Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

KAUZA PŘEHLEDNĚ: Volby FIFA budou. Evropa i Austrálie půjdou proti Blatterovi

Vladimír Putin

  11:54aktualizováno  15:55
CURYCH - Volby nového vedení Mezinárodní fotbalové federace FIFA v pátek proběhnou, čerstvému korupčnímu skandálu navzdory. Evropa a Austrálie budou hlasovat proti současnému prezidentovi Seppu Blatterovi, tedy pro jordánského prince Alího bin Husajna.

HRA KONČÍ. Aktivisté před kongresem FIFA v Zürichu protestují proti setrvání dosavadního šéfa fotbalu Seppa Blattera ve své pozici. foto: Reuters

„Apeluju na všechny národní asociace po celém světě, aby v pátek hlasovaly pro Prince Alího. Je důležité, aby našly sílu hlasovat pro změnu prezidenta. To je jediná možnost, jak můžeme FIFA změnit,“ prohlásil šéf Evropské fotbalové unie UEFA Michel Platini ve čtvrtek odpoledne na tiskové konferenci.

Evropa proti dlouholetému šéfovi FIFA Blatterovi ostře vystupuje už od středy. Dokonce hrozila bojkotem curyšského kongresu.

Nakonec se státy, které spadají pod Evropskou fotbalovou unii UEFA, dohodly, že budou podporovat Bin Husajna. Jordánský princ je Blatterovým jediným protikandidátem.

„Naše diskuse o prezidentských volbách byla přínosná. Takže teď můžu říct, že velká, opravdu velká většina evropských asociací bude volit Prince Alího,“ zdůraznil Platini.

A pokračoval: „Lidé už nechtějí tohoto prezidenta. Vždycky jsem říkal, že FIFA musí být silná organizace, ale v současnosti tomu tak není.“

Afrika a Asie podpoří Blattera, za kterého se postavil i Putin

Volby sice v Curychu začnou až v pátek, ale fotbaloví funkcionáři vedli zásadní jednání už ve čtvrtek.

Devětasedmdesátiletý prezident Blatter dokonce svolal mimořádnou schůzi, na níž se měli zástupci jednotlivých konfederací rozhodnout, jestli volby vůbec uspořádat.

Důležité bylo také jednání UEFA, které svolal předseda Platini. Právě na něm se zástupci evropských asociací dohodli, že si Blatterovo pokračování nepřejí a ve volbách podpoří Bin Husajna.

ČAS ODEJÍT! Aktivisté protestují před kongresem FIFA v Zürichu proti...
ODEJDE NĚKDY? Sepp Blatter je v čele FIFA od roku 1998.

K Evropě se krátce nato přidala také Austrálie, která má ovšem jediný hlas... Pokud se nepřidají země z dalších kontinentů, tak to na sesazení Blattera stačit nebude. Ke zvolení je zapotřebí nadpoloviční většina z 209 hlasů členských asociací FIFA.

Současný šéf FIFA Blatter, jenž v čele světového fotbalu stojí už od roku 1998, má nadále podporu Afriky a ve čtvrtek ráno evropského času ho podpořila také Asie.

„Trváme na rozhodnutí z asijského kongresu, že budeme ve volbě podporovat Josepha Blattera,“ citovala média prohlášení Asijské fotbalové konfederace.

Ani Blatter stažení kandidatury neplánuje, jak zdůraznil tiskový mluvčí Walter de Gregorio: „Sepp Blatter není do případu zapletený. Je prezidentem FIFA a když v pátek delegáti rozhodnou, že má být prezidentem i nadále, tak jím bude.“

Ve čtvrtek dopoledne navíc Blatter získal dalšího mocného spojence. Za šéfa FIFA se postavil ruský prezident Vladimir Putin, jenž středeční zátah proti fotbalovým funkcionářům označil za akci Spojených států, které se jen snaží zabránit znovuzvolení Blattera šéfem světového fotbalu a odebrat Rusku pořadatelství mistrovství světa 2018.

„Ze strany Spojených států jde o další zjevný pokus rozšířit svou jurisdikci na druhé státy. A nepochybuji o tom, že je to zjevný pokus zabránit novému zvolení pana Blattera předsedou FIFA, což je nejhrubější porušení principu fungování mezinárodních organizací,“ řekl Putin podle agentury TASS.

Kongres může být fraška, raději ho přesuňme, zvažovala UEFA

Výkonný výbor UEFA se sešel už ve středu večer ve Varšavě před finále Evropské ligy mezi Dněpropetrovskem a Sevillou (2:3). A z narychlo svolaného jednání vyplynulo ostré prohlášení.

