Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bylo to divadlo, vyčetli Rezkovi

Sport

  14:19
GLASGOW/PRAHA - Mohl být hrdinou se vším všudy, který zachránil misi v Glasgow. Jan Rezek opravdu zařídil fotbalové reprezentaci remízu v kvalifikačním utkání o Euro 2012 se Skotskem. Má to ale jeden háček. Ofenzivní univerzál, působící v kyperské Famagustě, nehrál v rámci fair play.

Jan Rezek. foto: ČTK

V 56. minutě vystřídal Milana Petrželu, soupeře nešetřil a brzy si vysloužil žlutou kartu. Rozhodčí měl slitování. Za pár okamžiků mohl Rezek za další tvrdý faul klidně předčasně pod sprchu.

Pak se předvedl v příznivějším světle. Ze strany nastřelil břicho Jaroslava Plašila, od nějž se míč poprvé dostal do skotské brány.
 Vyrovnání na konečných 2:2 znovu zařídil Rezek. V poslední minutě základní hrací doby se řítil ze strany k brance domácích, kde se skácel k zemi. Hlavní rozhodčí Kevin Blom nařídil penaltu, kterou bek Michal Kadlec proměnil.

Skotské reakce

Zločin se vyplácí

„Skotský sen zemřel v sobotu na stadionu Hampden Park a smrtelný úder mu zasadil mizerný rozhodčí Kevin Blom, který se nechal napálit od Rezka. Mužstvo Michala Bílka ale mělo lepší pohyb, více představivosti a propáslo dvě velké šance.“ * - list Daily Record

„Rezkův pád byl ostudný, ale zločin se ve fotbale vyplácí – potvrzuje se to každý víkend a potvrdilo se to znovu v Hampden Parku. Jako tým, který musel vyhrát, však nechali Skotové zpočátku Čechy, aby ovládli hru. Hosté mohli v 25. minutě vést o dva góly.“
- deník The Scotsman

„Doufám, že UEFA bude postupovat proti Rezkovi tvrdě. Byla to hanba.“ 
- bývalý skotský reprezentační brankář Alan Rough, který nyní pracuje jako rozhlasový komentátor

„Píše se spousta svatouškovských nesmyslů o divadelních kouscích zahraničních hráčů – hráči v Británii jsou schopni přesně stejného chování –, ale Rezkova akce si zaslouží odsouzení. Takové věci však zastíní fakt, že když se podíváme na zápas jako na celek, remíza byla spravedlivý výsledek.“ 
- komentář deníku The Guardian

„Rozhodčí nebyl na naší straně. Vlastně jsme s ním nemohli vůbec mluvit. Po hráčích se chce, aby měli vůči sudím respekt, jenže také oni by ho měli ukázat vůči nim.“ 
- skotský obránce Christophe Berra, který se na konci zápasu marně dožadoval odpískání penalty po zákroku Hubníka

Skotové právem zuřili.

Z televizních záběrů nebylo patrné, že by obránce Danny Wilson o českého buldoka zavadil. „Je to mimo moje chápání. K žádnému kontaktu nedošlo. Někdy je pro trenéry jednoduché kritizovat sudí. Tentokrát jsem nemohl jinak než konstatovat, že nás jeho rozhodnutí stálo vítězství,“ zlobil se skotský kouč Craig Levein.

Rezkova verze zněla jinak. „Wilson mě trefil. Ne moc, ale trefil. Po penaltě ke mně sám přišel a ptal se, jestli dřív zavadil o míč, nebo o nohu. Sám si nebyl naprosto jistý,“ vyprávěl Rezek.

S jednodenním odstupem názor nezměnil. „Neříkám, že to byl nějaký velký faul, ale kontakt tam prostě byl. Těžko říci, možná jsem to mohl ustát. Já si šel pro penaltu a na ten kontakt jsem čekal,“ tvrdil novinářům po návratu do Prahy.

Jakýkoliv kontakt šlo v mnohokrát opakovaném pohledu televizní kamery najít těžko. I to dokázal Rezek vysvětlit. Kdyby prý existoval pohled z opačné strany, potvrdila by se jeho pravda. „Je jasné, že to v televizi vidět nebylo, protože mě trefil do oblasti lýtka z druhé strany, kam vidět nebylo,“ objasnil Rezek. Ze skotského tábora zaznívaly reakce, které vyznívaly jednoznačně. Rezek prostě simuloval. „Mně tedy Danny tvrdil o celé situaci opak. Protihráč prý předvedl úplné divadlo,“ oponoval skotský kapitán Darren Fletcher.

Kritiku bere jen od lidí, co ve fotbale něco dokázali

V nastaveném čase přitom došlo k podobné situaci i v šestnáctce českého gólmana Jana Laštůvky. Pád Christopha Berryho ale rozhodčí odměnil žlutou kartou za simulování. Domácí se marně dožadovali pokutového kopu. „Po zápase jsem si na sudího počkal, ale co z toho? Šel jsem se raději uklidnit do šatny,“ přiznal zlost Levein.

Ani čeští fanoušci nemají v internetových diskusích pro Rezka příliš pochopení, sám útočník je prý vůči kritice imunní. „Noviny nečtu a ať si každý myslí, co chce. Kritiku beru jen od těch, co ve fotbale něco dokázali.“

Anketa

Odpískal sudí penaltu proti Skotsku správně?

Ano 125
Ne 882
Je to sporné 76

Ve Skotsku ho potěšilo, že napravil dojem po jarním vystoupení proti Španělsku, kdy národnímu týmu jeho vinou utekla senzační remíza s mistry světa i Evropy. „Tehdy jsem penaltu zavinil. Ve Skotsku jsem to dokázal přelepit náplastí,“ vzpomněl si bývalý kanonýr mistrovské Plzně. Dvakrát se postaral o dohnání soupeřova náskoku a nasměroval český tým do baráže evropského šampionátu. „Neříkám, že jsme hráli nějak fantasticky, ale zase jsme dvakrát dohnali ztrátu,“ těšilo ho. Jenže hořká pachuť z Rezkova vystoupení jen tak nevymizí. Nejen jemu budou sobotní zápas Skotové dlouho připomínat.

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat