Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav

Portugalští fotbalisté podlehli Slovinsku, Turecko dostalo šest gólů

Cristiano Ronaldo v portugalských barvách foto: Reuters

Portugalští fotbalisté překvapivě prohráli 0:2 v přípravném zápase ve Slovinsku. Úvodní soupeř národního týmu ve skupině evropského šampionátu ve dvanáctém utkání pod vedením kouče Roberta Martíneze poprvé nezvítězil. Další účastník české skupiny F na letním Euru Turecko utrpělo debakl 1:6 v Rakousku.
  7:06

Slovinsko rozhodlo první vzájemný zápas s Portugalskem góly v 72. a 80. minutě. Nejprve Gnezda Čerin zakončil pohlednou kombinaci na jeden dotyk a následně Elšnik překvapil gólmana Costu tvrdou ranou na přední tyč.

Favoritovi nepomohl ani návrat kapitána a nejlepšího střelce reprezentačních zápasů Ronalda, který při předchozí výhře 5:2 nad Švédskem chyběl. Slovinci si připsali v krátké době další překvapivý výsledek, ve čtvrtek pouze remizovali 2:2 na Maltě.

Nedařilo se ani dalšímu soupeři české reprezentace, která si v Praze na Letné poradila 2:1 s Arménií. Turecko drželo ve Vídni stav 1:1 ještě v 44. minutě, pak ale začal střílet góly útočník Gregoritsch a v 59. minutě završil z penalty hattrick. Rakušané přidali v závěru další branky a zvítězili popáté v řadě, naopak Turci po prohře 0:1 v Maďarsku nezvládli ani druhý březnový přípravný duel.

Lucas Beraldo (v popředí) z Brazílie kontroluje míč před Alvarem Moratou ze Španělska.

V Madridu se odehrála atraktivní přestřelka 3:3 mezi Španělskem a Brazílií. Domácí vedli po Rodriho penaltě a gólu Olma, hosté ale dokázali srovnat zásluhou Rodryga a mladíčka Endricka. Sedmnáctiletý útočník se prosadil na stadionu San Bernabéu, kde bude od příští sezony po přestupu z Palmeiras do Realu Madrid nastupovat k domácím utkáním.

Španělům vrátil vedení v 87. minutě znovu z pokutového kopu Rodri, v sedmé minutě nastavení se však z bílého bodu nezmýlil ani Paquetá. Domácí výběr po porážce 0:1 s Kolumbií nezvítězil ani ve druhém zápase na úvod kalendářního roku, což se mu naposledy stalo před osmi lety.

V dalším šlágru byl klíčovou postavou současný hráč Realu Madrid Bellingham, který v páté minutě nastavení zařídil Anglii domácí remízu 2:2 s Belgií. Za hosty se dvakrát trefil záložník Tielemans, jenž obléká v Premier League dres Aston Villy.

Pořadatel letního Eura Německo navázalo na výhru 2:0 ve Francii a doma zdolalo 2:1 Nizozemsko. „Oranjes“ prohráli po čtyřech vítězstvích, v 85. minutě rozhodl střídající Füllkrug.

Florian Wirtz (vlevo) z Německa a David Raum z Nizozemska v souboji

Francie v Marseille přestřílela 3:2 Chile. Vítěznou branku zaznamenal zkušený útočník Giroud, jenž se 88. výhrou v národním týmu dotáhl v historických tabulkách na druhou příčku dlouholeté brankářské opory a svého bývalého spoluhráče Llorise. Nejvíce triumfů má bývalý stoper Thuram (93).

Norsko po páteční porážce 1:2 s Českem v Oslu neporazilo ani Slovensko. Seveřané přitom vedli po Sörlothově brance a Haaland mohl zvýšit z penalty, hvězdného kanonýra ale vychytal brankář Rodák. V 87. minutě vyrovnal po individuální akci Duda.

Po 26 zápasech ukončil sérii porážek fotbalový trpaslík Lichtenštejnsko, které remizovalo 1:1 v Lotyšsku. Duel začal kuriózním vlastním gólem domácích už po 14 sekundách, když stoper Oss nasměroval přihrávku brankáři do vlastní sítě. V 11. minutě alespoň srovnal útočník Krollis, jenž od jarní části sezony nastupuje v Česku za druholigový Vyškov.