Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

'Tohle není hodné Sparty,' ostře zkritizoval Letenské Šmicer

Sport

  8:00
PRAHA - Kdyby fotbalová Sparta jednala na rovinu, našla by u Vladimíra Šmicera víc pochopení. Manažer národního týmu odmítl alibi klubu z Letné, který vysvětloval, proč nasadil v přípravě náhle uzdravené reprezentanty pod jinými jmény. "Situace je úplně jasná," řekl novinářům.

Michal Bílek (vpravo) a Vladimír Šmicer foto: ČTK

Jak vnímáte vysvětlení Sparty, že hráči neměli připravené svoje dresy, a proto nastoupili v cizích? 
Zdá se mi to naivní a není to hodné klubu, jako je Sparta Praha.

Dá se to srovnat s některými podobnými problémy v minulosti?
To bych nechtěl. Teď prostě nastala nějaká konkrétní situace. I manažer Chovanec trénoval reprezentaci a dobře ví, jak fungují regule. Je to zvláštní situace, zvlášť když se jednadvacítka chystá na mistrovství Evropy, což je pro český fotbal důležitá akce. Takové projevy znehodnocují její přípravu.

Čtěte více

Jaký trest by byl podle vás adekvátní?
Když to vezmu za sebe, tak bych určitě vynechal finanční postihy. To by potom mohly kluby jen posílat peníze na svaz a hráči zůstat v klubech. Asi bych zastavil činnost hráčům, ale nevím, jestli to řády umožňují. Vím, že by to tak odnesli ti, kteří za to vlastně nemůžou, pro klub ale představuje největší trest, pokud jeho hráči nemůžou nastoupit.

Kdyby se Sparta chtěla se svazem kvůli uvolnění hráčů dohodnout, vyhověli byste jí?
Určitě ano. Dovedli bychom pochopit, kdyby Sparta zavolala a dohodla se s trenérem jednadvacítky. To se podle mých informací nestalo a žádná komunikace neproběhla. Navíc situace s výměnou dresů zavání velkým podvodem. Měli se spíš přiznat než to zakrývat a potom se to zdá všechno horší. Ale šetření ještě probíhá a disciplinární komise rozhodne.

Chystá nějakou reakci chorvatská strana?
Co vím, tak ne, ale jejich trenér si asi udělal úsudek sám. Uvidíme, kolik šancí od něj bude Pamič dostávat v budoucnu.

Poznamenají poslední události vztahy mezi Spartou a reprezentací?
Myslím, že ne. Sparta udělala chybu a bude za ni potrestaná. Žádná kauza to vlastně není, nedělal bych z toho aféru. My jsme si na nikoho nezasedli. Jen jsme nominovali hráče Sparty do reprezentace, Sparta si to pak udělala po svém a teď za to ponese zodpovědnost. Nikomu neubližujeme, ale jinak ani jednat nemůžeme.

Chovanec vzal podvod na sebe

Fotbalová Sparta našla viníka dětinského podvodu, při kterém tři hráči omluvení z reprezentačních povinností – Václav Kadlec, Tomáš Pekhart a Manuel Pamič – nastoupili za letenský tým v úterním přípravném utkání pod cizí identitou. Celé to údajně vymyslel trenér Jozef Chovanec, který prý také od vedení klubu dostal tučnou finanční pokutu.

Sparta však stále tvrdí, že nešlo o podvod, a trvá na tom, že se hráči opravdu zázračně uzdravili. S¨cizími dresy prý nastoupili jen proto, že ty pravé nechali na hotelu. Z klubového webu už včera zmizely sestavy utkání i střelci gólů.

Případem, na který jako první upozornily LN, se ale bude v nejbližších dnech zabývat také disciplinární komise Českomoravského fotbalového svazu, která může klubu udělit finanční pokutu a hráčům zakázat start od dvou týdnů po tři měsíce.

Chorvatský svaz požadovat trest u mezinárodních fotbalových orgánů nebude. Absentující Manuel Pamič prý nebyl nominován k utkání. Ještě před nominací se prý omluvil v telefonickém rozhovoru s reprezentačním trenérem Biličem.

Ten nicméně již včera po zápase řekl, že Sparta ztratila důvěru. Příště prý bude požadovat, aby na reprezentační zápas přijeli a prohlédli jej chorvatští lékaři.

Podvodem se bude zabývat také sponzor Sparty, společnost Fortuna. Její mluvčí Petr Šrain pro server Týden.cz řekl, že budou požadovat jasné vysvětlení.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat