21. listopadu 2011 12:02, aktualizováno  13:50 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Trest za oslavy: dvoumilionová pokuta, Šmicer zůstává

Tisková konference po prohře s Litvou. (Šmicer a Bílek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tisková konference po prohře s Litvou. (Šmicer a Bílek). | foto: ČTK

PRAHA Česká fotbalová reprezentace dostala od výkonného výboru FAČR za nevhodné oslavy postupu na mistrovství Evropy při návratu z Černé Hory dvoumilionovou pokutu na tým.

Současně nové vedení asociace vyhlásilo nulovou toleranci na podobné případy do budoucna. Manažerem týmu nadále zůstane Vladimír Šmicer, který před výkonný výbor předstoupil.

Fotbalisté se nechali strhnout po úterní výhře 1:0, která jim zajistila účast na mistrovství Evropy. Při čekání na letišti v Podgorici se pustili do oslavných chorálů, při nichž vulgárními výrazy počastovali internacionála Radka Druláka v reakci na jeho kritiku, kterou bývalý útočník zahrnul tým i trenéra Michala Bílka v předchozí části kvalifikace.

Během letu si navíc řada hráčů navzájem roztrhala společenské obleky, které má tým k dispozici od sponzora.

Šmicer: Drulákovi se omluvím za celý tým

Nový předseda asociace Miroslav Pelta se o víkendu výrazně zapojil do vyřešení celé události. Po nedělní telefonické diskusi s kapitánem Tomášem Rosickým a dnešním Šmicrově slyšení považuje rozhodnutí za správné.

"Nehodláme narušit soudržnost týmu, jehož kapitán dal jednoznačně najevo, že si hráči svoji chybu uvědomují. Manažer neměl možnost celou situaci zvládnout, proto jsme se většinou hlasů rozhodli žádné personální změny nedělat," prohlásil nejvyšší muž českého fotbalu na tiskové konferenci v Praze.

Současně ale fotbalisty varoval, že další podobné incidenty budou tvrdě postiženy. "Sám ale budu na reprezentaci dohlížet hodně zblízka, abychom něco podobného do budoucna vyloučili," uvedl Pelta, kterému na celé záležitosti nejvíce vadilo, jak Šmicer událost omlouval. "Neměl jsem dost informací o tom, co se dělo, ale vadilo mi, že jsme jako fotbal nedokázali pořádně vše okamžitě a rázně vysvětlit," dodal.

Pelta: Oslavy znehodnotily postup

I proto dnes na výkonném výboru musel někdejší reprezentační záložník popsat, co se vlastně stalo a proč nedokázal najít odvahu se omluvit.

"Tyhle věci znehodnotily samotný postup, za který jsme samozřejmě dnes vedení týmu poděkovali," řekl předseda asociace, podle kterého právě jeho osoba bude zárukou, aby v budoucnu už nic podobného nebylo možné, a dojde i k tomu, aby se fotbalisté začali stavět k veřejnosti jiným způsobem.

A jak se zdá, fotbalisté na jeho slova slyší. Už během skandování v Podgorici vyjadřovali Peltovu příchodu na předsednický post podporu a nový předseda je přesvědčen, že mu hráči půjdou na ruku. "S řadou z nich jsem toho hodně zažil a hráči přiznávají, že tohle bylo za hranou, a chtějí propříště vystupovat zcela jinak," uvedl Pelta. Naznačil, že jednou z možností bude "den otevřených dveří" v době přípravy na šampionát, kde by si diváci s hráči mohli o podobných věcech promluvit.

O tom, jak se mužstvo podělí o dvoumilionovou pokutu, prý rozhodne realizační tým s hráči sám. "Polovina bude použita na nadaci mládežnického fotbalu, druhá na charitativní projekty, kterých se hráči osobně zúčastní.

O nich ještě budeme jednat," vysvětlil Pelta, kam budou peníze, které budou hráčům strženy z celkové sumy za postup na Euro, investovány.

Omluvy se nakonec dočká i Drulák. Omluvit se mu chce Šmicer a také Pelta si s bývalým reprezentantem řekne své. "Ne se všemi výroky Radka Druláka můžeme souhlasit, ale chci se s ním spojit, abych se za vedení svazu omluvil," uvedl předseda.

PSALI JSME:

Nelituje prý toho, že jeho působení v čele asociace začalo řešením nepříjemných kauz. "Já se domnívám, že horší by bylo, pokud bych nyní řešil takové události spojené s tím, že jsme nikam nepostoupili. Mám radost z toho týmu, jak se prezentuje na hřišti, a trochu mi to připomíná časy před Eurem v Anglii. Také před patnácti lety cestovali na turnaj bezejmenní hráči a po něm o ně byl zájem," připomněl zkušenost s týmem, u kterého dělal v roce 1996 manažera.

Zatímco první problém v čele fotbalu už vyřešil, pomalu musí myslet na další podstatnou záležitost, v níž nepůjde už jen o pověst, ale také o velké peníze pro budoucí léta. Výkonný výbor dnes totiž Peltu pověřil, aby FAČR zastupoval na sobotní valné hromadě ČSTV, která bude řešit další směřování českého sportu.

"Musím absolvovat v týdnu několik politických jednání se zástupci dalších sportů a dalšími lidmi, abych si udělal obraz jak postupovat," řekl předseda FAČR.

ČTK, Lidovky.cz