13. října 2011 12:58 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Češi si v baráži o Euro zahrají proti Černé Hoře

Radost českých fotbalistů v zápase proti Litvě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radost českých fotbalistů v zápase proti Litvě | foto: ČTK

KRAKOV/PRAHA Čeští fotbalisté se v baráži o Euro 2012 v Polsku a Ukrajině utkají s Černou Horou. Rozhodl o tom dnešní los v Krakově, který reprezentantům přiřknul ještě milosrdnou překážku.

"Myslím, že to pro český celek dopadlo poměrně dobře, varianta s Tureckem nebo Bosnou by asi byla komplikovanější. Ale to jsou jen papírové prognózy, ty týmy v baráži asi mají všechny podobnou výkonnost," komentoval to záložník Tomáš Hübschman. Ještě musí čekat, zda si alespoň jedno utkání v baráži zahraje, protože disciplinární komise UEFA dosud nerozhodla, jaký trest obdrží za vyloučení proti Španělsku.

Dvojice pro baráž

Turecko - Chorvatsko
Estonsko - Irsko
Česko - Černá Hora
Bosna a Hercegovina - Portugalsko

Podle původních propozic měli Češi sehrát jako nasazený tým první duel venku, ovšem UEFA dodatečně rozhodla, že pořadí určí až los. V něm byli svěřenci trenéra Michala Bílka vybráni jako první, a tak začnou doma na stadionu Sparty na Letné. K odvetě pak vyrazí do hlavního města Podgorice.Tým trenéra Michala Bílka první zápas odehraje 11. listopadu doma a odvetu 15. listopadu na hřišti soupeře.

Trenér Bílek a manažer národního týmu Vladimír Šmicer si sice přáli, aby se hrálo nejprve venku, ale ani opačná varianta prý není špatná. "Je to takový neutrální los. Turky jsme nechtěli nikdo, další varianty byly poměrně vyrovnané. Moc informací o nich zatím nemáme, ale začneme je získávat takřka okamžitě, abychom byli dostatečně připraveni," mínil Šmicer.

Bílek chtěl hrát odvetu doma hlavně kvůli případnému prodloužení. "V těch chvílích může být podpora diváků důležitá. Hodně ale závisí i na tom, jak první zápas dopadne, odjíždět k odvetě s nulou na kontě inkasovaných gólů může být také příjemné," konstatoval Bílek.

Černá Hora sice držela kroky s favoritem, ale dává málo gólů

Nechtěl spekulovat nad tím, zda by jiní soupeři byli přijatelnější. "Pochopitelně chápu, že si asi všichni přáli, ale podle mého by ani tento tým nebyl snadným soupeřem. Vždyť poslední tři zápasy podzimní kvalifikace vyhrál," řekl kouč na adresu vysněného losu.

O Černé Hoře věděl, že si postup zajistila po prohře ve Walesu domácí remízou s Anglií. "Proti Švýcarsku na závěr už tak mohli hrát v klidu," uvedl. "Měřítkem jsou spíše dvě remízy proti Anglii," připomněl Bílek, že Černá Hora dokáže držet krok i s velkým favoritem.

Všimnul si i toho, že doma s výjimkou Anglie nedala Černá Hora nikomu více než gól. "A to mají takového útočníka, jakým je Mirko Vučinič z Juventusu Turín," řekl trenér, který okamžitě začal pracovat na sběru dalších informací, především videozáznamů z posledních utkání.

Kapitán Tomáš Rosický se zprávu o losu dozvěděl v kabině Arsenalu a hned dostal od svých spoluhráčů informace o dvou zápasech, které Angličané svedli s Černou Horou. "A v tom druhém prý byli Černohorci 70 minut lepším celkem," řekl Rosický. Podle něj je lepší začínat kvůli pohárovému pravidlu o vstřeleném gólu na soupeřově půdě venku, ale ne vždy to platí doslova. "Nevýhoda to je pořád, ale není to nic zásadního," míní.

Hübschman příliš nevěří tomu, že odveta na domácí půdě by byla výhodou, jak si přál Bílek. "Víte, jaké to u nás nyní je s domácím prostředím. Někteří fanoušci nám kdovíjak nefandí, hlavně brzy po začátku vykřikují, koho má trenér střídat. Vlastně mám pocit, že jsme celou kvalifikaci hráli tak trochu venku," zlobil se záložník Šachtaru Doněck.

