16. listopadu 2011 12:38 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Srníček: Postup není zasloužený, ale šťastný

Černá Hora - Česko  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Černá Hora - Česko | foto: Reuters

PRAHA Radost z postupu na mistrovství Evropy možná mlží předvedený výkon. I když česká reprezentace vyhrála v odvetě barážového utkání v Černé Hoře 1:0, předvedená hra rozhodně nebyla optimální. "Můžeme děkovat štěstěně," brzdí oslavy bývalý reprezentační brankář Pavel Srníček.

Byl to zasloužený postup?
Po odvetě těžko říct, jestli to bylo až tak zasloužené, řekl bych spíš šťastné. Můžeme děkovat štěstěně a Petru Čechovi, že si zahrajeme na Euro. Ale to k fotbalu samozřejmě patří. O postupu rozhodlo domácí utkání, kde celé mužstvo podalo výborný výkon a vytvořilo si dvoubrankový náskok.

Jak hodnotíte výkon v odvetě, který nebyl úplně přesvědčivý?
První poločas v útočné fázi nevymyslel nikdo nic. Naopak bylo sympatické, že jsme se snažili jít dopředu. Kluci si i celkem věřili. Po přestávce zápas už byl o tom, jestli Černohorci vstřelí branku.

Černohorci neproměnili několik šancí. Zejména věhlasný útočník Juventusu Turín Mirko Vučinič. Lze říct, že odvetu nezvládli psychicky?
S tím souhlasím. Jejich reakce na souboje, rozhodčí... Chovali se až moc podrážděně, protože byli přemotivovaní. Ublížilo jim hlavně to jejich velké sebevědomí. Do baráže vstoupili jak mistři světa, což se jim vymstilo. Sudí domácí ale rozhodně nepoškodil.

Byl podle vás klíčovým mužem baráže brankář Čech? V obou zápasech podal výborné výkony. Na Letné podržel tým po přestávce, kdy soupeř měl dvě gólové šance, a v Černé Hoře rovněž neinkasoval.
Asi nelze říct konkrétní jméno. Výborně hráli třeba Jiráček, Pilař, Rosický... Petr Čech byl ale velkým pilířem úspěchu.

Grafika: výkonností koše před losem základních skupin Euro 2012

Grafika: výkonností koše před losem základních skupin Euro 2012

Překvapil vás průběh odvetného utkání?
Mě hlavně zaskočilo to, že Černohorci v první půli absolutně nic nevymysleli. Když hrajete takové utkání, musíte si vytvořit tlak už v prvních pětačtyřiceti minutách.

Český tým bude v losování skupina na Euro ve čtvrtém - nejhorším výkonnostním koši. Je to spravedlivé rozdělení?
Naše výsledky nebyly přesvědčivé, výkony taky ne. Podle toho všeho si to asi zasloužíme.

Co by měl český tým zlepšit do mistrovství Evropy, aby udělal nějaký úspěch?
Můžeme hrát pouze to, co nám dovolí kvalita hráčů. Nic světoborného se s předvedenou hrou podle mě udělat nedá. Další hráči, kteří by mohli reprezentovat, prostě nejsou.

Anketa

Který hráč byl v baráži, ze které fotbalová reprezentace postoupila na Euro, klíčový?

Petr Čech 991
Michal Kadlec 34
Tomáš Sivok 21
Petr Jiráček 542
Václav Pilař 83
Tomáš Rosický 255
Jan Rezek 21
Tomáš Pekhart 16
Někdo jiný 49

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!