Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Asie stojí za Blatterem. Bude ho volit i přes korupční skandál

Sport

  9:36
CURYCH - Asijská fotbalová konfederace i po vzniku korupčního skandálu kolem předních představitelů mezinárodní federace FIFA nadále stojí za současným prezidentem Seppem Blatterem. Je připravena ho podpořit při páteční volbě, pokud se uskuteční. Zároveň konfederace odmítá podpořit návrh na odložení volebního kongresu.

Sepp Blatter foto: Reuters

„Vyjadřujeme zklamání a lítost nad tím, co se ve středu událo v Curychu, jsme ale proti odkladu páteční volby prezidenta,“ stojí v prohlášení. „Zároveň trváme na svém rozhodnutí z asijského kongresu, že budeme ve volbě podporovat Josepha Blattera.“

Blatter je mafiánský boss, řekl Maradona. Lineker: FIFA se hroutí

Ze svých plánů nehodlá Asie ustupovat ani přesto, že ve středu švýcarští vyšetřovatelé v Curychu na žádost amerických úřadů zadrželi s obviněním z korupce sedm funkcionářů FIFA, mezi nimi i dva místopředsedy Jeffreyho Webba z Kajmanských ostrovů a Eugenia Figuereda z Uruguaye.

FIFA všem zatčeným a celkem 11 funkcionářům zastavila činnost. Obviněno bylo 14 lidí. Asie, která disponuje při volbě 47 hlasy, podporuje Blattera, přestože jeho protikandidátem je současný viceprezident FIFA pro Asii a jordánský princ Alí bin Husajn. Ten je zároveň předsedou západoasijské federace.

Warner se přihlásil na Trinidadu

Bývalý viceprezident FIFA Jack Warner, jenž je jedním ze 14 lidí obviněných v korupčním skandálu ve světovém fotbale, se sám přihlásil policii v Trinidadu a Tobagu. Na dvaasedmdesátiletého funkcionáře a místního politika vydaly zatykač americké úřady.

Warner strávil noc na dnešek ve vězení, poté by měl být propuštěn na kauci. Tu soud stanovil v přepočtu na 360.000 eur (9,8 milionu korun). Warner také musí odevzdat pas a dvakrát týdně se hlásit na policii.

Bývalý prezident konfederace Severní a Střední Ameriky a Karibiku (CONCACAF) si od soudce vyslechl obvinění v osmi bodech. U soudu by se měl znovu objevit 12. července.

Warner je podezřelý z toho, že se podílel na korupčním jednání při volbě pořadatele mistrovství světa 1998 (Francie) a 2010 (JAR). „Ať už se proti mně plánuje cokoli, neuspěje to,“ uvedl na facebooku Warner několik hodin předtím, než se přihlásil na policii. Dlouholetý funkcionář Warner nepůsobí ve fotbale od roku 2011, kdy se svých funkcí vzdal v souvislosti s korupčním skandálem při volbě prezidenta FIFA. 

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!