4. dubna 2016 16:00, aktualizováno  16:47 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Neshodl se s Číňany. Šimáně rezignoval na post předsedy představenstva Slavie

Prezident fotbalového klubu Slavia Praha Jiří Šimáně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident fotbalového klubu Slavia Praha Jiří Šimáně. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Fotbalová Slavia je bez šéfa. Jiří Šimáně, menšinový vlastník klubu, rezignoval na pozici předsedy představenstva. Za jeho krokem jsou neshody v řízení společnosti, jehož šedesát procent akcií drží čínská společnost CEFC. Tu ve Slavii zastupuje Jaroslav Tvrdík.

„Rozhodl jsem se odstoupit z funkce předsedy představenstva a svoji rezignaci na tento post jsem dnes (v pondělí) orgánům klubu písemně oznámil,“ napsal Šimáně v prohlášení, které umístil na klubové stránky.

Znamená to, že se vzdá i svých čtyřiceti procent akcií, které drží? Prodá je čínské společnosti, která se brzy stane i majitele stadionu v Edenu? Na tyto otázky zatím odpovědi nejsou.

Šestašedesátiletý uznávaný podnikatel, spolumajitel holdingu Unimex Group a letecké společnosti Travel Service, vstoupil do Slavie během loňského léta, kdy byl klub těsně před krachem.

Zleva prezident Slavie Jiří Šimáně a místopředseda dozorčí rady Jaroslav Tvrdík...
Prezident fotbalové Slavie Jiří Šimáně vystoupil 11. února v Praze na tiskové...

Svými investicemi ho pomohl zachránit a navíc pro něj získal solventního partnera - CEFC.

Historku jakým způsobem, tu dával k dobru. S čínskou společností, jejím zástupcem Tvrdíkem, bývalým ministrem obrany za vlády Miloše Zemana a Vladimíra Špidly, jednal o vstupu do svého Travel Service.

Nevoněl Šimáněmu Uhrin?

„Když jsme všichni skončili s propocenými košilemi, dali jsme si pauzu na skleničku. Při té příležitosti jsem se zeptal, jestli nemají zájem o sportovní nebo charitativní projekt,“ líčil. „Jaroslav zavolal do Číny a za půl hodiny jsme si plácli.“

Tenkrát to vypadalo, že ti dva si ve všem rozumí. Ale v poslední době měli oba na řízení klubu odlišný pohled. Svědčí o tom i Šimáněho rezignace.

„S Jiřím Šimáněm jsme měli mít v úterý plánovanou schůzku. Rezignaci jsem našel v 15 hodin v mailu. Uvedeny jsou dva důvody, jeden z nich je potvrzení Dušana Uhrina,“ napsal Tvrdík na svůj twitterový účet.

Šimáně je podnikatel, Tvrdík politik, oba velcí slávisté.

Správu nad pokladnou měl Tvrdík

Šimáně řešil sportovní záležitosti, denní chod, byl prezidentem. Ale jako minoritní vlastník nemohl mít v některých klíčových rozhodnutích poslední slovo.

Tvrdík z pozice místopředsedy dozorčí rady kontroloval investice. A logicky mohlo mezi nimi docházet k neshodám.

Nerozhazuje Slavia za posily příliš? Není Tvrdíkova záliba oznamovat interní klubové záležitosti na sociální síti Twitter na škodu?

Například Tvrdík během jednání o přestupu Josefa Šurala z Liberce naznačil, že příchod vysněné posily je blízko a fanoušci nabyli dojmu, že Slavii dal své slovo. Reprezentační záložník se však rozhodl pro Spartu, což slávisté těžce nesli. Situaci pak uklidňoval Šimáně, že Šural přestup do Slavie nikdy neslíbil.

„Moje pozice není plně respektována“

Zřejmě se podobných situací vyskytlo víc. Například jednání o koupi stadionu v Edenu. Šimáně se nechal slyšet, že šla mimo něj. Tvrdík zmínil, že mu CEFC v obchodu podíl nabídla.

„Mému rozhodnutí předcházela několikaměsíční snaha o nastavení standardního řízení klubu, do kterého kromě jiného patří i věcná, srozumitelná a klub nezatěžující komunikace,“ poznamenal Šimáně.

„Proto jsem se za situace, kdy nesu největší odpovědnost za klub a moje pozice není plně respektována, nemohl rozhodnout jinak.“

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!