18. července 2011 11:42 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

VIDEO: Reprezentant Emirátů proměnil penaltu patičkou

Reprezentant SAE proměnil penaltu patičkou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Reprezentant SAE proměnil penaltu patičkou. | foto: Reprofoto

AL AJN Zatímco fotbalisté Brazílie nedokázali v nedělním rozstřelu ve čtvrtfinále jihoamerického mistrovství s Paraguayí proměnit ani jedinou penaltu, Sijáb Awana ze Spojených arabských emirátů týž den uspěl s pokutovým kopem zahrávaným patičkou. Pomohl tak své reprezentaci porazit v přípravném utkání Libanon 6:2.

Běžela 78. minuta, když za stavu 5:2 odpískal sudí pokutový kop ve prospěch SAE. Míč si vzal jednadvacetiletý útočník Awana a vše vypadalo na běžné zahrání penalty. Při rozběhu se však otočil o 180 stupňů a patičkou poslal míč k tyči. Šokovaný brankář se na zákrok nezmohl. Libanonským hráčům se však Awanova drzost nelíbila a pořádně mu vynadali.

Awana tak přišel s další netradičně zahrávanou penaltou. Navázal například na "vršovický dloubák" Antonína Panenky nebo na nečekanou rozehrávku Belgičana Rika Coppense. Ten v roce 1957 v duelu s Islandem zvolil při penaltě místo střely přihrávku na spoluhráče, který mu míč vrátil před prázdnou branku. Stejný kousek po dvaceti letech zopakoval legendární Johann Cruyff.

Penaltu zahranou patičkou úspěšně zkoušel i Ital Francesco Totti, ale jen na tréninku, stejně jako v osmdesátých letech Brazilec Socrates. Při zápase zatím žádný zaznamenaný pokus není.

ČTK, Lidovky.cz