Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kauza FIFA. USA se skandálem snaží odebrat Rusku šampionát, tvrdí Putin

Vladimír Putin

  12:24aktualizováno  16:09
MOSKVA - Prezident Mezinárodní fotbalové federace FIFA Sepp Blatter získal mocného spojence. Podle ruského prezidenta Vladimira Putina je čerstvý skandál motivovaný snahou Spojených států zabránit znovuzvolení Blattera šéfem světového fotbalu a odebrat Rusku pořadatelství mistrovství světa 2018.

Prezident Ruské federace Vladimir Putin. foto: Reuters

„Ze strany Spojených států jde o další zjevný pokus rozšířit svou jurisdikci na druhé státy. A nepochybuji o tom, že je to zjevný pokus zabránit novému zvolení pana Blattera předsedou FIFA, což je nejhrubější porušení principu fungování mezinárodních organizací,“ řekl Putin podle agentury TASS.

KAUZA PŘEHLEDNĚ: Volby FIFA budou. Evropa i Austrálie půjdou proti Blatterovi

Putin označil středeční zatčení funkcionářů FIFA švýcarskými vyšetřovateli na žádost USA kvůli údajné dlouhodobé korupci za „přinejmenším podivné“. Obviněno v případu je celkem 14 lidí.Blatter, jenž šéfuje světovému fotbalu už od roku 1998, mezi čtrnácti obviněnými není. A pokud se kongres v Curychu uskuteční podle plánu, bude kandidovat znovu. Jeho jediným soupeřem je jordánský princ Alí bin Husajn.

‚Blatterovi už přiklepnutí Rusku zakazovali‘

Podle šéfa Kremlu, pokud se někteří činitelé skutečně něčeho dopustili, pak rozhodně ne na území USA. Spojených států se to tedy nijak netýká.

Bývalý šéf UEFA: Blatter si kongres ošetří. Alespoň seberme MS Rusku a Kataru

Ruský prezident spuštění korupčního skandálu ve FIFA také spojil s tlakem, jemuž byl Blatter vystaven kvůli ruskému pořadatelství mistrovství světa 2018.

„Víme, jakému tlaku čelil s cílem zakázat konání mistrovství světa ve fotbale v roce 2018 v Rusku,“ dodal Putin.

Evropa změnila taktiku, odvolala hrozící bojkot

Volební kongres FIFA se v pátek uskuteční podle plánu i ve stínu obrovského korupčního skandálu. Na společném jednání se na tom dohodli zástupci jednotlivých konfederací. Voleb se zúčastní i Evropská fotbalová unie UEFA, která původně v důsledku zatčení sedmi funkcionářů FIFA hrozila bojkotem kongresu.

UEFA nakonec po vlastní poradě hrozící bojkot zrušila, což potvrdili bývalý vyzyvatel Blattera a šéf nizozemského fotbalu Van Praag a také zástupce Irska John Delaney. Představitelé UEFA totiž v současné situaci věří, že Husajn má dobrou šanci na vítězství, a hodlá ho ve volbě podpořit.

Pokud by však byl zvolen Blatter, místopředseda anglického asociace David Gill nenastoupí do své funkce ve výkonném výboru FIFA.

FBI odnáší zabavený majetek funkcionářů FIFA ze sídla CONCACAF
Šéf FIFA Sepp Blatter (vlevo) a ruský prezident Vladimir Putin.
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!