Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

MALTSKÝ ZÁPISNÍK: Místní v mikinách na mě při skoku do moře koukali jako na blázna, hráči mají patro pro sebe

Sport

  15:04
VALLETTA/GOZO (OD NAŠEHO ZPRAVODAJE) - Koupání v lednu doplněné o nechápající pohledy místních, návštěva hráčského hotelu či výlet na ostrov Gozo. Přinášíme vám další díl maltského zápisníku našeho redaktora Davida Aka.

Voda má na začátku roku zhruba 18 stupňů. foto: David Ako

Z Prahy se mi po probuzení dostavují fotky od známých s tím, jak v Praze nasněžilo a v horních patrech hlavního města (Chodov či Bohnice) se vločky udržují na silnici. Na Maltě je od rána příjemné slunce a ihned po snídani se z trojicí redaktorů vydáváme do nedalekého hotelu, kde sídlí Brno, Olomouc i Trnava k nabrání rozhovorů.

Po příchodu do hotelu je nám ve dveřích nabízena recepční káva či voda, nedaleko vzdálený masér Brna se s námi dá do řeči. Dozvídáme se od něj, že každé mužstvo má pro sebe hotelové patro kvůli covidu, přesto i během návštěvy můžeme vidět hráče Zbrojovky a Sigmy, jak si přátelsky povídají a nestraní se sobě. Rakouský zástupce turnaje Tirol bydlí v 50 km vzdáleném resortu, ve kterém prý podle maséra při vchodu hraje pán na piano.

Voda má na začátku roku zhruba 18 stupňů.
Ostrov Gozo nabízí plno krásy.

Dokončujeme své rozhovory a já začínám cítit, že se venku okolo poledne začíná skutečně oteplovat. Teplota dosahuje 22 stupňů a mě při pohledu na moře napadá jediné - musím se v něm vykoupat! Rychle se otočíme na hotelu, abychom odložili notebooky a diktafony a za pět minut se s jedním z kolegů srazím dole na recepci. Vyrážíme podél pobřeží a já se ptám staršího místního páru, kde je ideální pláž na vykoupání se.

Paní si mě měří zvídavým pohledem, jestli si z ní nedělám srandu, já se ale tvářím vážně a čekám na odpověď.

Krásná maltská pláž.

Krásná maltská pláž.

„Když půjdete tímto směrem ještě pět minut, narazíte na opravdu pěknou. Vy se ale opravdu chcete koupat? To vám přeju hodně štěstí,“ nechápavě u své odpovědi kroutí hlavou.

Dorážíme na krásnou pláž a vydáváme se moři. Budu upřímný a první minutu jsem se musel relativně dost nutit, abych do vody překročil po pás, poté to ale už byla paráda. Tělo si zvyklo na zhruba 18 stupňovou vodu a po chvíli bylo moře teplé už jako kafíčko. Kolemjdoucí místní, kteří v tomto období zpravidla nosí kalhoty s mikinou ale s námi nadšení nesdíleli. Řada z nich si stoupla před pláží k zábradlí a koukala na nás jako na blázny, my si ale moře plnými doušky užívali!

Citadela na ostrově Gozo.

Citadela na ostrově Gozo.

Poté nás čeká výlet na ostrov Gozo, podle legend bájný ostrov z řeckých mýtů, kde Odysseus prožil několik let s nymfou Kalypsó. Po návštěvě starobylé pevnosti (Cittadella), u které jsme prozkoumali s místní průvodkyní snad každou její píď se vydáváme k pobřeží, kde na nás čekají krásné scenérie - vlny moře tlučou svoji silou o skály a já si při pohledu na své fotky říkám, že je to snad fotoshop.

Spokojení a unavení se vydáváme zpátky na hotel a s hlavou plnou zážitků brzo usínáme. Zítra nás čeká vyvrcholení Tipsport Malta Cupu, o celkové vítězství si to rozdá Sigma Olomouc s rakouským Tirolem.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat