuel Pamič, že jej dodatečně povolal do reprezentace Chorvatska na přípravný duel proti České republice kouč Slaven Bilič.

VÍCE ČTĚTE

O dva dny později - tedy 7. února - přišla z Letné (respektive Španělska, kde je Sparta na soustředění před jarní částí sezony) omluvenka na tři hráče - Tomáše Pekharta, Václava Kadlece a Manuela Pamiče. Důvod? U prvních dvou se jednalo o virózu, u druhého zranění kolene.

KLUBY VS. REPREZENTACE

Fotbalové kluby s reprezentačními výběry bojují často. Největší rozpory přinášejí olympijské hry a Africký pohár národů. První turnaj totiž není vedený v kalendáři FIFA a UEFA, přestože na ně mohou trenéři národních výběrů nominovat i tři hráče starších 23 let.

Ve druhém případě jde o fakt, že kvůli počasí se hraje africký šampionát na přelomu ledna a února, kdy většina špičkových evropských lig jede bez zimní přestávky (resp. Anglie, Francie, Španělsko a Itálie).

Kromě velkých evropských klubů (Chelsea a Arsenal v případě afrického šampionátu, Barcelony v případě OH) se dostala jednou do podobných problému již Sparta. Před dvěma lety nepustila na reprezentační turnaj "19" Václava Kadlece. Tehdy Sparta nakonec ustoupila a svůj mladý talent do ligového duelu nenasadila - VÍCE ČTĚTE ZDE!

"Zatím není rozhodnuto o tom, jestli tým doplní někdo další. Trenér Dovalil se rozhodne po pondělním tréninku v Praze," řekl poté ČTK tiskový mluvčí ČMFS Jaroslav Kolář. "Mluvil jsem i s lékařem Sparty, který potvrdil, že mu problémy v dalších dnech znemožní trénovat. Jeho start ve středečním zápase je vyloučen," uvedl lékař chorvatské reprezentace Boris Nemec k omluvence Pamiče.

Střih do 8. února. Proti Zenitu Petrohrad nastupuje do základní sestavy týmu Jakub Podaný, Martin Abena a Pavel Kadeřábek. Ovšem pouze podle dresů - pod těmito jmény se skrývají Manuel Pamič, Tomáš Pekhart a Václav Kadlec. Přestože všichni měli být ve stavu zraněných. Klub jejich nasazení hájí tím, že se "zázračně" uzdravili.

Podle všeho ji ale hrozí trest, jelikož porušila stanovy FIFA. A rozzlobila i čelní představitele českého fotbalu. "Sparta oba hráče oficiálně omluvila. A pokud je pravda, že hráli, tak ušila na reprezentaci pěknou boudu. Tu sestavu s Petrohradem jsem četl v novinách a Pekharta s Kadlecem jsem neviděl, takže jsem to bral jako vyřešené. Hrát určitě neměli," řekl pro idnes.cz manažer českého národního týmu Vladimír Šmicer.

"Slyším to od vás poprvé, protože jsme měli zasedání výkonného výboru ČSTV. Ale mohu jednoznačně říct, že pokud se něco takového stalo, budeme se tím zabývat. A určitě se tím bude zabývat i disciplinární komise. Žádné náznaky, že by se hráči měli uzdravit jsem neměl. Nechci předbíhat, jak to bude řešit chorvatský svaz. Za nás ale mohu jen zopakovat, že se tím budeme určitě zabývat," řekl LN předseda ČMFS Ivan Hašek

Případ tak bude mít ještě dohru o české disciplinárky, v případě Pamiče se do všeho může vložit ještě chorvatský svaz.

OFICIÁLNÍ PROHLÁŠENÍ AC SPARTA PRAHA

Sparta porazila Petrohrad 2:1 a na turnaji Marbella Cup obsadila konečné třetí místo. O oba góly se ale nepostaral Pavel Kadeřábek, jak jsme vás včera informovali, ale Václav Kadlec.

Ten přitom nastoupil v dresu Pavla Kadeřábka. Mladý záložník po utkání překvapeně přijímal gratulace k úspěchu, kterého dosáhl jeho spoluhráč. Kromě Vaška se na hřišti objevili i Tomáš Pekhart a Manuel Pamić. První dva jmenovaní přitom původně měli být na srazu české jedenadvacítky, Manuel měl posílit chorvatský A – tým.

"Václav Kadlec i Tomáš Pekhart byli z utkání reprezentační jedenadvacítky v Nizozemsku řádně omluveni. Minulý týden totiž oba trpěli virózou a jejich stav rozhodně neumožňoval náročný přesun z jihu Španělska do Prahy a poté do Nizozemska. Příznaky virózy ale na začátku tohoto týdne u obou odezněly a trenéři se – samozřejmě po poradě s lékaři - proto těsně před samotným zápasem s Petrohradem rozhodli, že je na určitou část utkání postaví. O této situaci bylo dnes informováno i vedení reprezentační jedenadvacítky. Manuel Pamić měl problémy s kolenem. Vyšetření, které podstoupil na konci minulého týdne v Malaze ale prokázalo, že se nejedná o vážnější záležitost. I vedení chorvatské reprezentace jsme dnes o celé záležitosti informovali,"říká ředitel komunikace ACS Ondřej Kasík.

A proč se oba fotbalisté na hřišti objevili v dresech svých spoluhráčů? "Vzhledem k tomu, že o startu Vaška i Tomáše se rozhodlo skutečně těsně před výkopem, neměl pro ně realizační tým připraven jejich dresy. Proto oba naskočili do hry v dresech svých spoluhráčů. Všem fanouškům se za nechtěnou mystifikaci omlouváme," dodává Ondřej Kasík. Právě letenský ředitel komunikace, který je ve Španělsku s týmem, nemohl utkání sledovat, protože trpí příznaky stejné nemoci, s jakou se potýkali Kadlec s Pekhartem. To je také důvod absence tradičního online přenosu ze včerejšího utkání.