Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Izraelský klub Bejtar poprvé přijme do týmu Araby. Navzdory rasistickým fanouškům

Sport

  8:57
Jeruzalém - Podnikatel ze Spojených arabských emirátů, který koupil poloviční podíl v izraelském fotbalovém klubu Bejtar, dnes oznámil, že dveře klubu jsou otevřeny pro arabské hráče. Ač se podle BBC Bejtar řadí mezi nejlepší fotbalové kluby v zemi, je ale také znám skupinou fanoušků s rasistickými projevy a jako jediný v Izraeli nemá na seznamu svých hráčů Araby.

Bejtar, do toho! Fanoušci jeruzalémského klubu patří ke stoupencům izraelské krajní pravice. foto: TwitterReprofoto

Šajch Hamad bin Chalífa Nahaján, člen vládnoucího klanu Spojených arabských emirátů, uvedl, že nyní „jsou dveře otevřeny“ pro všechny hráče bez ohledu na jejich náboženství či původ. „Chceme oběma státům ukázat, že židé a muslimové mohou spolupracovat,“ vysvětlil šajch.

V pondělí klub informoval, že Nahaján získal poloviční podíl díky příslibu investovat do klubu v příštích deseti letech 300 milionů šekelů (dvě miliardy korun). Domovina Nahajána letos s Izraelem uzavřela historickou dohodu o normalizaci diplomatických vztahů, což přispělo k navázání spolupráce v mnoha oblastech.

O Bejtaru je známo, že jako jediný z fotbalových klubů nikdy neměl v mužstvu Araba, i když Arabové tvoří asi pětinu obyvatel Izraele. Vedení klubu tvrdí, že si to vynutilo zaměření fanoušků. Patří k nim i menší skupina, která si říká La Familia a jejíž členové například neváhají skákat jako opice, když se v soupeřově týmu k míči dostane Afričan. V případě, že v soupeřově týmu hraje arabský hráč a je u míče, provolávají smrt Arabům.

Jeden z radikálů při drsném napadení izraelského fotbalisty.

Jeden z radikálů při drsném napadení izraelského fotbalisty.

Podle agentury AP je Bejtar volně spjat s vládní stranou Likud premiéra Benjamina Netanjahua, získal 13 turnajových trofejí a k jeho fanouškům se řadí izraelští prezidenti i premiéři.

Také izraelský spolumajitel klubu Moše Hogeg je připraven změnit dosavadní zaměření. „Směřujeme k novým dnům společné existence, úspěchů a bratrství ve prospěch našeho klubu, naší komunity a izraelského sportu,“ oznámil v pondělí. V rozhovoru pro BBC uvedl, že od počátku své kariéry v klubu v roce 2018 se snaží jeho špatnou pověst měnit.

Za minulého vedení klub angažoval dva čečenské muslimské fotbalisty, což se fanouškům nelíbilo. Dva dny po oznámení nákupu vzplály kanceláře klubu a dva z členů La Familie byli obviněni ze žhářství. Nyní je v mužstvu Nigerijec s muslimskými kořeny. Klub tvrdí, že má arabské hráče v dorostu a také v ženském týmu.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku
Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku

Víte, jaký je rozdíl mezi slovy zábavní a zábavný? V případě BruNO family parku v Brně rozhodně žádný! Vydejte se spolu s námi do zábavního parku,...

Mohlo by vás zajímat