Pilař se vrátil a gólem pomohl Plzni zvítězit

22:15
PLZEŇ - Fotbalisté Plzně se s podzimní částí první ligy rozloučili výhrou 4:1 nad Bohemians 1905 a doma triumfovali počtvrté za sebou. Zápas museli otáčet, když už od čtvrté minuty prohrávali po trefě Nešpora. Domácí ale třemi góly Horvátha z penalty, Rajtorala a Pilaře, který se vrátil do sestavy, ještě do poločasu strhli vedení na svou stranu. Vítězství v závěru stvrdil premiérovou ligovou trefou Darida.

Václav Pilař v sestavě fotbalistů Plzně nechyběl a odměnil se týmu gólem proti Bohemians 1905 foto: ČTK

Bohemians se z krize nezvedli, z posledních šesti utkání mají jediný bod. Plzeň, která zvládla generálku na úterní duel Ligy mistrů s AC Milán, se v neúplné tabulce posunula na třetí místo. Bohemians si nepolepšili z jedenácté příčky.

Na Plzni ještě v úvodu zápasu možná ležel stín nedělní prohry v Příbrami a Západočeši jako by si nevzali ponaučení z liknavého přístupu, na který doplatili v minulém kole.  "Zápas jsme začali trošku špatně, protože dostat tak laciný gól, to se stává málokomu. Ale my jsme v poslední době na inkasování takových gólů odborníci," připomněl plzeňský kouč Pavel Vrba, že i v minulých utkáních jeho tým inkasoval zbytečné branky.

Pražané asi takový vstup do zápasu sami nečekali, už ve čtvrté minutě slavili překvapivé vedení. Nešpor využil nedorozumění mezi stoperem Bystroněm a gólmanem Čechem a střelou do opuštěné branky otevřel skóre.

Viktoria Plzeň - Bohemians 1905 4:1 (3:1)

Branky: 24. Horváth z pen., 26. Rajtoral, 41. Pilař, 84. Darida - 4. Nešpor. Rozhodčí: Adámek - Košec, Handlíř. ŽK: Jindřišek, Kraják, Nešpor, Michálek (všichni Bohemians 1905). Diváci: 6090.

Po 352 minutách také ukončil střelecký půst svého týmu. Bohemians možná v tu chvíli doufali, že Plzeň porazí ve třetím vzájemném utkání za sebou, ale dnes nedokázali odolat náporu soupeře jako při posledních setkáních v Edenu. Ovšem kdyby proti ráně explzeňského Borka nezasáhl Čech, měli by Západočeši už velké problémy.

Zápas nakonec otočili během dvou minut. Navrátilec do sestavy Pilař s reprezentačním parťákem Jiráčkem, který odehrál 100. ligový zápas, ještě ve velkých šancích neuspěli, povedlo se to ve 24. minutě až z penalty Horváthovi.

Vrba: Kolem Pilaře byl posledně humbuk, proto nebyl nominován

Ten ztrestal faul Jindřiška na Rajtorala. Druhý jmenovaný měl na obratu klíčový podíl: těsně po vyrovnání se opřel do nahrávky Koláře a povedeným volejem poslal Viktorii do vedení. Zdecimovaní Bohemians čtyři minuty před poločasem nezastavili v typickém průniku ani Pilaře, který pravačkou po postupu z levé strany přesně trefil vzdálenější kout branky. "Před zápasem v Příbrami se kolem něj rozšířilo spoustu věcí v médiích, což nebylo optimální, a proto nebyl nominován. Ale dál je naším hráčem a teď nebyl důvod, aby nehrál. Jsem spokojený s tím, co odvedl," pochváli záložníka Vrba.

V nedělním utkání v Příbrami přitom český reprezentant nehrál kvůli tomu, že v pátek podepsal smlouvu Wolfsburgu, což se vedení plzeňského klubu nelíbí. "Nejsem sice u jednání mezi Hradcem, Wolfsburgem a panem Stejskalem (manažer Pilaře), ale podle mých informací je všechno v souvislosti s Vaškovou budoucností otevřené a teď nejsou žádné nové skutečnosti. Je věc dalších jednání, co s ním bude. Osobně bych byl radši, kdyby u nás ještě na jaře byl," uvedl Vrba.

Plzeň drtivým náporem v závěru prvního poločasu vykročila za čtvrtou výhrou za sebou v domácím klání s "Klokany", kteří po přestávce vůbec nepřipomínali tým, jenž se má hnát za vyrovnáním. Pasivitou si říkali o další inkasované branky, ale nedůslední domácí do finále své akce nedotáhli.

A ze zápasu ještě mohlo být drama, kdyby hostující Kraják po brejku v 72. minutě nenastřelil břevno. Na druhé straně se šest minut před koncem prosadil střídající záložník Darida. Brankář Sňozík tak inkasoval už potřinácté z posledních čtyř utkání. "Prohra 1:4 mluví za všechno. Ale někteří mladí podali velmi dobré výkony a jsou příslibem pro jaro," hledal pozitiva trenér Bohemians 1905 Pavel Medynský.