Rozhodčí a video zase řádili. Zpackali zápas na Spartě, Olomouci nesmyslně sebrali obrovskou šanci proti Slavii |
Plán je následující: společnost O2 TV zajistí potřebnou techniku na výrobu přenosů ze všech zápasů v tzv. televizní kvalitě.
A Fotbalová asociace České republiky (FAČR) a Ligová fotbalová asociace (LFA) s tím spojené vyšší náklady zaplatí.
„Na projektu videorozhodčích se ve spolupráci s Ligovou fotbalovou asociací (LFA) podílíme od samého začátku,“ poznamenal Marek Kindernay, šéf sportovních kanálů O2 TV.
„Chceme celý projekt po technické části posouvat dál. I proto jsme připraveni poskytnout takovou techniku, která umožní, aby mohl být VAR na všech osmi zápasech z každého kola.“
„Týká se to doplnění potřebných kamer na stadionech i speciálních vozů pro videorozhodčí. Potřebnou techniku jsme připraveni dodat už na začátku nového ročníku,“ dodal Kindernay.
Videoasistenti v současné sezoně dohlížejí na čtyři utkání z každého kola, čili na polovinu.
Trenérům i hráčům mužstev, na jejichž zápasech technika chybí, se to nelíbí a zpochybňují regulérnost soutěže. I proto je tlak na to, aby video opravovalo zjevné omyly sudích na hřišti v každém duelu.
Projekt VAR je závislý právě na technice, aby byl přenos vyroben v tzv. televizní kvalitě. To vyžaduje například vyšší počet kamer či různé systémy, které mají certifikát od Mezinárodní pravidlové federace (IFAB).
Tím vším O2 TV disponuje. Splnění podmínek IFAB je klíčové, a ne každý na trhu je dokáže zajistit.
V současné době O2 TV vysílá sedm z osmi zápasů z každého kola, z nichž tři jsou vyráběny v televizní kvalitě pro VAR. Jedno utkání z kola přenáší Česká televize.
Důvodem, proč v současnosti kontroluje VAR jen polovinu utkání, je nedostatek techniky a fakt, že ne všechny zápasy jsou snímané v televizní kvalitě.
Aby mohlo být video všude, je nutné mít na zbývajících čtyřech zápasech vůz pro videoasistenty a zvýšit počet o tři kamery pro plnění požadavků VAR.
Náklady by se v součtu za celou sezonu zvýšily odhadem o jednotky, možná spíš desítky milionů korun.
Nejen za využití kamer, další techniky či pracoviště pro videorozhodčí, ale narostly by také o jejich honoráře a cestovní náhrady. K tomu je zapotřebí víc sudích proškolených pro systém VAR.
O náklady se dělí FAČR, LFA , kluby a IFAB.