Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

‚Ve FIFA brali úplatky po dvě generace‘. Rusům se však postup Američanů nelíbí

Vladimír Putin

  17:24aktualizováno  19:46
Od machinací při volbě pořadatele mistrovství světa 2010 až po ovlivňování přidělování vysílacích a marketingových práv na menší turnaje. Takové je podle americké nejvyšší státní zástupkyně Loretty Lynchové provinění čtrnácti obviněných v čerstvé korupční fotbalové kauze.

Šéf FIFA Sepp Blatter (vlevo) a ruský prezident Vladimir Putin. foto: Reuters

„Obvinění využívali svého vlivu k získávání úplatků. Dělali to znovu a znovu, rok za rokem, turnaj za turnajem,“ řekla ve středu odpoledne evropského času Lynchová, kterou citovala BBC.

Americká ministryně spravedlnosti Loretta Lynchová.

Reagovala tak na akci švýcarské policie, která ve středu ráno na žádost amerického ministerstva spravedlnosti zadržela sedm vysoce postavených fotbalových funkcionářů. Brzy je předá do Spojených států.

Američané v kauze obvinili čtrnáct lidí, kteří měli přijmout úplatky v celkové výši 150 milionů dolarů.

Jedním z nich je například bývalý viceprezident Mezinárodní fotbalové federace FIFA Jack Warner, jenž měl podle amerického státního zastupitelství přijmout úplatek deset milionů dolarů, aby podpořil zvolení Jižní Afriky jako pořadatele mistrovství světa 2010.

Warner trvá na své nevině. „Nebyl mi dopřán řádný proces a dokonce jsem v této věci nebyl vyslechnut,“ prohlásil a zdůraznil, že z fotbalové politiky už odešel.

Čtyři muži se už k úplatkům přiznali. Jsou jimi někdejší dlouholetý člen výkonného výboru FIFA Chuck Blazer, synové Jacka Warnera Daryan a Daryll a José Hawilla z brazilské marketingové firmy Traffic Sports. Hrozí jim až 20 let vězení.

Kostarické ministerstvo spravedlnosti mezitím oznámilo, že zahájilo vyšetřování kostarického zástupce ve vedení FIFA Eduarda Li.

UEFA chce odložit volby předsedy FIFA

Evropská fotbalová unie (UEFA) žádá kvůli korupčnímu skandálu kolem funkcionářů Mezinárodní fotbalové federace odložení páteční volby předsedy FIFA. Zvažuje bojkot curyšského kongresu. UEFA to oznámila po neformální schůzce evropské fotbalové exekutivy před středečním finálovým zápasem Evropské ligy ve Varšavě.

Obvinění funkcionáři měli také ovlivňovat přidělování vysílacích a marketingových práv na menší turnaje ve Spojených státech a v Latinské americe.

Dalšími prohřešky mělo být například ovlivňování při prezidentských volbách FIFA v roce 2011 nebo při výběru pořadatele mistrovství Jižní Ameriky 2016, které v tomto roce poprvé opustí jižní část kontinentu a budou ho pořádat Spojené státy.

Američtí vyšetřovatelé se zabývají případy od devadesátých let až do současnosti.

Kromě americké policie vyšetřuje možnou fotbalovou korupci také švýcarská justice. Ta prověřuje, zda nedošlo k ovlivnění při volbě pořadatelů mistrovství světa 2018 (Rusko) a 2022 (Katar). „Obě skupiny vyšetřovatelů budou pracovat odděleně,“ uvedla státní zástupkyně Lynchová.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov však Američany podle AFP obvinil z nelegálního postupu. Podle něj používají americké právo daleko „za svými hranicemi.“ Lavrov po Washingtonu požaduje zastavení pokusů prosazovat americké právo v jiných zemích. 

Ve hře je ale i politika. Britský list The Guardian uvedl, že předvolání členů exekutivy FIFA k výslechu je hotovou věcí. Vyslýchán by tak byl i ruský delegát Vitalij Mutko, který je ministrem sportu Ruské federace a patří do okruhu spolupracovníků prezidenta Vladimira Putina. 

Spolu s Mutkem se prý mají k výslechu dostavit i šéf Africké fotbalové konfederace a delegáti fotbalových svazů ze Španělska, Belgie, Turecka, Thajska, Kypru, Pobřeží slonoviny, Guatemaly a Egypta.

Kreml se zatím k aféře nevyjádřil. Putinův mluvčí Dmitrij Peskov novinářům řekl, že skandál se ruského státního vedení netýká.

Mutko jakékoli nesrovnalosti při hlasování v roce 2010 popřel a prohlásil, že před vyšetřovateli nemá co skrývat. „Nikdo se na mě zatím neobrátil. Možná nás ale vyslýchat budou, není to žádný problém, nemám co skrývat,“ konstatoval ruský ministr.

Mezinárodní fotbalovou federací zmítá korupční skandál.
Mluvčí FIFA Walter de Gregorio.

Šéf sportovního výboru dolní komory ruského parlamentu Igor Ananskich agentuře Interfax řekl, že zatýkání ve Švýcarsku se ruského pořadatelství netýká. 

„S velkou jistotou mohu říci, že žádné otázky adresované nyní (zatčeným) funkcionářům FIFA se ruské kandidatury na pořádání mistrovství v roce 2018 netýkají,“ uvedl poslanec.

Jeho kolega Vasilij Šestakov má za to, že záležitost má politické pozadí. „Nelze pochybovat o tom, že kdyby se šampionát v roce 2018 konal v USA, nikoli v Rusku, k žádným zatčením by nedošlo,“ řekl poslanec agentuře TASS.

Autoři: , ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!