Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 19 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Fotbal

‚Ve FIFA brali úplatky po dvě generace‘. Rusům se však postup Američanů nelíbí

Šéf FIFA Sepp Blatter (vlevo) a ruský prezident Vladimir Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf FIFA Sepp Blatter (vlevo) a ruský prezident Vladimir Putin. | foto: Reuters

Od machinací při volbě pořadatele mistrovství světa 2010 až po ovlivňování přidělování vysílacích a marketingových práv na menší turnaje. Takové je podle americké nejvyšší státní zástupkyně Loretty Lynchové provinění čtrnácti obviněných v čerstvé korupční fotbalové kauze.

„Obvinění využívali svého vlivu k získávání úplatků. Dělali to znovu a znovu, rok za rokem, turnaj za turnajem,“ řekla ve středu odpoledne evropského času Lynchová, kterou citovala BBC.

Americká ministryně spravedlnosti Loretta Lynchová.

Americká ministryně spravedlnosti Loretta Lynchová.

Reagovala tak na akci švýcarské policie, která ve středu ráno na žádost amerického ministerstva spravedlnosti zadržela sedm vysoce postavených fotbalových funkcionářů. Brzy je předá do Spojených států.

Američané v kauze obvinili čtrnáct lidí, kteří měli přijmout úplatky v celkové výši 150 milionů dolarů.

Jedním z nich je například bývalý viceprezident Mezinárodní fotbalové federace FIFA Jack Warner, jenž měl podle amerického státního zastupitelství přijmout úplatek deset milionů dolarů, aby podpořil zvolení Jižní Afriky jako pořadatele mistrovství světa 2010.

Warner trvá na své nevině. „Nebyl mi dopřán řádný proces a dokonce jsem v této věci nebyl vyslechnut,“ prohlásil a zdůraznil, že z fotbalové politiky už odešel.

Čtyři muži se už k úplatkům přiznali. Jsou jimi někdejší dlouholetý člen výkonného výboru FIFA Chuck Blazer, synové Jacka Warnera Daryan a Daryll a José Hawilla z brazilské marketingové firmy Traffic Sports. Hrozí jim až 20 let vězení.

Kostarické ministerstvo spravedlnosti mezitím oznámilo, že zahájilo vyšetřování kostarického zástupce ve vedení FIFA Eduarda Li.

UEFA chce odložit volby předsedy FIFA

Evropská fotbalová unie (UEFA) žádá kvůli korupčnímu skandálu kolem funkcionářů Mezinárodní fotbalové federace odložení páteční volby předsedy FIFA. Zvažuje bojkot curyšského kongresu. UEFA to oznámila po neformální schůzce evropské fotbalové exekutivy před středečním finálovým zápasem Evropské ligy ve Varšavě.

Obvinění funkcionáři měli také ovlivňovat přidělování vysílacích a marketingových práv na menší turnaje ve Spojených státech a v Latinské americe.

Dalšími prohřešky mělo být například ovlivňování při prezidentských volbách FIFA v roce 2011 nebo při výběru pořadatele mistrovství Jižní Ameriky 2016, které v tomto roce poprvé opustí jižní část kontinentu a budou ho pořádat Spojené státy.

Američtí vyšetřovatelé se zabývají případy od devadesátých let až do současnosti.

Kromě americké policie vyšetřuje možnou fotbalovou korupci také švýcarská justice. Ta prověřuje, zda nedošlo k ovlivnění při volbě pořadatelů mistrovství světa 2018 (Rusko) a 2022 (Katar). „Obě skupiny vyšetřovatelů budou pracovat odděleně,“ uvedla státní zástupkyně Lynchová.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov však Američany podle AFP obvinil z nelegálního postupu. Podle něj používají americké právo daleko „za svými hranicemi.“ Lavrov po Washingtonu požaduje zastavení pokusů prosazovat americké právo v jiných zemích. 

Ve hře je ale i politika. Britský list The Guardian uvedl, že předvolání členů exekutivy FIFA k výslechu je hotovou věcí. Vyslýchán by tak byl i ruský delegát Vitalij Mutko, který je ministrem sportu Ruské federace a patří do okruhu spolupracovníků prezidenta Vladimira Putina. 

Spolu s Mutkem se prý mají k výslechu dostavit i šéf Africké fotbalové konfederace a delegáti fotbalových svazů ze Španělska, Belgie, Turecka, Thajska, Kypru, Pobřeží slonoviny, Guatemaly a Egypta.

Kreml se zatím k aféře nevyjádřil. Putinův mluvčí Dmitrij Peskov novinářům řekl, že skandál se ruského státního vedení netýká.

Mutko jakékoli nesrovnalosti při hlasování v roce 2010 popřel a prohlásil, že před vyšetřovateli nemá co skrývat. „Nikdo se na mě zatím neobrátil. Možná nás ale vyslýchat budou, není to žádný problém, nemám co skrývat,“ konstatoval ruský ministr.

Mezinárodní fotbalovou federací zmítá korupční skandál.
Mluvčí FIFA Walter de Gregorio.

Šéf sportovního výboru dolní komory ruského parlamentu Igor Ananskich agentuře Interfax řekl, že zatýkání ve Švýcarsku se ruského pořadatelství netýká. 

„S velkou jistotou mohu říci, že žádné otázky adresované nyní (zatčeným) funkcionářům FIFA se ruské kandidatury na pořádání mistrovství v roce 2018 netýkají,“ uvedl poslanec.

Jeho kolega Vasilij Šestakov má za to, že záležitost má politické pozadí. „Nelze pochybovat o tom, že kdyby se šampionát v roce 2018 konal v USA, nikoli v Rusku, k žádným zatčením by nedošlo,“ řekl poslanec agentuře TASS.

, ,
Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Advantage Consulting, s.r.o.
KOORDINÁTOR MĚŘENÍ-OPTICKÉ SIMULACE SVĚTEL

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 50 000 - 65 000 Kč