Číňané přestanou financovat Slavii, tvrdí Zeman. Má jít o odvetu za vypovězení smlouvy s Pekingem |
„Především neznáme zdroj, z něhož prezident Miloš Zeman citoval. Mluvil spíše o krajní mezi, kdyby se situace v česko-čínských vztazích ještě více vyostřila. Slavia se ničím neprovinila, takže by měla být zcela v klidu. Přijde mi, že jde ze strany prezidenta Zemana spíš o silácké řeči,“ uvedl Jilčík na ČT24.
„Číňané jsou velmi dobří obchodníci, mají dobře spočítáno, že se jim investice ve Slavii, která ji reprezentuje v Lize mistrů, nadmíru vyplatí. Exodus z hlediska čínských investicí v Česku by hrozil až v případě krize na vládní úrovni, nikoliv v Praze,“ doplnil investiční stratég.
Vše dává do souvislostí s nedávnou kontroverzí v NBA.
„Slavia určitě nebude pykat za rozhodnutí někoho jiného. Před pár dny se řešila krize vztahů Číny a NBA poté, co generální manažer Houstonu Daryl Morey vypustil do světa tweet o podpoře Hongkongu o autonomii na Číně.“
„Celá NBA řešila obavu o ztrátu investic, nakonec se to však řešilo tak, že v Číně se nebudou vysílat zápasy Houstonu,“ uvádí Jilčík.
Fanoušci Slavie se prý rozhodně nemusí obávat, že čínský majitel klub v nejbližší době opustí.
„Pokud by Čína měla nějakým způsobem na rozhodnutí zastupitelstva Prahy reagovat, tak se investice dotknou spíše kultury nebo turistického ruchu.“
„A rozhodně bych si netroufal tvrdit, že by měla být zrušena nově zřízená letecká linka Praha - Šangaj, jak pan prezident tvrdil,“ myslí si Jilčík.
Navíc dodal, že obávat se nemusí ani česká vláda.
„Do Česka mělo původně proudit investice za 60 miliard korun ročně, jenže realita je něco kolem 15 miliard.“
„Rozhodně se nemusíme bát, že by Českou republiku případné stáhnutí čínských investicí citelněji zasáhlo, vždyť například i Thajsko v Česku investuje více než Čína. U nás Čína investuje mizivě oproti jiným státům,“ dodal Jilčík.