6. září 2018 7:49 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Čechy čeká na úvod Ligy národů Ukrajina. V konečném pořadí potřebujeme skončit první

Přátelské utkání Belgie vs. Česko: český trenér Karel Jarolím. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přátelské utkání Belgie vs. Česko: český trenér Karel Jarolím. | foto: Reuters

UHERSKÉ HRADIŠTĚ Liga národů je vzletný název. O tom, jestli přinese i působivou, nebo alespoň napínavou fotbalovou podívanou, se zatím můžeme jen dohadovat. Snad ano. Logicky by měla zmizet nuda, která zpravidla zahalila přípravné zápasy. V Lize národů totiž půjde nejen o čest, ale taky o body, o budoucnost, a dokonce o postup na mistrovství Evropy 2020, pokud se zadaří.

Nová soutěž národních týmů je právě na startu. Češi zahajují proti Ukrajině ve čtvrtek večer v Uherském Hradišti.

„Je to výzva. Budou to ostré kvalifikační duely. Půjde o hodně,“ prohlásil trenér Karel Jarolím.

Tomáš Souček slaví úvodní branku v zápase Slavie Praha a Viktorie Plzeň.

Tomáš Souček slaví úvodní branku v zápase Slavie Praha a Viktorie Plzeň.

Kromě jiného půjde také o něj! Jakmile se nepovedla kvalifikace o mistrovství světa 2018 v Rusku, uslyšel Jarolím od fotbalové vlády jasný úkol: Musíte vyhrát skupinu v Lize národů! To nebude jen tak, protože losování poslalo do skupiny ještě Ukrajince a Slováky. Oba soupeři jsou na světovém žebříčku výš než Češi.

Liga národů je soutěž, která tu ještě nebyla. Zřejmě si na ni budeme chvíli zvykat a poznávat ji. Kupříkladu hned první den se proti sobě postaví Němci s Francouzi, čili minulí a čerství světoví šampioni. To bude řežba!

Abyste pochopili: všechny evropské reprezentace se rozdělily podle koeficientů do čtyř výkonnostních skupin, neboli divizí. Češi jsou ve druhé. Zvládnou-li splnit povinnost, kterou dostal kouč Jarolím, a skutečně vyhrají svou skupinu, posunou se pro následující ročník výš.

Skončí-li poslední, sestoupí do kategorie, kde jsou třeba Estonsko, Kypr nebo Litva. To by dost pravděpodobně znamenalo i konec pro Karla Jarolíma.

Co z toho plyne? Že v Lize národů se nebude testovat, experimentovat a zkoušet. Není na to čas a prostor. Prostě se jede na plný plyn. Mimochodem, všechny boje ve skupinách se odehrají jen letos na podzim, takže to bude mít grády.

Nová soutěž podrobně

Co je to Liga národů?

„Nikdo nemá nic jistého. Pokud by například Francouzi vyhráli příští Euro, ale v Lize národů by ve své skupině byli třetí a propadli se do druhé divize, při losování další kvalifikace by nebyli v prvním koši a nevyhnuli by se tak papírově nejsilnějším protivníkům.“

Liga národů: nová cesta na příští fotbalové Euro

„Zapomeňte na to, že jediná cesta na velký turnaj vede skrz kvalifikační skupinu. Fotbalová Evropa se rozhodla pro revoluci.“

Kdo čeká na Čechy v Lize národů? A proč musí skončit nejhůř druzí?

„Zbrusu nová soutěž pro evropská mužstva se odehraje na podzim 2018. Češi se utkají s Ukrajinci a se Slováky.“

6. září s Ukrajinou.

13. října na Slovensku.

16. října na Ukrajině.

19. listopadu se Slovenskem.

Klasická kvalifikace o mistrovství Evropy 2020, na kterou jsme zvyklí, odstartuje až příští rok. Upřímně, postoupit z kvalifikace na Euro je stále jednodušší než z Ligy národů. Volných míst je 24.

Ovšem pozor, pokud Češi neuspějí v tradiční kvalifikaci, pořád mají šanci na postup. Ta by se otevřela skrze prvenství v Lize národů, konkrétně při triumfu v celé druhé divizi, kde se namátkou nacházejí třeba Rusové nebo Švédové, čtvrtfinalisté nedávného mistrovství světa.

„Pořád bude o co hrát. Ne jako v přátelácích, kdy je hlava nastavená trochu jinak. Když prohrajete přípravu, víte, že se nic nestane. V Lize národů to tak není, i proto se na ni těším,“ prohlásil útočník Patrik Schick.

William Troost-Ekong z Nigérie a český reprezentant Patrik Schick bojují o balon během přípravného utkání v rakouském Schwechatu.

Na startu záleží, to si nemusíme nic nalhávat. Podle zpráv pořadatelů by měl být stadion v Uherském Hradišti vyprodaný, bohužel česká sestava utrpěla vážné ztráty.

Pět základních hráčů vypadlo kvůli zranění, konkrétně stoper Suchý, vytrvalec Darida, drzý křídelník Kopic, špílmachr Dočkal a levonohý Barák. Kvůli otřesu mozku je mimo taky brankář Pavlenka, nepomůže ani sparťanský kapitán Šural.

Teď se ukáže, jak silný charakter má národní tým. „Chceme skončit první v tabulce. Třeba i remíza pro nás může být dobrá,“ myslí si stoper Jakub Brabec. Vítězství by samozřejmě bylo daleko příjemnější.

Tak pravou, pánové!

Advantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR SPECIALISTA V NÁKUPU s AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 28 000 - 35 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz