Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pelta se poprvé ukázal. Zrušil amnestii

Sport

  8:00
PRAHA - Na první prověrku svých schopností nemusel Miroslav Pelta čekat dlouho. Nový šéf českého fotbalu stál jen čtyři dny po svém zvolení před rozhodnutím, zda provést výrazný zásah do realizačního týmu reprezentace.

Nový šéf Fotbalové asociace České republiky Miroslav Pelta foto: ČTK

V ohrožení byla pozice manažera Vladimíra Šmicera. Po konci jednání výkonného výboru ovšem mířil trest trochu jiným směrem – dopadl především na hlavy hráčů.

Dvoumilionová pokuta a upozornění, že další prohřešky už nebudou tolerovány. Tak vypadá tečka za aférou, kterou intenzivně řešila fotbalová veřejnost od úterního rozuzlení baráže v Černé Hoře. Vulgární pokřiky vůči internacionálovi Radku Drulákovi či potrhané obleky už nejsou do budoucna nepřípustným chováním.

Pelta rád rovná hráčům hlavy

Prakticky ihned po svém zvolení přitom Pelta ještě sliboval hráčům amnestii. Když sledoval, jak netečně se k vzniklé situaci hráči staví, zvolil odlišný postup. "Hráči dělali, že se vlastně nic nestalo, a to se mi nelíbilo. Musel jsem vyslat signál, že se mnou budou mít problém, a trochu jsem vypustil do jejich řad zmatek," chlubil se se zvolenou strategií.

Možná proto také přišla vpředvečer jednání výkonného výboru oficiální omluva od kapitána Tomáše Rosického. Při řešení záležitosti mohl Pelta poprvé uplatnit vyjednávací potenciál, který považuje za svoji velkou přednost.

Z jeho vysvětlování bylo znát, že si svoji novou roli dokázal naplno užít. "Srovnat hráčům hlavu, to je moje parketa," zmínil se. Proč návrh na odvolání Šmicera nakonec ani nepadl? V současné situaci by podle mínění funkcionářů mohl poznamenat atmosféru v týmu, který jinak v závěru úspěšné kvalifikace působil semknutě.

Grafika - Jak zareagovalo vedení na kauzu"oslavy po postupu"?

Šmicer přitom ze sídla asociace odcházel krátce před polednem, aniž by znal konečný verdikt. "Nechtěl jsem celou situaci bagatelizovat. Mrzí mě, že nám epizoda s Radkem pokazila radost z postupu, ale také se nedivím, že jsme si to u veřejnosti zkazili," shrnul reprezentační manažer svoje pocity.

Před pondělním zasedáním neměl ještě Pelta jasno, jak radikálně by měl postupovat. K rozhodnutí mu prý pomohly také telefonáty se dvěma lídry národního týmu. Rozhovor vedl nejen s Rosickým, ale i s brankářem Petrem Čechem.

"Nechal jsem si vysvětlit, kdo má v týmu jaké pozice. Třeba s Tomášem mám dobrý osobní vztah z dob našeho společného působení ve Spartě. Můžu si dovolit být k němu tvrdý. Řekl jsem mu, že právě on musí být první, kdo podobným prohřeškům zabrání a ukáže týmu směr," naznačil Pelta. Obě opory měly na jeho uvažování zřejmě velký vliv. Rosický i Čech se postavili na Šmicerovu stranu.

V plánu je omluva Drulákovi

Je jisté, že náprava pošramocené pověsti reprezentace u fanoušků zabere delší čas. Její součástí by měla být také zvláštní omluva pro Druláka. "Plánuju, že mu kvůli tomu zavolám," naznačil Šmicer, který byl s bývalým reprezentačním útočníkem ve stříbrném týmu z Eura 1996.

Během půlroku budou následovat další akce, které by měly příznivce sblížit s reprezentanty. Na stole už je například návrh na den otevřených dveří u reprezentace. "Máme u diváků dluh," uvedl Pelta. Do začátku evropského šampionátu zbývá zhruba půl roku času, aby se ho podařilo vyrovnat.

Autor:

Pronájem bytu 2+1
Pronájem bytu 2+1

Za Bažantnicí, Děčín - Děčín VI-Letná
11 000 Kč/měsíc