11. října 2019 14:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Od Zemana jde jen o silácké řeči, Číňané kvůli vztahu Praha-Peking ze Slavie neodchází, tvrdí expert Jilčík

Fanoušci Slavie se podle stratéga Dušana Jilčíka obávat o ztrátu majitele nemusí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fanoušci Slavie se podle stratéga Dušana Jilčíka obávat o ztrátu majitele nemusí. | foto: ČTK

PRAHA Veliké překvapení způsobil prezident Miloš Zeman ve čtvrtečním pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov tím, že prohlásil, že Čína zastaví financování fotbalové Slavie, kterou vlastní tamní firma Sinobo. Což by měla být odveta za vypovězení sesterské smlouvy mezi Prahou a Pekingem. Podle investičního stratéga Dušana Jilčíka z firmy Starteepo nic takového Slavii nehrozí.

„Především neznáme zdroj, z něhož prezident Miloš Zeman citoval. Mluvil spíše o krajní mezi, kdyby se situace v česko-čínských vztazích ještě více vyostřila. Slavia se ničím neprovinila, takže by měla být zcela v klidu. Přijde mi, že jde ze strany prezidenta Zemana spíš o silácké řeči,“ uvedl Jilčík na ČT24.

„Číňané jsou velmi dobří obchodníci, mají dobře spočítáno, že se jim investice ve Slavii, která ji reprezentuje v Lize mistrů, nadmíru vyplatí. Exodus z hlediska čínských investicí v Česku by hrozil až v případě krize na vládní úrovni, nikoliv v Praze,“ doplnil investiční stratég.

Vše dává do souvislostí s nedávnou kontroverzí v NBA.

„Slavia určitě nebude pykat za rozhodnutí někoho jiného. Před pár dny se řešila krize vztahů Číny a NBA poté, co generální manažer Houstonu Daryl Morey vypustil do světa tweet o podpoře Hongkongu o autonomii na Číně.“

„Celá NBA řešila obavu o ztrátu investic, nakonec se to však řešilo tak, že v Číně se nebudou vysílat zápasy Houstonu,“ uvádí Jilčík.

Fanoušci Slavie se prý rozhodně nemusí obávat, že čínský majitel klub v nejbližší době opustí.

„Pokud by Čína měla nějakým způsobem na rozhodnutí zastupitelstva Prahy reagovat, tak se investice dotknou spíše kultury nebo turistického ruchu.“

„A rozhodně bych si netroufal tvrdit, že by měla být zrušena nově zřízená letecká linka Praha - Šangaj, jak pan prezident tvrdil,“ myslí si Jilčík.

Dušan Jilčík

Dušan Jilčík

Navíc dodal, že obávat se nemusí ani česká vláda. 

„Do Česka mělo původně proudit investice za 60 miliard korun ročně, jenže realita je něco kolem 15 miliard.“

„Rozhodně se nemusíme bát, že by Českou republiku případné stáhnutí čínských investicí citelněji zasáhlo, vždyť například i Thajsko v Česku investuje více než Čína. U nás Čína investuje mizivě oproti jiným státům,“ dodal Jilčík.

larJaroslav Šindelář
Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Karel mi křtil knížku o Heleně Vondráčkové a můj synovec Jonáš se tam... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.