Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Plzeň představila nového trenéra, je jím Dušan Uhrin mladší

Sport

  13:04
Ve fotbalové Plzni skončila éra Pavla Vrby, začíná éra Dušana Uhrina mladšího. Šestačtyřicetiletý kouč se v úterý po poledni stal Vrbovým nástupcem u týmu úřadujícího mistra.

Nový trenér fotbalistů Viktorie Plzeň Dušan Uhrin mladší. foto: ČTK

"Moc se na práci v Plzni těším, vracím se domů," řekl Uhrin nadšeně, když na tiskové konferenci podepsal smlouvu.

Převzal mistrovský tým s nabitým kádrem, který je po podzimní části první ligy druhý s pětibodovou ztrátou na Spartu. Převzal tým, který během úvodní části sezony v Lize mistrů vybojoval účast ve vyřazovací fázi Evropské ligy, v níž ho čeká Šachtar Doněck.

Vizitka Dušana Uhrina ml.

Datum a místo narození: 11. října 1967 (Praha)

Trenérská kariéra: RH Strašnice (1990-92), Union Praha (1992-94), Slavoj Vyšehrad (1994-97), Sparta Praha B (1997-98), Poštorná (1998-99), Slavia Praha B (2000), Slavia Praha (2000-01 asistent), Bohemians Praha (2002-03 a 2004), Mladá Boleslav (2004-07), Temešvár (2007-08), CFR Kluž (2009), Mladá Boleslav (2009), AEL Limassol (2010), Temešvár (2010-11), Dinamo Tbilisi (2012-13)

Trenérská bilance v české lize: 127 zápasů, 51 výher, 38 remíz, 38 proher.

Největší úspěchy (jako hlavní trenér): mistr gruzínské ligy 2013, vítěz Gruzínského poháru 2013; postup do základní skupiny Poháru UEFA 2007

"Po dlouhé době budu pracovat ve velkém klubu s velkými ambicemi. Pevně věřím, že se nám Plzeň povede dostat tam, kam patří. To je na první místo," prohlásil.

Plzeň má nového trenéra po pěti letech a dvou měsících. Tak dlouho trvala úspěšná éra Pavla Vrby. A pokračovala by dál, kdy se kouč z vlastní vůle nerozhodl pro odchod k reprezentaci.

"Pana Uhrina jsme dlouhodobě sledovali a nakonec jsme si ho vybrali. Jako jedinému jsme mu také předložili nabídku," prohlásil plzeňský šéf Tomáš Paclík. Uhrin však nebyl jediným, s kým Plzeň jednala. Oslovila velká jména jako Karla Brücknera a Zdeňka Zemana, ale i zástupce nové generace Luboše Kozla.

"Zkoušeli jsme diskutovat s Karlem Brücknerem, to mělo být rychlé a okamžité řešení, ale to padlo. Ve všech ostatních případech to bylo tak, že jsme s trenéry jednali a pak jsme vybírali. A vybrali jsme Uhrina. Nebylo to tak, že by nás někdo odmítl a šel jsem za dalším," ujistil Paclík.

"Jsme přesvědčeni, že bude pokračovat v nastoupené cestě a koncepci. Hlavním cílem je atraktivní útočný fotbal, abychom si udrželi návštěvnost. A samozřejmě chceme dosahovat co nejlepších výsledků. Ale není to tak, že by trenér dostal úkol a když ho nesplní, tak se bude měnit," doplnil Paclík.

Dušan Uhrin je synem trenéra vicemistrů Evropy 1996. Naposled vedl Dinamo Tbilisi, kde se na začátku prosince domluvil na předčasném rozvázání smlouvy.

"Byli jsme první, vedli jsme ligu s náskokem, takže bylo těžké se domluvit na ukončení spolupráce. Kdyby nešlo o Plzeň a o Česko, tak by mě majitele určitě nepustil. Ale nakonec jsme se dohodli," poznamenal Uhrin, bývalý trenér Bohemians, Mladé Boleslavi, Temešváru, Kluže či Limassolu.

První ostrý zápas čeká Uhrina 20. února. Plzeň rozehraje Evropskou ligu proti silnému Šachtaru Doněck. "Začátek máme hodně těžký, počítám do toho i ligový zápas ve třetím jarním kole na Spartě. Ale chceme přes Šachtar postoupit," uzavřel Uhrin.

Autor: