4. října 2011 10:43 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Terč fanoušků: slávistům vadí nejen Straka

Fotbalisté Slavie poprvé trénují pod koučem Františkem Strakou (vpravo). Ten právě hovoří s kapitánem Lukášem Jarolímem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotbalisté Slavie poprvé trénují pod koučem Františkem Strakou (vpravo). Ten právě hovoří s kapitánem Lukášem Jarolímem | foto: ČTK

PRAHA Na začátek svojí práce s fotbalisty Slavie měl František Straka klid. První trénink pod vedením trenéra s bohatou sparťanskou minulostí ladil s pondělním počasím. Na modré obloze bez mráčku svítilo slunce. Jak dlouho pohoda vydrží?

Petrouš o všem věděl

Ředitel Slavie Miroslav Platil věří, že se fanoušky po nástupu Františka Straky podaří přesvědčit, že šlo o dobré rozhodnutí. Klub ale počítá i s radikálnějšími protesty.

LN Chystáte se s fanoušky jednat?
Není nám jedno, jaká nastala situace. Kdybychom se snažili o něco, co by směřovalo k újmě Slavie, dávno by přece neexistovala. Majoritní akcionář už má ve svém programu termín schůzky se zástupci fanoušků.

LN Čím se je pokusíte přesvědčit?
Nejen lepšími výsledky, ale i přístupem ke každému utkání. Pokud bude tým odvádět dobré výkony, získáme si důvěru a snad přesvědčíme i ty nejskeptičtější z nich o dobrém úmyslu.

LN Nebojíte se radikálnějších protestů jako v případě nedávného demolování stadionu v Edenu?
Musíme s tím počítat, už jsme se v minulosti poučili. Teď jsme lépe schopni dokumentovat nezákonné chování.

LN Jako forma protestu se dá hodnotit odchod tiskového mluvčího Ondřeje Zlámala. Jak jeho rozhodnutí chápete?
Respektuju ho, nezbývá mi než poděkovat za všechno, co pro Slavii udělal. On to tak postavil, je to věc jeho názoru. Nemám signály, že by se někdo v klubu zachoval podobně.

LN Kritici vám vyčítají způsob, jakým jste oznámili odvolání z funkce trenéru Petroušovi – až přímo na tiskové konferenci s jeho nástupcem. Berete to jako chybu?
Tady musím oponovat. Spolu se sportovním ředitelem jsem mu sdělil, jak ta změna proběhne. Věděl všechno, i kdo ho vystřídá, už den před zápasem.

Na internetu lze bez potíží najít záplavu reakcí, které odsuzují angažování osoby dlouho spjaté s úhlavním rivalem Slavie. Jenže fanoušci od svých počítačů zatím nevstali a nedali novému kouči najevo svůj hněv přímo. „Co bych na tom mohl změnit? Nic,“ odvětil Straka poté, co skončil dopolední trénink, který sledovali pouze novináři.

Z jeho projevu se dá zřetelně vyčíst, že napětí ve vzduchu vnímá. Zatímco v minulosti působil často hodně emotivně, v nové roli vystupuje daleko umírněněji.

Důvody, proč kývl na nabídku z Edenu, vysvětluje stále stejně. „Pro mě je to profesní záležitost. Vezměte si Leonarda. Byl dlouho spjatý s AC Milán, a nakonec šel trénovat do Interu,“ pomohl si příkladem brazilského kouče působícího na Apeninském poloostrově.

Před hráči se však nezapřel a uplatnil tradiční temperament. Po proslovu v kabině si Straka na hřišti postavil fotbalisty kolem sebe, důrazně promlouval, často gestikuloval a se všemi si postupně podal ruku. „Chtěli jsme se hlavně seznámit, bylo to namístě,“ řekl obránce David Hubáček.

Pohovory dělal v poklusu

Téměř celý trénink Straka věnoval pohovorům s nejzkušenějšími členy týmu. V poklusu diskutoval s kapitánem Lukášem Jarolímem, obráncem Martinem Latkou či brankářem Kamilem Čontofalským. Z prvních reakcí je zřejmé, že se hráči výměnu trenéra snaží vstřebat. „Určitě bych pana Straku neodsuzoval. Teď trénuje Slavii a bude chtít odevzdat maximum pro to, aby se nám dařilo na hřišti,“ nabádal Jarolím.

Podobné apely ale těžko všechny rozladěné příznivce uklidní. „Dalo se čekat, že se jim to nebude líbit. Můžu jim jedině vzkázat, že se budeme snažit vyhrát a posunout se výš,“ prohlásil útočník Zbyněk Pospěch.
 Letos se už jednou ukázalo, že fanoušci jsou schopni dát najevo svoji nespokojenost mnohem radikálnějšími prostředky než jen skandováním během utkání. O poločase květnového utkání s Olomoucí začali na stadionu v Edenu někteří z nich ničit zařízení stadionu, zaútočili na VIP lóže a způsobili škodu 700 tisíc korun. Budoucnost Slavie byla tehdy nejistá, klubu hrozil úplný zánik.

Ten se podařilo odvrátit, ale problémy tím zdaleka nezmizely. Ze včerejšího prohlášení fanoušků sdružených kolem stránky Slavistickenoviny. cz je znát, že vadí nejen jmenování Straky. Negativně hodnotí rošády v rezervním týmu, který má vést už čtvrtý trenér během dvou měsíců, nebo špatnou komunikaci uvnitř klubu, jež vyvrcholila odchodem tiskového mluvčího Ondřeje Zlámala. Za viníka považují vedení klubu, který vlastní bývalý mistr dopravy Aleš Řebíček.
 Pokud dají v nejbližší době důrazně najevo svoji nespokojenost, nemusí být Straka jejich jediným terčem.

Anketa

Je František Straka pro fotbalovou Slavii vhodný trenér?

Ano 2365
Ne 2955

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na Lidovky.cz