„Středeční události jsou pro FIFA tragédií, která špiní fotbal jako takový,“ začíná komuniké. „Je zapotřebí FIFA restartovat a reformovat.“

Tenhle skandál přijde draho. Fotbalu hrozí odchodem Visa, Coca-Cola či Adidas

A prohlášení pokračovalo zásadní částí: „Z blížícího se kongresu FIFA může být fraška, a tak by evropské asociace měly pečlivě zvážit svou účast. Současný systém, pokud se nezmění, zabije fotbal.“

Výkonný výbor UEFA navrhoval přeložit kongres na později. Nové volby by pak mohly proběhnout do půl roku, kdy budou mít všichni o aktuální kauze více informací.

Volby však nakonec proběhnout. Evropa však zůstává radikální a většina asociací půjde proti Blatterovi.

„Pokud Sepp Blatter obhájí pozici prezidenta FIFA, nechci být členem výkonného výboru,“ vyhlásil místopředseda anglické Fotbalové asociace David Gill, jenž bude ve volbách kandidovat.

USA obvinily čtrnáct lidí, včetně dvou místopředsedů FIFA

Obří fotbalový skandál propukl ve středu brzy ráno, kdy švýcarští policisté v civilu zatkli v Curychu sedm funkcionářů FIFA, a to na žádost amerického ministerstva spravedlnosti.

Americká justice viní celkem čtrnáct lidí z korupce, které se měli dopustit od devadesátých let až do současnosti.

„Obvinění využívali svého vlivu k získávání úplatků. Dělali to znovu a znovu, rok za rokem, turnaj za turnajem,“ řekla ve středu odpoledne evropského času americká ministryně spravedlnosti Loretta Lynchová.

FBI odnáší zabavený majetek funkcionářů FIFA z hotelu Marriott v Curychu.

Rozsah provinění? Od ovlivňování volby pořadatele mistrovství světa 2010 (Jižní Afrika), přes nekalosti při prezidentských volbách FIFA 2011, po korupci při přidělování vysílacích a marketingových práv na menší turnaje ve Spojených státech a Latinské Americe.

Kauza se týká - zatím - čtrnácti lidí ze Severní i Latinské Ameriky. Obvinění jsou viceprezidenti FIFA Jeffrey Webb a Eugenio Figueredo i bývalý místopředseda Jack Warner.

I další osoby měly velký vliv na světový fotbal - prezident venezuelské asociace Rafael Esquivel, bývalý šéf brazilské asociace José Maria Marin, bývalý prezident Jihoamerické fotbalové federace Nicolas Leóz, šéf kostarické asociace Eduardo Li, bývalý šéf nikaragujské asociace Julio Rocha Lopéz, bývalý generální sekretář asociace Kajmanských ostrovů Costas Takkas, marketingový pracovník Aaron Davidson nebo bývalý člen výkonného výboru FIFA José Margulies.

Poslední čtyři obvinění pracovali ve firmách, které obchodují s vysílacími a marketingovými právy - šéf společnosti „Torneos a Competencias“ Alejandro Burzaco, zakladatel společnosti „Full Play“ Hugo Jinkins a jeho bratr Mariano.

KDO JE KDO. Osm z devíti obviněných funkcionářů. Horní řada zleva: Jose Maria Marin (prezident brazilské federace), Rafael Esquivel (prezident venezuelské federace), Eduardo Li (prezident kostarické federace), Nicolas Leoz (šéf Jihoamerické fotbalove konfederace), Julio Rocha (prezident nikaragujské federace), Eugenio Figuered (zástupce šéfa Jihoamerické fotbalove konfederace), Jack Warner (do roku 2011 víceprezindet FIFA), Jeffery Webb (šéf fotbalové federace Severní a Střední Ameriky a Karibské oblasti).

Separátně vede vyšetřování také švýcarská justice, která však ještě nikoho neobvinila. Ta se zaměřuje na možnou korupci při přidělování mistrovství světa 2018 (Rusko) a 2022 (Katar).

Bývalý šéf UEFA Lennart Johansson na to pro švédský deník Sportbladet reagoval, že by se měly uskutečnit nové volby pořadatelů: „Očekávám, že toto rozhodnutí bude přehodnoceno. Blatter sám prohlásil, že rozhodnutí jít na východ nebylo správné. Jsem si jistý, že se bude znovu rozhodovat.“

Autor:

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...