Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sport

VAVRDA: Trpělivost, milí slávisté. Byli jste blízko senzaci, příště to vyjde

Slávistická radost po první brance do sítě Barcelony. foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha - Kdo se ve středu večer díval na přenos ze zápasu Slavia – Barcelona v základní skupině Ligy mistrů, nebo byl přímo v hledišti, nejspíše jen těžko věřil tomu, co vidí. Slovutná katalánská perla, jeden z největších klubů planety, v Praze posledních deset minut bránil vedení 2:1.
  10:00

Opravdu bránil. Od domácích novinářů dostali Španělé naloženo, co se do nich vešlo. Pomalu více než od Slavie, která byla opět opěvována.

Předvedla znovu, stejně jako proti Interu Milán i Borussii Dortmund skvělý výkon, který postupně gradoval. Pohyb, rychlé akce, postupný útok, přečíslení, doplněná o myšlenky navíc v podání především Nicolae Stancia.

Jenže na góly to opět dopadlo neslavně. A ve Slavii to moc dobře ví. Vždyť i kapitán Tomáš Souček těsně po duelu řekl, že při vší úctě k Barceloně, toto byla pro domácí bodová ztráta.

Rozepisovat se o tom, že sešívaní nedokáží zakončovat šance, že jim chybí klid tak jako v lize, je zbytečné. Omílání známého.

Co tedy musí Slavia změnit, aby „neumírala na krásu“ ve skupině smrti letošního ročníku milionářské soutěže?

Slávistický kapitán Souček s chmurným výrazem.
Ter Stegen boxuje míč před hlavou Tomáše Součka.

Být trpělivá!

Nejen na hřišti, ale hlavně mimo něj. Pro Barcelona a jí podobné týmy jsou takové zápasy jako ve středečním pražském večeru rutinou (a občas to bylo i vidět), denním chlebem. Podstupují je v Evropě, podstupují je v La Lize.

Real Madrid, Atlético Madrid, kluby ze Sevilly, Valencie, Espanyol Barcelona, Bilbao. S těmi se pravidelně Katalánci potkávají. Podobnou úroveň sešívaní v české lize nemají šanci potkat. A to při vší úctě k Plzni, Boleslavi, Spartě a dalším.

Toto přeskakování o dva rychlostní stupně výše prostě a jednoduše musí být znát. Nejvýrazněji se to projevuje právě v zakončení. Bohužel.

Pro slávisti se toto může stát rutinou jen stěží, proto je ale důležitá ona zákulisní trpělivost. Aby hráči toužili v Edenu pokračovat, zůstat v ní a bojovat s ní o Ligu mistrů, evropské poháry také za rok. Aby nevyslyšeli vábení zahraničí. Aby odolal i klub, byť například u kapitána Tomáše Součka to bude nesmírně těžké.

Protože pak budou mít dosavadní bolestivé zkušenosti smysl. Pro klub i hráče. A za rok, otřískaní letošní zkušeností (aniž bych je letos už odepsal), třeba ta Barcelona v Praze vedení neubrání. Já tomu třeba věřím.

Ne nadarmo se říká, že trpělivost růže přináší…

Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.
Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.

Každá budoucí maminka se snaží zajistit pro své miminko jen to nejlepší. GS Mamavit je komplexní multivitaminový doplněk, který je speciálně...