16. listopadu 2011 16:36 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Krize za krizí. Bílek ale u reprezentace vydržel

Michal Bílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michal Bílek | foto: ČTK

PODGORICA (od zpravodaje LN v Černé Hoře)  Mistr v chůzi na hraně. V něj vytrénoval Michal Bílek sám sebe během dvouletého působení u fotbalové reprezentace. Do pozice snadného terče se šestačtyřicetiletý kouč vmanévroval po rozkolísaných výkonech národního týmu. O uklidnění emocí si řekl až při závěru kvalifikace, kdy na jeho kontě začaly přibývat také kladné body. V kritice předtím média i fanoušci Bílka důkladně koupali po řadě zaváhání, často se volalo po jeho odchodu. Zde je výběr nejvýraznějších krizových momentů, které v uplynulém období přežil.

Trapas v Emirátech.

Fotbalovou katastrofu na samý úvod Bílkova angažmá si lidé dobře zapamatovali. Na turnaj ve Spojených arabských emirátech vyrazil s výběrem postaveným na hráčích z české ligy. I přesto prohra s Ázerbájdžánem 0:2 znamenala ostudu, kterou nebylo možné jakkoliv omluvit.

Proč Bílek situaci ustál? Hlavně proto, že do začátku kvalifikace tehdy zbývalo ještě dost času. Ze špatné zkušenosti se Bílek příliš nepoučil. Letošní turnaj Kirin Cup v Japonsku se dvěma šedivými výkony zážitku z Emirátů hodně podobal.

Grafika: Michal Bílek

Grafika: Michal Bílek a jeho výsledky u české fotbalové reprezentace.

Šok s Litvou.

V Olomouci viděli diváci další zlý sen. Každý počítal proti Litvě s vítězstvím jako základem pro další kvalifikační boje. Nastal opak a českého týmu se od porážky 0:1 s pobaltským soupeřem nepustilo napětí. Klid v podobě postupu do baráže získal až po posledním zápase ve skupině.

Proč Bílek situaci ustál? Hlasy volající po Bílkově odvolání začaly sílit, ovšem trenér měl zastánce v osobě Ivana Haška. Tehdy ještě úřadující šéf českého fotbalu dokázal svého bývalého spoluhráče ze Sparty i reprezentace ochránit.

Norské rozčarování.

Také přátelské zápasy srážely sebevědomí českých fotbalistů. V Oslu utrpěli porážku 0:3 – nejtěžší od rozpadu federace. Bylo to odpovídající "ocenění" za odevzdaný výkon. Bílek se hájil jediným argumentem: nešlo o kvalifikaci.

Proč Bílek situaci ustál? Znepokojení se přeneslo poprvé i na funkcionáře, kteří mohli trenéra odvolat. Bílek musel FAČR předložit analýzu neúspěchu, fotbalová vláda nařídila dohled nad osudem týmu Karlu Poborskému.

Filmování ve Skotsku.

Na postup do baráže nemuselo vůbec dojít. Nebýt chyby rozhodčího, který odpískal ve Skotsku proti domácím penaltu v 90. minutě po nafilmovaném pádu Jana Rezka. Remíza s přímým rivalem v boji o baráž se ukázala jako klíčový výsledek.

Proč Bílek situaci ustál? Výsledkem dosaženým v rozporu se zásadami fair play se po zápase intenzivně zabývala média, fanoušci i poškozená skotská strana. Funkcionáři ale podobné debaty striktně odmítli a problém pak velmi rychle zhasl.

Školení od Španělska.

Mistři světa a Evropy v Praze ukázali, jak vypadá špičková fotbalová kvalita. Česká bezradnost v porovnání se španělskou suverenitou působila o to trýznivěji. Po porážce 0:2 se český tým musel bát, jestli Španělé nevypustí svůj zápas proti Skotsku. V takovém případě by byl Bílek už bezmocný.

Proč Bílek situaci ustál? Rozuzlení kvalifikační skupiny se odehrálo podle ideálního českého scénáře. Došlo na kombinaci snadné české výhry v Litvě a výrazné porážky Skotska ve Španělsku. Bílek si tím zasloužil, aby jeho mise u reprezentace mohla ještě pokračovat.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!