Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Blatter je mafiánský boss, řekl Maradona. Lineker: FIFA se hroutí

Sport

  14:54aktualizováno  20:06
CURYCH/PRAHA - S fotbalovou organizací cloumá skandál a slavné osobnosti nešetří ostrými slovy. Podle Diega Maradony, jednoho z nejlepších hráčů historie, panuje v řídícím orgánu totální anarchie. Gary Lineker zase řekl, že by se měl šéf FIFA vrátit do svého doupěte, sednout si do křesla a hladit svoji kočku.

Šéf FIFA Sepp Blatter. foto: Reuters

„V posledních letech se fotbal změnil, bohužel ne k lepšímu. Byl to sport, na nějž jste mohli být hrdí a který sjednotil svět. Teď už to tak není. FIFA z něj udělala zkorumpované prostředí,“ vzkázal Maradona ve svém prohlášení.

FIFA v osidlech korupce. Švýcarská policie zatkla vysoké funkcionáře

„Média byla za posledních deset plná bizarních zpráv a skandálů z fotbalu. Už je nudné to opakovat,“ pravil Maradona a Blattera přirovnal k diktátorovi a mafiánskému bossovi, jemuž se daří „nějakým způsobem vyhýbat vězení.“

Argentinec kritizoval švýcarského funkcionáře i v minulosti: začátkem května na asijském fóru Soccerex vyzýval Blattera k odstoupení, což mu měli doporučit i jeho kolegové „Je čas nakopat ho do zadku,“ pravil Maradona.

Čtyřnásobný účastník mistrovství světa chce nyní Blattera z uctívaného křesla sesadit. V nadcházející volbě na nového šéfa FIFA se přihlásil k týmu protikandidáta, jordánského prince Alího bin Husajna.

Volba nového předsedy je v ohrožení

Policie ve středu kvůli podezření z korupce zatkla devět vysoce postavených funkcionářů FIFA. Skandál by mohl ohrozit i páteční volbu nového předsedy, UEFA totiž žádá o její odložení a uvažuje, že kongres bude bojkotovat.

Mluvčí FIFA Walter de Gregorio nicméně vzkázal, že se kauza dosavadního šéfa Seppa Blattera netýká.

Pelta: Rozvrat neočekávám

„To, co se děje, každopádně bude mít na Blatterovu pozici negativní, oslabující vliv, to je nesporné. Ale detailněji poznáme situaci až na místě, zatím máme všechno jen zprostředkované. FIFA je velmi silná, protéká přes ni obrovské množství finančních prostředků. Žádný totální rozvrat opravdu neočekávám. Světový fotbal z té krize určitě nějakou cestu najde. Ale to nic nemění na skutečnosti, že to, co se teď děje, je velmi vážné. Rozhodně to nelze brát na lehkou váhu.“

Miroslav Pelta, předseda Fotbalové asociace České republiky, pro Aktuálně.cz

Podle některých hlasů však nastal čas, aby rezignoval. „Pokud v Blatterovi zůstal ještě kousíček důstojnosti, tak by měl teď odstoupit, odplížit se do svého doupěte, sednout si do křesla a hladit svou kočku. FIFA se hroutí. To je nejlepší věc, která se této krásné hře mohla stát,“ prohlásil bývalý anglický fotbal Gary Lineker.

„Právě podezření z korupce na FIFA bylo jedním z důvodů stažení mé kandidatury, skandál s tím spojený mě nijak nepřekvapuje,“ doplnil Luis Figo.

FIFA se brání. „Jsme poškozenou stranou. Je to pro nás samozřejmě těžké období, ale je to dobré pro FIFA. Potvrzuje to, že jsme na dobré cestě. Bolí to, není to snadné, ale je to krok ke zlepšení.“

Vyšetřování se zabývá dvěma oddělenými kauzami: pořádáním fotbalových turnajů v zóně CONCACAF, tedy v Severní a Střední Americe a v Karibské oblasti, a zároveň okolnostmi hlasování o pořadatelských právech pro světové šampionáty v letech 2018 a 2022, která získaly Rusko a Katar.

Podle americké nejvyšší státní zástupkyně Loretty Lynchové ovlivnily úplatky také volbu pořadatelské země před MS 2010 i přidělování vysílacích a marketingových práv na větší turnaje. (více ZDE).

Dosud bylo obviněno už 14 lidí, polovinu z nich policie zatkla před hotelem v Curychu.

Mezinárodní fotbalovou federací zmítá korupční skandál.
Mluvčí FIFA Walter de Gregorio.
Autor: