Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Je úsměvné, když za Rusko nastupuje černoch, ohradil se bývalý útočník reprezentace

Sport

  13:20
jekatěrinburg - Bývalý útočník Fulhamu či Readingu Pavel Pogrebnyak se opřel do cizinců ve fotbalové reprezentaci Ruska. Podle něj je úsměvné, že za reprezentaci hrají hráči černé pleti. Vystoupením Pogrebnyaka se již zabývá Rada pro lidská práva, která jeho výrok prošetřuje kvůli nádechu rasismu.

Pavel Pogrebnyak v dresu ruské reprezentace foto: Reprofoto

V rozhovoru pro ruský deník Komsomolskaja Pravda uvedl Pavel Pogrebnyak, že současný trend získávání cizinců, kteří se naturalizují, je v rozporu s tradicemi Ruska.

Jako příklad zvolil dva Brazilce, kteří Rusko reprezentují - Maria Fernandese (CSKA Moskva) a Ariho (Krasnodar).

„Nevidím v tom žádnou myšlenku. Vůbec nerozumím tomu proč Ari získal ruské občanství. Je úsměvné, když Rusko reprezentuje černoch,“ vyhranil se účastník EURA 2012 v Ukrajině a Polsku.

„Mario Fernandes je velice dobrý hráč, na stejné pozici ovšem máme podobně kvalitního Igora Smolnikova. Dobré mužstvo dokážeme postavit i bez cizinců,“ vyzývá ruský forvard, jenž v současnosti hájí barvy Uralu Jekatěrinburg.

19.března 2019 v 16:46, příspěvek archivován: 20.března 2019 v 13:53

Russian president Vladimir Putin's human rights adviser has condemned comments by Former Fulham and Reading striker Pavel Pogrebnyak, where he termed as 'laughable' to have black players in the Russian national team #Russia #Football https://t.co/Wo8775eP5c

Pogrebnyakovy poznámky by mohly podle webu sports.ru přinést vytáhlému útočníkovi až 10 zápasový zákaz.

„Věřím, že každý fotbalista, jenž hraje dobře a má ruské občanství, má právo reprezentovat naši zem. Barva jejich kůže nemá žádný význam, to by mělo být každému jasné,“ řekl zástupce Rady pro Lidská práva v Rusku Mikhail Fedotov.

Po těchto událostech se snažil Pogrebnyak svoje výroky ujasnit.

„Nemám nic proti černým hráčům. V rozhovoru jsem vyjádřil svůj osobní názor. Na ruské národní straně bych rád viděl fotbalisty, kteří se narodili a vyrostli v naší zemi. To je vše. Nechtěl jsem nikoho urazit,“ řekl Pogrebnyak, který také hrál za Stuttgart v Německu.

Prezident Uralu Jekatěrinburg, Grigory Ivanov, prohlásil, že tým za výroky 35 letého forvarda stojí. Jedním dechem navíc dodal, že většina ruských hráčů jeho názor sdílí.

Autor:

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...