Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

UEFA potvrdila, že nepůjde plošně prodloužit končící smlouvy, klub se bude muset domluvit s hráčem

Sport

  16:55
Nyon - Unie evropských fotbalových asociací UEFA potvrdila, že neexistuje způsob, jak plošně prodloužit trvání profesionálních smluv, které vyprší 30. června. Pokud se sezona vinou současného přerušení kvůli pandemii koronaviru přehoupne až do července, bude se muset na prodloužení kontraktu vždy dohodnout klub s hráčem. UEFA o tom informovala při dnešní videokonferenci generálních sekretářů všech 55 národních asociací.

Aleksander Čeferin při proslovu. foto: Reuters

„UEFA přislíbila, že ve spolupráci s FIFA předloží manuál pro další kroky na národní úrovni, zejména v právních otázkách. Zatím máme potvrzeno, že neexistuje způsob, kterým by UEFA nebo FIFA automaticky prodloužily profesionální smlouvy. Vždy tedy musí jít o dohodu mezi klubem a hráčem. Toto platí v rámci celé Evropy a je v podstatě jedno, jestli jde o pracovně-právní vztahy nebo podnikatele,“ uvedl v nahrávce pro média generální sekretář Fotbalové asociace ČR Jan Pauly.

Vzhledem k tomu, že většina fotbalových soutěží po celém světě je vinou pandemie nemoci covid-19 zastavena a do 30. června by se nestihly dohrát, mezinárodní federace už dala zelenou prodloužení aktuální sezony. Zároveň umožní posunutí přestupového okna.

Dnešní videokonference se zabývala i dalšími tématy. Generální sekretáři řešili například reprezentační termíny. UEFA dál počítá s tím, že se zápasy národních týmů po pandemii znovu rozběhnou na podzim, kdy by měl odstartovat nový ročník Ligy národů. Evropské reprezentace naposledy hrály na konci minulého roku, březnový termín byl stejně jako červnový zrušen, letní evropský šampionát pak odložen na příští rok.

UEFA se také zabývala finančními problémy jednotlivých asociací, způsobenými pandemií. „Jednání generálních sekretářů bylo opět časově náročné, trvalo přes dvě hodiny. Dá se očekávat, že v podobném režimu budou probíhat i všechna následující. Další jednání by mělo proběhnout v květnu,“ uvedl Pauly. Další kroky by měla UEFA oznámit ve čtvrtek po jednání výkonného výboru.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!