13. října 2011 7:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Česka se v baráži nebojíme, vzkazuje trenér Bosny

Safet Sušič  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Safet Sušič | foto: Reuters

PRAHA/KRAKOV Trenér fotbalistů Bosny a Hercegoviny Safet Sušič (56) má před losem baráže jasno – jen ne Portugalsko. "Česko bych snesl, ale víc bych bral Irsko," uvedl pro LN v telefonátu z Krakova.

LN V epilogu kvalifikace v Paříži jste byli 12 minut od prvního místa ve skupině, pak ale Nasri z penalty vyrovnal. Mrzí to hodně?
Ano, zklamání v týmu bylo velké, dlouho jsme vedli 1:0. Remíza ve Francii hodnotu má, ale před zápasem jsme byli přesvědčeni, že můžeme vyhrát, a v první půli jsme měli dost navrch. Rozhodčí penaltu písknout mohl, ale taky nemusel, jenže s tím už nic nenaděláme.

LN Bosna a Hercegovina, člen FIFA od roku 1996, už hrála v baráži o loňské MS, pohled na ni se změnil. Cítíte to také tak?
Je dobře, když se o nás mluví. Máme kvalitní hráče, většinou hrají v dobrých evropských klubech, což dřív nebývalo. Není jich mnoho, ale na velmi dobrý tým to stačí.

O BARÁŽI ME ČTĚTE VÍCE

LN Takže vás boj o první místo ve skupině ani nezaskočil, že?
Od začátku jsem věděl, že máme na jedno z prvních dvou míst. Bělorusko, Albánie nebo Lucembursko přece lepší nejsou, hrozili jen Rumuni, ale byli jsme lepší.

LN Chtěl byste český tým za soupeře v baráži?
Hlavně bych se rád vyhnul Portugalsku, s nímž máme špatnou zkušenost z baráže o šampionát v Jižní Africe (dvakrát 0:1 – pozn. red.). Ronaldo je skvělý a celý tým hraje dynamický fotbal. Kdyby to šlo, vybral bych si Irsko. Česko a Chorvatsko jsou přibližně stejných kvalit, i když v baráži se nikdy předem neví. Snesl bych kohokoli z nich, s Džekem se nebojíme nikoho, jen Portugalsko je trošku postrach.

LN Právě Edin Džeko působil v Česku. Mohl byste pak využít jeho znalosti českého fotbalu?
Nemyslím, dnes všichni každého znají. Na Džeka jsem hrdý z jiného důvodu – je to jeden z nejlepších světových útočníků, je velká věc mít takového hráče v mužstvu.

LN Sílu vašeho týmu však netvoří jen Džeko…
Máme dobrou generaci hráčů. Misimoviče (Dyn. Moskva – pozn. red.), Ibiševiče (Hoffenheim), Spahiče (Sevilla) a další, pro které je čest reprezentovat a tvoří dobrou partu. Za téměř dva roky, co jsem u mužstva, jsem nezažil nejmenší konflikt. A motivaci probít se na Euro mají obrovskou.

LN Všiml jste si, že český fotbal není tak silný jako v minulosti?
K jistému poklesu došlo, ale jít do baráže za Španělskem je úspěch. Skotsko přece není slabý soupeř.

LN O bosenském fotbale se toho i přes Džekovy výkony stále mnoho neví. Je to vaše výhoda?
Je lepší, že se toho moc neví! (smích) Ale nebojte, po losu baráže se každý o soupeři dozví, co potřebuje, začnou se shánět kazety a informace… Tak to přece chodí, žádná tajemství nebudou.

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?