Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Podvod Sparty. Údajně nemocný Kadlec hrál v dresu Kadeřábka

Sport

  11:50aktualizováno  17:38
PRAHA - Fotbalová Sparta má na triku týden před zápasem s Liverpoolem pořádný problém. V přípravném zápase s Petrohradem na turnaji ve Španělsku nasadila tři hráče, které ze zdravotních důvodů omluvila z reprezentace. Letenský celek následně vydal oficiální prohlášení, ve kterém svůj nestandardní krok zdůvodňuje.

Václav Kadlec při zápase se Zenitem v dresu Kadeřábka. foto: www.fc-zenit.ru.

Útočníci Tomáš Pekhart a Václav Kadlec kvůli viróze chybí jednadvacítce v přípravném utkání s Nizozemskem, obránce Manuel Pamič se zase omluvil ze srazu chorvatského národního týmu, který ve středu hraje v Pule s českým výběrem.

REAKCI SPARTY ČTĚTE

Všichni tři však nastoupili do úterního utkáního s Petrohradem. Dokazují to fotografie na oficiálních stránkách ruského klubu. Sparta se rozhodla zakrýt nasazení hráčů tím, že je vydávala za jiné hráče. Navíc mezi oběma kluby existovala dohoda, že fotky z duelu se nikde neobjeví, ruský mistr ale domluvu porušil. Fanoušci si tak mohou prohlédnout Talent roku Václava Kadlece, jak hraje v dresu se jmenovkou Pavla Kadeřábka, Tomáše Pekharte jako Martina Abenu a Manuel Pamič alias Jakuba Podaného.

"Jestli se už Pamič takhle rychle uzdravil, tak mu gratulujeme. Asi se jeho stav zlepšil a trenér Sparty uznal, že už zvládne zápasovou zátěž," řekl českým novinářům mluvčí chorvatské reprezentace Davor Gavran.

PETROHRAD 1:2 SPARTA

Góly: 40. Lazovič - 44. a 54. Kadeřábek (??? Kadlec).

Sestava Sparty: Zítka - Kušnír (73. Švejdík), Brabec (61. Zápotočný), Řepka, Podaný - Kadeřábek, Matějovský, Abena (58. Kerić, 73. Skalák), Vacek (55. Pavelka), Zeman - Kweuke (48. Lačný).

"Vzhledem k tomu, že o startu Vaška i Tomáše se rozhodlo skutečně těsně před výkopem, neměl pro ně realizační tým připraven jejich dresy. Proto oba naskočili do hry v dresech svých spoluhráčů. Všem fanouškům se za nechtěnou mystifikaci omlouváme," vysvětluje Sparta v oficiálním prohlášení na stránkách klubu.

Sparta nyní čeká pravděpodobně postih. "Existují mezinárodní řády FIFA, které to upravují včetně případný postihů pro kluby, které se v tomto ohledu proviní. Pokud je tato informace pravdivá, tak by to nějak měla řešit disciplinární komise," řekl mluvčí fotbalového svazu Jaroslav Kolář.

CO HROZÍ SPARTĚ

"Pozveme si tři zmíněné hráče a zástupce Sparty k podání vysvětlení. Pak se rozhodneme, jestli jde o disciplinární provinění a zahájíme řízení," řekl pro idnes.cz šéf disciplinární komise Jiří Golda.

Disciplinární řád říká o nedostatečně omluvené neúčasti nebo o neomluvení se k reprezentaci, přípravnému nebo výběrovému utkání: Trestá se zastavením závodní činnosti na dva týdny až tři měsíce, případně dalšími opatřeními nebo pokutou dle disciplinárního řádu.

Šéf legislativního oddělení ČMFS Petr Doležal nechtěl komentovat, jaký postih může Spartu potkat. "Ještě se nic neprokázalo, ale obecně to upravuje mezinárodní přestupní řád FIFA a jeho příloha č. 1 o uvolňování hráčů. Jestliže dojde k jakémukoliv porušení, intenzita provinění se posuzuje v rámci disciplinárního řízení. Je to tam obecně dané, každá asociace by si to měla řešit sama."

Sparta oba hráče oficiálně omluvila. A pokud je pravda, že hráli, tak ušila na reprezentaci pěknou boudu. Tu sestavu s Petrohradem jsem četl v novinách a Pekharta s Kadlecem jsem neviděl, takže jsem to bral jako vyřešené. Hrát určitě neměli," řekl manažer českého národního týmu Vladimír Šmicer.

K němu se přidává i místopředseda ČMFS Jindřich Rajchl. "Z mého pohledu je to minimálně nešťastné. Je to věc, kterou by měla určitě řešit disciplinární komise. Pokud shledá, že došlo k porušení pravidel, musí následovat tresty. Je tu ale riziko, že se případem bude zabývat Evropská fotbalová unie UEFA," řekl Rajchl.

SPARTA O DŮVODECH ABSENCE KADLECE, PAMIČE A PEKHARTA

Reprezentační trenéři české jedenadvacítky si ve svých aktuálních plánech musejí škrtnout dvojici sparťanů. Virózy totiž do jedenadvacítky nepustí Václava Kadlece a Tomáše Pekharta.

Vašek Kadlec a Tomáš Pekhart si mohli na reprezentační úrovni vyzkoušet spolupráci, která je na jaře čeká v rudém dresu. Nakonec se ale oba museli Jakubu Dovalilovi z přátelského utkání v Nizozemsku omluvit. Vaška i Tomáše trápí viróza. "Je mi to docela líto, před mistrovstvím Evropy, které se hraje na konci této sezony, už moc srazů nebude. Těšil jsem se na spoluhráče a na atmosféru v mužstvu. Na druhou stranu v týdnu jsem bral antibiotika, ani ve Španělsku netrénuji naplno. Takové věci se ve fotbale stávají, beru to jako realitu," říká smířeně Tomáš Pekhart.

z webu AC Sparta Praha, 7. února 10:29

Poraněné koleno vyřadilo obránce fotbalové Sparty Manuela Pamiče ze středečního přípravného utkání Chorvatska proti České republice. Chorvatský zadák minulý čtvrtek dostal pozvánku od kouče Slavena Biliče a mohl doufat v premiérový reprezentační start. O den později se však Pamič omluvil ze zdravotních důvodů, které nemají být vážnějšího rázu. Informovaly o tom internetové stránky chorvatského svazu.

Pamič si prý koleno zhmoždil na tréninku Sparty. Při jednom ze soubojů dostal úder těsně pod kolenní kloub, což si vyžádá několikadenní klid. Na soustředění Sparty ve Španělsku nyní trénuje individuálně. "Mluvil jsem i s lékařem Sparty, který potvrdil, že mu problémy v dalších dnech znemožní trénovat. Jeho start ve středečním zápase je vyloučen," uvedl lékař chorvatské reprezentace Boris Nemec.

Absence může Pamiče mrzet dvojnásob, protože si reprezentační premiéru mohl odbýt v Pule, městě na rodném istrijském poloostrově. Čtyřiadvacetiletého obránce v chorvatském A týmu zatím provází smůla: už třikrát seděl na lavičce náhradníků, ale na první start stále čeká.

zdroj: ČTK, pondělí 7. února 19:32

Autor:

Prodej domu 2+1 Světlá nad Sázavou
Prodej domu 2+1 Světlá nad Sázavou

Krátká, Světlá nad Sázavou, okres Havlíčkův Brod
2 651 250 Kč