Obránce Zdeněk Pospěch s ním souhlasí. "To je prakticky jedno, i když se říká, že domácí odveta je výhodou. První zápas ukáže sílu obou týmů, a když se povede, druhý duel už bývá někdy snazší. Takže bych o nevýhodě rozhodně nemluvil," míní pravý bek, podle kterého byla Černá Hora druhý nejtěžší možný protivník po Turecku. "Jenže já si myslím, že všech osm týmů má stejné šance a platí to i o Estonsku," dodal obratem.

Šmicer: Je to takový neutrální los

Z výběru mezi Bosnou a Hercegovinou, Estonskem, Tureckem a Černou Horou los přisoudil Čechům za soupeře tým, který vznikl teprve v roce 2007 odtržením od Srbska. Černohorci vybojovali baráž hlavně zásluhou výkonů v loňském roce, když v úvodních čtyřech zápasech kvalifikace ani jednou neinkasovali a uhráli dokonce bezbrankovou remízu v Anglii. Nyní však už pět zápasů za sebou nevyhráli a dostali v nich deset branek. Naposledy dotáhli k remíze duel s Anglií, přestože už o dva góly prohrávali.

Hlavními osobnostmi v týmu soupeře jsou útočníci z italské ligy Mirko Vučinič z Juventusu a Stevan Jovetič z Fiorentiny. Trenérem je čtyřiačtyřicetiletý Branko Brnovič, který v devadesátých letech působil jako hráč v Espaňolu Barcelona. V září nahradil Zlatka Kranjčara, kterému předtím dělal asistenta.

Při vzniku černohorské reprezentace v roce 2007 FIFA rozhodla, že za ni může hrát fotbalista, který se narodil v Černé Hoře, nebo který má z Černé Hory alespoň jednoho rodiče či prarodiče a nebo který tam dva roky žil v době odtržení od Srbska. Za národní tým tak nastupují například rodilý Bosňan Dejan Demjanovič, kosovský Albánec Fatos Bečiraj či Nikola Drnčič, který dříve hrál za srbskou jednadvacítku.

Zajímavou dvojicí je Bosna - Portugalsko, neboť na sebe opět narazí celky, které spolu změřily síly v baráži o mistrovství světa 2010. Tehdy se po dvou výhrách 1:0 radovalo Portugalsko. Turecko se zase s Chorvatskem naposledy utkalo ve čtvrtfinále mistrovství Evropy 2008, v němž Turci dokázali v poslední minutě prodloužení vyrovnat na 1:1 a následně postoupili na pokutové kopy.

Vizitka Černé Hory

Založení svazu: 1931
Vstup do FIFA: 2007 (po odtržení od Srsbka)
Účast na MS: dosud nehrála
Účast na ME: dosud nehrála
Postavení na žebříčku FIFA: 26. místo
Celková bilance: 38 zápasů, 14 výher, 11 remíz, 13 proher
Nejvíc zápasů: 30 - Simon Vukčevič
Nejvíc branek: 11 - Mirko Vučinič
Současné opory: Mladen Božovič, Stefan Savič, Elsad Zverotič, Mirko Vučinič, Stevan Jovetič Trenér: Branko Brnovič
Stadion: Městský v Podgorici (17 000 míst)
Nejznámější kluby: Mogren Budva (2x mistr), Budučnost Podgorica (1x mistr)
Bilance s ČR/Československem: dosud nehrály
Ostatní
- nejmladší členský stát UEFA vznikl v roce 2006 po odtržení od Srbska, první oficiální zápas sehrála tamní reprezentace v březnu následujícího roku, kdy v přípravě porazila Maďarsko
- ve své premiérové kvalifikaci na MS 2010 skončila Černá Hora až na pátém místě
- od loňského srpna nepoznali Černohorci v osmi zápasech za sebou hořkost porážky, z posledních čtyř utkání však uhráli pouze bod za domácí remízu s Anglií, díky níž si nicméně zajistili historický postup do baráže ME
- reprezentaci se přezdívá Udatní sokoli.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.