14. října 2011 12:30 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Favorit? Po losu se v baráži věří Čechům

Česko - Španělsko (Rosický a Baroš). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česko - Španělsko (Rosický a Baroš). | foto: ČTK

Doma jim fanoušci přezdívají Udatní sokoli. Černohorští fotbalisté už v kvalifikaci o Euro 2012 vylétli skutečně vysoko. Příští měsíc je česká reprezentace zkusí vrátit zpátky na zem.

Když skončilo losování dvojic, které se v baráži poperou o poslední volná místa na evropském šampionátu, čeští hráči si oddechli. Dobře věděli, že mohli dopadnout daleko hůř. Třeba Turecko nebo Bosnu nejmenoval jako vysněného soupeře dopředu žádný z nich.

Fotbalisté ze státu, který letos oslavil teprve pět let od vyhlášení nezávislosti, představují schůdnou volbu, i když všemi odepisované Estonsko by český tým potkal mnohem radši. "Je to takový neutrální los. Kromě Turků byly další varianty poměrně vyrovnané," hodnotil trenér Michal Bílek.

INFOGRAFIKA:

Ještě na minulém mistrovství Evropy Černá Hora ani nemohla startovat, protože FIFA nestačila její fotbalovou asociaci po odtržení od Srbska přijmout za řádného člena do začátku kvalifikace.

Potom nastal rychlý vzestup. Hodně vypovídající je postavení Černé Hory v žebříčku FIFA. Během tří let se posunula z konce druhé stovky až do první dvacítky.

"Jsem optimista. Podle mě máme dobrou šanci postoupit," dal najevo sebevědomí také kouč Branko Brnovič.

Černá Hora (Vučunič)
Černá Hora (Jovetič)

Největšími hvězdami Černé Hory jsou Vučinič z Juventusu a Jovetič z Fiorentiny.

Svoje slova může opírat o soupisku, na které se vyjímá několik hráčů budících respekt. V Itálii dobře znají jméno Mirka Vučiniče. Za deset let strávených v Lecce a AS Řím se jeho cena vyšplhala k 360 milionům korun. Právě za tolik peněz ho získal jako největší letní posilu Juventus Turín. Nelze opominout ani Stevana Jovetiče. Teprve jednadvacetiletý ofenzivní hráč už patří tři sezony mezi opory Fiorentiny. V základní sestavě najdete také výhradně hráče působící v zahraničních klubech.

V kvalifikaci zaujala Černá Hora především vynikajícím rozjezdem. V prvních čtyřech utkáních nedostala ani gól a poprvé ztratila body až při bezbrankové remíze v Anglii. Letošní výsledky už tolik oslnivé nebyly, z posledních čtyř zápasů se jí podařilo urvat pouhé dva body. Stejně jako v Česku se ocitl pod palbou kritiky trenér. Zatímco Michal Bílek kritické momenty ustál, Zlatko Kranjčar v září skončil a na jeho místo nastoupil jeho asistent Brnovič. Pro bývalého jugoslávského reprezentanta jde vůbec o první angažmá v roli hlavního kouče.

Finiš ve skupině zvládli Černohorci nakonec v relativním klidu. Nemuseli se strachovat až do posledního zápasu jako jejich barážoví vyzyvatelé a po domácím nerozhodném výsledku 2:2 s Anglií si v posledním utkání mohli dovolit prohrát ve Švýcarsku. "Jako měřítko beru spíš jejich dvě remízy s Anglií," tvrdil Bílek. Jestli mají bookmakeři pravdu, když označují Česko za favorita, bude jasné teprve 15. listopadu po konci odvety.

Anketa

Postoupí česká fotbalová reprezentace z baráže přes Černou Horu na Euro 2012?

Ano 523
Ne 723
Šance jsou vyrovnané 231

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!