11. října 2011 23:51 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Nehrající Rosický: Kluci to zvládli bravurně

Česko (Rosický) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česko (Rosický) | foto: ČTK

KAUNAS Rychlý gól a zkvalitněná útočná fáze. To byly podle českých fotbalistů klíčové momenty jejich výhry 4:1 v Litvě znamenající postup do baráže o mistrovství Evropy. Litovali zbytečného vyloučení Romana Hubníka, který kvůli trestu o baráž přijde.

"Dali jsme rychlý gól, což nám pomohlo, poté jsme první půli kontrolovali. Po změně stran jsme udělali chybu a zápas si zkomplikovali, ale zaslouženě jsme to dotáhli," řekl pro ČT4 trenér Michal Bílek, který si pochvaloval zejména útočnou hru svých svěřenců. "Byli jsme nebezpeční. Kromě gólů jsme měli i další nebezpečné akce. Dnes to bylo mnohem lepší, pomohli k tomu i Pilař s Rezkem, kteří dobře doplňovali Baroše," chválil.

Výhra ho těšila i proto, že se tým musel potýkat se zdravotními komplikacemi. Těsně před zápasem přišel o kapitána Tomáše Rosického. "Tomáš měl problémy s tříslem a po rozcvičce řekl, že nemůže. Byli jsme na to ale připravení," řekl kouč.

"Zkoušel jsem to na rozcvičce a po větší část se zdálo, že to bude v pořádku. Ale jak jsem trochu zabral při hře na dvě, už to nešlo. Nebyl bych tam nic platný," uvedl Rosický s tím, že zranění by se měl rychle zbavit.

ČTĚTE TAKÉ:

"Už mám zkušenost, že na ta má třísla vždy stačí několik dnů odpočívat. Snad se to nepovleče," doufal záložník Arsenalu.

Zdravotní potíže mělo více hráčů. "Bylo tam pár šrámů a Jarda Plašil měl čtyři dny teplotu. Jsem moc rád, že do utkání nakonec šel. Smekám před ním, protože to pro něj nebylo jednoduché," řekl Bílek.

Také autor dvou branek Jan Rezek ocenil především nástup do zápasu a rychlý gól Michala Kadlece už ve 2. minutě. "Hrozně nám pomohl rychlý gól z penalty. Uklidnili jsme se a hráli jsme, co jsme chtěli. To bylo důležité, protože to vůbec nebyl jednoduchý zápas, protože terén byl dost náročný," uvedl Rezek.

Rosický byl z výkonu spoluhráčů nadšený. "Kluci to zvládli bravurně, odvedli výborný výkon a soupeři nedali šanci. Ale já věděl, že ten tým má sílu i v té někdy až nenávistné atmosféře, dnes to opět potvrdil. Na Španělsko nyní nemáme, ovšem další zápasy v poslední době jsme už zvládli," liboval si, že páteční domácí prohra s favoritem skupiny tým nezaskočila.

Hubník bude v baráži chybět

Důležitou roli sehrál brankář Petr Čech, který už ve 4. minutě vychytal agilního Šernase a zamezil vyrovnání na 1:1. "Bylo dobře, že rychle nevyrovnali, což by zápas určitě ztížilo," řekl Čech, který litoval vyloučení Hubníka. "Je škoda, že za rozhodnutého stavu jsme udělali vzadu chybu a po vyloučení jsme si zápas zbytečně zkomplikovali. Ale i v deseti jsme to odehráli kvalitně," dodal.

Absenci Hubníka v baráži prý půjde nahradit. "Máme tady hráče, kteří mohou nastoupit. Honza Rajnoch už je vyzkoušený. Ale samozřejmě každé absence je škoda, protože nemáme kádr tolik široký," přiznal Čech, podle kterého dnes český tým ukázal svou kvalitu. "Na Španěly jsme zkrátka neměli, ale dnes se ukázalo, že proti týmům, jako je Litva, hrát umíme a že jsme lepší. To jsme byli i v tom prvním vzájemném zápase, jen jsme nedali gól," dodal.

I přes výhru čeští hráči nadšením nejásali. Jsou si totiž vědomi toho, že ještě úkol postoupit na mistrovství nesplnili. "Super, že jsme postoupili do baráže, ale to nic neznamená. Teď se musíme soustředit na baráž, abychom se dostali na šampionát. Jen to se počítá," prohlásil Rezek.

I Rosický konstatoval, že na oslavy není čas. "Nebyla to žádná první baráž, jak někde slyším. Udělali jsme první krok k tomu, abychom mohli naplnit cíl účastnit se Eura, ale ještě dva těžké zápasy nás čekají," prohlásil.

Václava Pilaře po utkání "zdobil" velký otok na obočí a vypadal spíše jako zápasník po těžkém k.o. Ani si nepamatoval, co se ve 24. minutě při jeho zranění stalo. "Když mě v kabině ošetřovali, tak jsem se ptal, zda jsem už vlastně nebyl střídán. Dlouho se nedařilo zastavit krvácení a já šel na hřiště, aniž bych věděl, co se tam vlastně deset minut dělo," popsal minuty, které strávil v útrobách stadionu.

Po návratu se ale rychle zapojil do hry a patřil k oporám týmu. "Nemůžu hodnotit svůj výkon, to mi nepřísluší. Ale dobře jsme kombinovali a během prvního poločasu rozhodli o výhře, které si moc ceníme, ale nepřeceňujeme," doplnil Pilař.

Anketa

Jakou známku dáte české fotbalové reprezentaci za výkony v kvalifikaci o postup na EURO 2012?

1 70
2 97
3 573
4 1189
5 343
ČTK, Lidovky.cz

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.