Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

To, že bychom vyhlásili mistra, aniž by se odehrálo všech 35 zápasů, nejde, říká výkonný ředitel LFA Bárta

Bořek Dočkal vs. Ibrahim Traore foto: MAFRA

Praha - Když se fotbalová liga z důvodů nákazy hráčů či zhoršení epidemiologické situace v zemi nedohraje, nebude vyhlášen její mistr, nikdo z ní nesestoupí a do pohárů asociace nominuje kluby podle aktuálního pořadí v tabulce ke dni ukončení soutěže. Na zásah vyšší moci pamatuje úprava rozpisu soutěží
  22:44

V úterý profesionální kluby rozhodly, že sezonu obnoví. Hrát se začne za necelé dva týdny.

Ale co když se ročník znovu zastaví?

Ligová fotbalová asociace (LFA) jako řídící orgán musela kvůli opatřením v souvislosti se šířením koronaviru provést úpravu rozpisu první a druhé ligy.

Řeší sestupy z nejvyšší soutěže, postupy a pády z druhé ligy a nominace do pohárů.

Pokud se Fortuna liga nedohraje, nebude vyhlášeno konečné pořadí, to znamená ani mistr. K němu má po čtyřiadvaceti kolech nejblíž Slavia, před druhou Plzní má osmibodový náskok a před sebou jedenáct zápasů.

„V mimořádných případech, kdy v důsledku vyšší moci nebude možné dokončit soutěž odehráním všech utkání, rozhodne řídící orgán o ukončení ročníku bez určení konečného pořadí, tedy i bez určení vítěze a posledního mužstva v té soutěži, ve které nebyla odehrána všechna utkání,“ píše se v rozpisu.

Když se nedohraje Fortuna liga a ani Fortuna národní liga, nebude mistr, nebude sestupující, nebude postupující.

Pokud by každá soutěž měla jiný osud, projeví se to v obou.

Když se nedohraje jen druhá liga, tak první bude mít svého šampiona a jednoho sestupujícího, kterým bude poslední šestnáctý tým tabulky. Patnáctý a čtrnáctý už se však vyhnou baráži.

Bořek Dočkal vs. Ibrahim Traore
Zleva Bořek Dočkal ze Sparty a Ibrahim Traoré ze Slavie.

Z druhé ligy mezi elitu postoupí tým na prvním místě tabulky ke dni skončení, přičemž v případě bodové rovnosti rozhoduje skóre. Když nebudou mít mužstva odehrána stejný počet utkání, dojde na přepočet. Druhý a třetí v pořadí z druhé ligy nepůjdou do baráže a také ze soutěže nikdo nesestoupí.

Pokud by se nedohrála první liga, ale druhá ano, tak by mezi elitu postoupil jen její vítěz. Druhý a třetí tým v pořadí by měly smůlu, na baráž by nedošlo. A jelikož by z první ligy nikdo nesestoupil, v příštím ročníku 2020/2021 by se nejvyšší soutěž hrála se sedmnácti účastníky. Z druhé ligy by spadli poslední dva, takže by se příští ročník odehrál s patnácti účastníky.

Pokud by došlo k zastavení fotbalu během baráže, rozhodne o účasti mezi elitou následující pořadí: přednost má 14. tým první ligy a 2. tým druhé ligy. Pak následuje 3. tým druhé ligy a jako poslední jde na řadu na 15. týmu první ligy.

Kdyby se z baráže dvojzápasu odehrálo pouze jedno utkání a odveta už by se z důvodu zásahu vyšší moci neuskutečnila, jako by baráž ani nezačala a přihlédne se ke zmíněnému pořadí.

Teoreticky tak může postoupit i poražený z prvního duelu.

„Tuto variantu jsme dnes probírali. To, že bychom vyhlásili mistra, aniž by se odehrálo všech 35 zápasů, nejde. Dokážeme si představit, že když se dohraje skupina o titul, ale nedohraje se celá soutěž, tak můžeme vyhlásit mistra. Ta poslední kola nadstavby nejsou nastavena tak, že musí hrát všichni najednou. Ale že by se vyhlásil mistr po 33 kolech, to nepřipadá v úvahu,“ řekl novinářům výkonný ředitel LFA Tomáš Bárta po ligovém grémiu, které odsouhlasilo pokračování profesionálních soutěží, přerušených v březnu pandemií.

Co se týče účasti v evropských pohárech, v případě nedohrání první ligy a domácího poháru platí tabulka ke dni skončení. Prvnímu zůstane nejvýhodnější pozice a postup do 3. předkola Ligy mistrů. Druhý v pořadí půjde do 2. předkola Champions League.

Třetí půjde do 3. předkola Evropské ligy, čtvrtý a pátý do 2. předkola Evropská ligy.

Pokud by se dohrál alespoň Mol Cup, jeho vítěz má nejvýhodnější pozici v kvalifikaci Evropské ligy, takže by šel do 3. předkola. Třetí a čtvrtý tým do 2. předkola.

Přehled aktuální situace ve vybraných nejvyšších fotbalových soutěžích v Evropě v souvislosti s opatřeními kvůli pandemii koronaviru:

Mají znovu začít:

Německo (16. května)

Maďarsko (23. května)

ČR (23. května)

Dánsko (28. května)

Polsko (29. května)

Srbsko (30. května)

Anglie (1. června)

Portugalsko (4. června)

Rakousko (začátek června)

Bulharsko (5. června)

Chorvatsko (6. června)

Španělsko (12. června)

Turecko (12. června)

Řecko (14. června)

Nejasná situace:

Itálie, Rusko, Skotsko, Slovensko, Švýcarsko

Byly ukončeny:

Belgie (ještě není definitivně potvrzeno), Francie, Nizozemsko

Nebyly přerušeny:

Bělorusko

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat