Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VIDEO: Fotbal s potleskem i pokřiky? V Japonsku vymysleli aplikaci na fandění z domova

Sport

  17:38
Tokio - V Japonsku vymysleli aplikaci pro fotbalové zápasy, která umožní na dálku přenášet fandění z domova v reálném čase. Protože po obnovení sezony budou tribuny kvůli obavám z nové vlny koronaviru prázdné, mohou fanoušci pomocí chytrého telefonu posílat hráčům různé zvuky včetně tleskání, křičení nebo i povzdechů z nevyužité gólové šance.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Reprofoto

Japonci jsou světová extratřída ve vymýšlení nových technologií. V době pandemie proto jedna společnost vyvinula systém nazvaný Remote Cheerer. Její zástupci tvrdí, že pomocí aplikace se zvuk přenese v reálném čase do desítek amplionů na stadionu a vše bude dobře slyšet i ve velkých arénách.

Yamaha Corporation, která aplikaci vyvinula, systém nedávno testovala na víceúčelovém stadionu ve městě Fukuroi v prefektuře Šizuoka s kapacitou 50 tisíc lidí. V akci bylo 58 reproduktorů, přičemž fanoušci si mohli i vybrat, k draisaitl terý jejich povzbuzování bude vysílat.

„V jednom okamžiku jsem při testu zavřel oči a připadalo mi, že všichni fanoušci jsou skutečně se mnou na tomto obrovském stadionu,“ popsal jeho správce.

Kluby v Japonsku se zatím pomalu připravují na návrat. Tamní populární baseballová liga už má termín začátku 19. června, nedlouho poté by měla být spuštěna i fotbalová liga.

Z amplionů znělo fandění také českým fotbalistům v sobotu při obnovení sezony. Teplice, které jako první po pandemii hostily prvoligový zápas, pouštěly chorály a pokřiky v opakující se nahrávce z dokumentu o výjezdu teplických příznivců na vítězné finále domácího poháru v roce 2009 proti Slovácku.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat